Kultura nie tylko na weekend

2021-02-16 15:51:29(ost. akt: 2021-02-16 17:48:25)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Filharmonia, muzeum, biblioteka Planeta 11 w Olsztynie proponują wydarzenia kulturalne — nie tylko na weekend.

Koncerty dla dzieci i dorosłych w filharmonii


Wraca kultura, a wraz z nią publiczność na widownię! Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza w lutym na wydarzenia. Będą koncerty rodzinne, spotkania umuzykalniające dla maluszków, koncerty kameralne i symfoniczne.

19 lutego Koncert symfoniczny "Jezioro łabędzie"
20 lutego  Baby Filharmonia — spotkanie umuzykalniające dla dzieci w wieku 1-3 lat | prowadzenie metodą Gordona
20 lutego Kameralnie — koncert i opowieść o muzyce filmowej: zaprasza Magda Miśka Jackowska
21 lutego "Zaszyfrowane w nutach" — koncert rodzinny
25 lutego Mistrzowskie recitale fortepianowe — "Muzyka przy samowarze" — kompozytorzy rosyjscy
26 lutego Koncert symfoniczny "Klarnetu czar" — artyści orkiestry Filharmonii w roli solistów
28 lutego  SUPERBOHATEROWIE — koncert rodzinny

Więcej informacji o repertuarze i wykonawcach oraz bilety na: www.filharmonia.olsztyn.pl

Wystawa w Domu "Gazety Olsztyńskiej"


Dom „Gazety Olsztyńskiej” zaprasza od piątku 19 lutego na nową wystawę „Olsztyn filmowy” Ryszarda Czerniewskiego, dawnego fotoreportera „Głosu Olsztyńskiego” i „Gazety Olsztyńskiej”.
„Olsztyn filmowy” to prezentacja zdjęć z planów filmowych realizowanych w stolicy Warmii i Mazur. Wśród nich: „Stawka większa niż życie”, fabularny film muzyczny „Kochajmy syrenki” oraz akcja promująca serial „Czterej pancerni i pies”.

Olsztyńskie kadry pojawiły się w pięciu z osiemnastu odcinków serialu „Stawka większa niż życie” duetu reżyserskiego Morgenstern/Konica. W odcinku 1 „Wiem, kim jesteś”— był to areszt przy al. Piłsudskiego, Stare Miasto, ul. Prosta, ul. Bolesława Chrobrego, ul. Mieszka I.
W odcinku 7 „Podwójny nelson” — siedziba obecnego Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Emilii Plater, park nad Łyną, droga do Szczytna, wiadukt w Dywitach.
W odcinku 8 „Wielka wsypa” — gazownia przy ul. Knosały, lotnisko w Dajtkach, lasy pod Kortowem.
W odcinku 15 — „Oblężenie” — Stare Miasto, zamek, ul. Okopowa. W odcinku 17 „Spotkanie” —  Stare Miasto, Stary Ratusz, dziedziniec WBP, ul. Kołłątaja, Most św. Jana, przystań nad Jeziorem Kortowskim.

Ekspozycja rozpoczyna cykl tematycznych prezentacji fotografii autorstwa Ryszarda W zbiorach Archiwum Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajduje się bogata kolekcja jego fotografii. Część ukazuje życie społeczne Olsztyna, wydarzenia kulturalne i polityczne, obrazujące codzienność okresu PRL-u.
Wystawa czynna od 19 lutego do maja 2022 r.

Dyktando w bibliotece


Planeta 11 w Olsztynie zaprasza na swoją stronę internetową w niedzielę 21 lutego osoby, które chcą zmierzyć się z dyktandem: www.planeta11.pl/dyktando2021.

O godz. 12 bibliotekarze opublikują tam dwa filmy z dyktandami, dla dorosłych i dla dzieci, czytanymi przez lektorów. Dyktando dla dorosłych przeczyta Aleksandra Kolan z Teatru im. Stefana Jaracza, dyktando dziecięce — Iwona Bogdan, mistrzyni dobrych obyczajów.
Po napisaniu każdy będzie mógł sprawdzić swój poziom, porównując własne dyktando z poprawnym zapisem tekstu, który na stronie pojawi się nazajutrz. W tym roku organizatorzy nie przewidują nagród za najlepiej napisane dyktanda.
21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Źródło: FWM, DGO, Planeta 11Źródło: Gazeta Olsztyńska