NZS 40 lat temu było i w Olsztynie

2021-02-17 17:16:58 (ost. akt: 2021-02-17 18:36:25)

Autor zdjęcia: NZS /Janusz Smaczny

40 lat minęło... i właśnie melodię ze znanego serialu mogą dziś zaśpiewać twórcy i działacze Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W Olsztynie współtwórcą NZS na dawnym ART był Jerzy Szmit, na dawnym WSP już nieżyjący Maciej Kuroń. Dziś rocznica założenia NZS.
Maciej Kuroń, dwadzieścia lat temu, w jednym z wywiadów wspominał, jak powstawał NSZ na WSP:

Pierwszym etapem tworzenia organizacji studenckiej na olsztyńskich uczelniach były wybory do rady akademików zorganizowane w 1980 r. przez studentów WSP. Inicjatywa poruszyła olsztyńskie środowisko. Organizatorzy zostali wezwani, aby wytłumaczyć się ze swoich pomysłów przed władzami partyjnymi i akademickimi. Pod koniec 1980 r. studenci wydziałów humanistycznych WSP zaczęli tworzyć NZS. Zadaniami, jakie postawili sobie twórcy, była walka o autonomię uczelni, likwidacja przedmiotów ideologicznych, wykładanych wtedy na uczelni, i poprawa sytuacji lokalowej. Pierwsze spotkania członków miały miejsce w akademikach przy ul. Żołnierskiej i Niepodległości. W spotkaniach oprócz studentów uczestniczyło również kilku naukowców.

Na ART jednym ze współtwórców NSZ był Jerzy Szmit. Dziś mówiąc o czasie zakładania NSZ w Olsztynie wspomina:

Można tak powiedzieć, że my byliśmy pod politycznymi skrzydłami Solidarności, bo przecież był to ogromny ruch, który wtedy zrzeszał miliony pracowników. My byliśmy małą studencką organizacją. Wtedy w tamtych czasach studiowało 3-4 procent młodzieży, dzisiaj to 40 procent. To były naprawdę inne czasy. Między innymi dostęp do nauki wyższej to też był jeden z naszych postulatów.

Większość działaczy pierwszego NSZ sprzed 40 lat swoją aktywność przypłaciło internowaniem i więzieniem. Często także wieloletnim prześladowaniem. Tak było zarówno w przypadku ś.p. Macieja Kuronia, jak i Jerzego Szmita.

SK

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD