Konkursowy sternik to lider

2021-02-13 12:00:00 (ost. akt: 2021-02-15 08:13:33)
Czym szybciej medycyna upora się ze skutkami wirusa, tym prędzej gospodarka światowa będzie odblokowana, wskoczy na swój dawny tor i odrobi straty— uważa dr Kamil Iwankiewicz, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Olsztynie, który jest jednym z partnerów konkursu BGK „Sternik. Cała naprzód”.
— Rok 2020 przyniósł nam recesję, nieznaną w Polsce od trzech dekad. Ale to było do przewidzenia, bo tak jak pandemia zatrzęsła nami, tak też gospodarką na świecie. Według prognoz w 2021 roku Polska wróci na drogę wzrostu. Podziela pan tę opinię?
— Jak pan słusznie zauważył skutkiem pandemii jest globalna recesja. Kryzys zdrowotny wywołany covidem ma swoje odzwierciedlenie we wszystkich aspektach życia gospodarczego na całym świecie, bo jest to system naczyń połączonych. Ostateczne rozmiary i długość trwania recesji są oczywiście zależne od czasu trwania światowej pandemii. Czym szybciej medycyna upora się ze skutkami wirusa tym prędzej gospodarka światowa będzie odblokowana, wskoczy na swój dawny tor i odrobi straty. To zupełnie naturalne zjawisko gdy globalny kryzys zdrowotny wyhamowuje tempo wzrostu gospodarczego. Historia lub się powtarzać. Pandemie nie są niczym nowym. Świat zmaga się z nimi od starożytności, odkąd pojawiły się duże skupiska ludności. Wystarczy przeanalizować tylko ostatnie XX- lecie by dostrzec, jak przez nasz glob przetoczyła się epidemia ptasiej grypy, pandemia świńskiej grypy, czy trwająca przez 3 lata epidemia śmiercionośnego wirusa Ebola. Wszystkie te choroby odbiły swoje piętno na dotkniętych nimi społecznościach jak i gospodarce. Trzeba jednak dodać, że wyzwoliły w globalnym społeczeństwie wiele pozytywnych inicjatyw. Była to przede wszystkim koordynacja światowych badań medycznych, szereg oddolnych, często spontanicznych akcji niosących pomoc dla najbardziej potrzebujących. Pobudził się solidaryzm, zwiększyła empatia spajająca społeczeństwo w walce z niewidzialnym wrogiem. Sytuacja ta przyczyniła się również do szybszego rozwoju niektórych sektorów gospodarki opartej na wiedzy, skoordynowania monitoringu skutków pandemii oraz precyzyjnego przekazu informacji, kluczowych w walce z wirusem o czym przekonuje w swojej książce „The Pandemic Information Gap” profesor Joshua Gans.

— Jednak koronawirus zatrząsł światową gospodarką, jak żaden inny wirus.
— Wirus zwiększył niepewność bieżącej sytuacji gospodarczej i wyhamował niektóre inwestycje. Warto jednak podkreślić, że wszystko co ma początek ma też swój koniec, a recesja jest pierwszą fazą cyklu koniunkturalnego, po której następuje odbicie. Chciałbym dodać, że szybkość reakcji i zdecydowane działania NBP w ograniczeniu szkód gospodarczych związanych z pandemią zostały docenione przez Bank Światowy, o czym nie tak dawno informowała Asli Demirgüç-Kunt, główna ekonomistka Banku Światowego na Region Europy i Azji Centralnej. Według ekspertki w 2021 r. tempo wzrostu wyniesie ok. 3,5 proc., a w 2022 r. 4,3 proc., tym samym Polska wróci na długoterminową ścieżkę wzrostu. Jestem również przekonany, że szczepienia przyniosą dość szybką poprawę sytuacji, co będzie kluczowe dla rozwoju całej gospodarki.

— Dlaczego NBP zdecydował się wspierać konkurs „Sternik.Cała naprzód”?
— Należy zaznaczyć, że Narodowy Bank Polski pełni trzy podstawowe funkcje. Jest bankiem emisyjnym, bankiem banków oraz centralnym bankiem państwa. Realizuje przez to wiele różnorodnych zadań. Wspomaga między innymi płynność banków komercyjnych, pośrednio więc i przedsiębiorców. Analizuje dynamikę w gospodarce, sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw i banków. Tworzy również dane statystyczne dotyczące pieniądza. NBP prowadzi także działalność edukacyjną i naukowo-badawczą, aktywnie współpracuje z wieloma podmiotami w Polsce i za granicą. Od wielu lat wspiera projekty zarówno w wymiarze lokalnym jak i ogólnopolskim, uczestniczy w życiu mieszkańców naszego regionu organizując konferencje, sympozja, konkursy czy seminaria. Uczestnictwo w kapitule konkursu „Sternik. Cała naprzód!” to dla nas wielki zaszczyt biorąc pod uwagę zarówno rangę parterów projektu, jak i niezwykle szczytny cel konkursu.

— Konkurs ma wyłonić liderów, pokazać tych, którzy dobrze radzą sobie w tych trudnych czasach.
— Konkursowy „Sternik” to w moim przekonaniu lider, który sprawnie radzi sobie
z trudnościami, nie poddaje się. Działa prewencyjnie, planuje długoterminowo, stosuje odpowiednie strategie zarządzania. Docenienie osób i instytucji, które wzorowo poradziły sobie i nadal radzą ze skutkami pandemii będzie nie tylko naszym podziękowaniem i ukłonem w ich kierunku. Jestem przekonany, że nagrody ufundowane przez Kapitułę, pozwolą wypłynąć laureatom na szerokie wody prowadzonych przez nich działalności, a sami zwycięzcy staną się wzorem i inspiracją dla innych podmiotów działalności publicznej. Korzystając z okazji zachęcam do uczestnictwa w konkursie i zapraszam już dziś na dni otwarte NBP, które corocznie odbywają się w naszej siedzibie latem.
am

Artykuł powstał we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.