"Macierzyństwo" w centrum bezpieczeństwa

2021-02-16 16:16:21(ost. akt: 2021-02-16 16:26:26)

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

Słynna rzeźba została zabrana sprzed dawnego hotelu koło dworca w Olsztynie. Przewieziono ją z terenu przy pl. Konstytucji 3 Maja do Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa.
Aby przetransportować zabytkową rzeźbę niezbędny był dźwig i ciężarówka. Teraz dzieło będzie bezpiecznie czekać na terenie RCB przy ul. Augustowskiej.

Przypomnijmy, mieszkańcy Olsztyna zgłaszali swoje propozycje dotyczące nowej lokalizacji rzeźby. Łącznie wpłynęło ponad 20 propozycji e-mailem oraz kilkanaście Facebookowo. —Teraz sprawdzimy zaproponowane miejsca m.in. pod względem własności gruntu oraz przebiegu podziemnych sieci — co ma wpływ na możliwość umiejscowienia obiektu. Następnie zaproponujemy sondę — czytamy na stronie UM Olsztyna.

W stolicy Warmii i Mazur są dwie rzeźby zatytułowane "Macierzyństwo". Jedna z nich stoi na pl. Jana Pawła II przed ratuszem.

Autorem obu odlewów z brązu jest Kazimierz Zieliński. W twórczości artysty najważniejsze miejsce zajmował akt kobiecy— to był główny motyw jego zainteresowań. Najważniejsze z prac Zielińskiego można oglądać m.in. w Kopenhadze, Warszawie i właśnie w naszym mieście. Olsztyńskie rzeźby powstały w 1978 roku.

Do tematu wrócimy w najbliższym wydaniu Naszego Olsztyniaka.