Olsztyńskie obiekty sportowe i kulturalne wznawiają działalność

2021-02-12 08:26:44 (ost. akt: 2021-02-12 10:27:56)

Autor zdjęcia: archiwum teatru

Po długiej przerwie dziś (12 lutego) otwierają się olsztyńskie obiekty sportowe i kulturalne. W walentynkowy weekend na mieszkańców Olsztyna czeka wiele atrakcji.
Warmińsko - Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego
Podczas walentynkowej gali na sali koncertowej zabrzmią najsłynniejsze arie z oper przedstawiających różne aspekty miłości: tragiczne, komiczne, ekstatyczne, wyciszone. Gala odbędzie się 12 lutego o godz. 19:00 oraz 14 lutego o godz. 18.

Planetarium
Olsztyńskie planetarium przygotowało walentynkową odsłonę cyklu "Muzyka pod gwiazdami", który prowadzi Leszek Błaszkiewicz. To spotkanie upłynie z muzyką dedykowaną miłości, mającą miłość w tytule lub z nią się kojarzącą. Podczas przeszło godzinnego koncertu usłyszymy najbardziej znanych wykonawców muzyki elektronicznej ze świata, jak np. Vangelisa, Jarre'a, Kraftwerk czy Klausa Schulze oraz polskich wykonawców jak Hertel, Rudź czy Biliński. Całości spotkania towarzyszyć będą animacje kreowane na żywo dzięki możliwościom systemu cyfrowej projekcji.

Druga propozycja to "Księżyc w blasku Pink Floyd". Wszyscy miłośnicy psychodelicznego rocka kolejny raz będą mieć okazję spotkania z Pink Floyd w... świetle księżyca. Muzyczna projekcja jest inspirowana jedną z najsłynniejszych płyt zespołu – "The Dark Side Of The Moon". Polega na odtwarzaniu muzyki z albumu w specyficznym klimacie sali projekcyjnej olsztyńskiego planetarium, połączonym z wyświetlaniem na kopule specjalnie stworzonych wizualizacji i animacji. Wydarzenie odbędzie się 12, 13, 20, 21 oraz 26 lutego.

Teatr im. Stefana Jaracza
Aktorzy wracają do grania spektakli na żywo. Dla widzów przygotowano aż cztery premiery. To przedstawienia „Witamy w Zagarno”, „Jak wam się podoba”, „Bierki” i „Lekarz na telefon”. Oprócz premier Teatr wznawia inne tytuły i zapowiada wystawę prac prof. ASP Macieja Buszewicza. Najbliższą premiera to „Witamy w Zagarno” w reżyserii Olgi Borys to spektakl dyplomowy uczniów III roku Studium Aktorskiego działającego przy olsztyńskiej scenie.

To melanż nietuzinkowej muzyki z pogranicza kabaretu i popu oraz mocno uruchamiających wyobraźnię tekstów Formacji Nieżywych Schabuff. Pojawią się piosenki takie jak „Klub wesołego szampana”, „Palę faję”, „Baboki” czy „Żółty rower”.

Tytułowe Zangaro nawiązuje do fikcyjnego afrykańskiego skorumpowanego państwa z filmu „Psy wojny", które stało się symbolem bezprawia i kacykostwa. W spektaklu Zangaro podobnie, jak to filmowe, pozostawia wiele do życzenia. Młodzi bohaterowie spotykają się nielegalnie na strychu, ostatnim już może przyczółku bezpieczeństwa w nieprzyjaznej rzeczywistości. To ich enklawa, gdzie mogą komentować to, co dzieje się na zewnątrz, snuć plany na przyszłość, przeżywać miłosne wzloty i upadki, żartować, płakać, krzyczeć, czuć się wolni. Premiera spektaklu odbędzie się 14.02 o godz. 19:30 na Scenie Margines.

Na salę kinową zaprasza kino studyjne "Awangarda 2". 12 lutego na ekranach zobaczymy m.in. "Obraz pożądania". Na ten dzień zaplanowano również trzy pokazy przedpremierowe.

21 lutego w Galerii DOBRO czekać będzie wystawa Karoliny Bielawskiej "Dwie strony". Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 20 lutego o godz. 20:00 na jutubie MOK Olsztyn, ale do zwiedzania zapraszamy już dzień później, do Galerii Dobro - ul.Stare Miasto 24/25.

Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu też znajdą coś dla siebie. Od dziś otwarte będą dwa miejskie lodowiska – jedno w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel przy ul. Kapitańskiej (czynne codziennie w godz. 8:00-22:00, z przerwą techniczną w godz.13:00-14:00), a drugie na osiedlu Pieczewo przy ul. Jeziołowicza (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 14:00-22:00, a w soboty i niedziele w godz.10:00-22:00). Czynna będzie też wypożyczalnia sprzętu sportowego W CRS Ukiel (codziennie w godz. 8:00:22:00).

Natomiast w sobotę 13 lutego swoje drzwi otworzy Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe Aquasfera GALERIA WARMIŃSKA, które będzie funkcjonowało jako basen. Dostępne będą dwie niecki o długości 25 m oraz basen rozgrzewkowy. Niestety nadal nie będzie można korzystać z części rekreacyjnej i saun. Obiekt będzie czynny w sobotę i niedzielę w godz. 10:00-22:00, od poniedziałku do piątku w godz. 6:00-22:00.

Przypominamy tymczasowe rozwiązania (12-26 lutego):
— Hotele - dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50 proc. dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
— Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte - podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
— Otwarte baseny. UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne.
— Stoki otwarte.
— Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. - wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
— Siłownie dalej zamknięte.
— Restauracje - tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.