Uliczni bogowie czekają na ludzkie decyzje [Video]

2021-02-17 08:05:00(ost. akt: 2021-03-10 20:51:36)
Są chyba najbardziej rozpoznawalnymi mieszkańcami Iławy. Jest ich czworo. Śnieg czy deszcz, zawsze można ich spotkać w centrum Iławy.
Ich historia zaczęła się 300 lat temu. Stały w zbudowanym w 1720 roku pałacu w Kamieńcu Suskim. Licząca sobie sobie
55 metrów szerokości i 41 metrów długości budowlę nazywano
Pruskim Wersalem. I pałac w pełni na tę nazwę zasługiwał. Gościł w nim sam cesarz Francuzów w towarzystwie pani Walewskiej.

W styczniu 1945 roku pałac nieco spalili i ograbili sowieccy żołnierze, dzieła zniszczenia dokończyli szabrownicy. Którzy bardziej przyłożyli się do zrujnowania pałacu tego już się nigdy nie dowiemy.


Pochodzące z pierwszej połowy XVIII rzeźby Jowisza, Junony, Wenery i Herkulesa na ulicę Niepodległości w Iławie trafiły w 1976 roku. I stały tam przez lata. Teraz okazało się, że ich stan wymaga fachowej opieki. Pojawił się tez problem kto tak naprawdę jest ich właścicielem: miasto czy też obecny właściciel pałacu. Miasto zleciło w tej sprawie wykonanie ekspertyzy prawnej.


Igor Hrywna
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl