Wracamy do tematu. Bielik ze Spręcowa niedługo odzyska wolność

2021-02-17 15:25:08 (ost. akt: 2021-02-17 14:16:13)

Autor zdjęcia: Krzysztof Kulas

Ten bielik to szczęściarz. Nie tylko został kilka dni temu uratowany przez mieszkańców Spręcowa i leśników, ale już nie długo odzyska wolność. Wszystko dzięki troskliwej opiece Pawła Bednarczyka z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych.
Mija tydzień od uratowania orła bielika, który wyczerpany nie mógł poderwać się do lotu i błąkał się miedzy drzewami w lesie na obrzeżach Spręcowa. Był tak słaby, że pozwalał się brać ludziom na ręce.

Teraz już nie przypomina ptaka, który wymaga pomocy. Wrócił do sił i znowu zachowuje się jak prawdziwy król przestworzy.

— Tak, to prawda. Jest już w pełni sił. Będzie wypuszczany na wolność zaraz po niedzieli — mówi "Gazecie Olsztyńskiej" Paweł Bednarczyk, opiekun Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Nadleśnictwie Olsztyn.

Przypomnijmy. Bielik został znaleziony 12 lutego. Najprawdopodobniej poobijał się o drzewa, a duży mróz spotęgował jego osłabienie. Znalazł pomoc w ośrodku w Dąbrówce. Według Pawła Bednarczyka ma około 5 lat. Świadczy o tym fakt, że jeszcze nie wszystkie lotki w jego upierzeniu są białe.

Opiekun Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Nadleśnictwie Olsztyn ma doświadczenie w ratowaniu bielików. Przez 20 ostatnich lat uratował ich ponad 60. Każdy ptak po odzyskaniu zdrowia trafia na wolność.

Bielk, który po niedzieli ma odzyskać wolność najprawdopodobniej żeruje nad jeziorem Mosąg. Tam też jest gniazdo bielików i tam wróci po wypuszczeniu.

SK

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD