Bohaterowie, którzy ratują ludzkie życie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

2021-02-11 15:22:44(ost. akt: 2021-02-11 15:32:05)
Pracownicy CPR w Olsztynie odebrali z rąk wojewody Artura Chojeckiego wyróżnienia ministra MSWiA.

Pracownicy CPR w Olsztynie odebrali z rąk wojewody Artura Chojeckiego wyróżnienia ministra MSWiA.

Autor zdjęcia: fot. Kamil Olszewski

Każdy wie, że kiedy trzeba pomocy to dzwoni się pod 112. W Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie pracuje 68 osób. To cisi bohaterowie, którzy codziennie ratują ludzkie życie. Dziś odebrali nagrody i wyróżnienia, które przyznał minister MSWiA.
Uroczystość w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim nie miała wielkiej oprawy medialnej. Tak, jak wygląda praca operatorów "112", tak wyglądało wyróżnienie pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. Szybko, konkretnie i bez zbędnych słów. Nagrody od ministra wręczał wojewoda Artur Chojecki.

— To bardzo odpowiedzialne zadanie, które wymaga koncentracji i umiejętności szybkiej oceny sytuacji. Nasi operatorzy zasługują na szczególny szacunek — mówi wojewoda Artur Chojecki — Możliwość wręczenia im wyróżnień ministra było dla mnie samego dużym wyróżnieniem — dodaje.

Pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie tylko w 2020 roku odebrali 780 tys. zgłoszeń. Od większości z nich zależało życie lub zdrowie. Operatorzy nr 112 przy okazji swojego święta przypominają, że numer alarmowy nie jest infolinią i należy korzystać z niego według określonych zasad.

SK

Jak dzwonić na "112"

Czyli co należy robić krok po kroku od momentu wybrania numeru 112:

— miejsce rozmowy powinno znajdować się w pobliżu miejsca zdarzenia i pozwalać na przeprowadzenie spokojnej rozmowy z operatorem (bez zakłóceń),

— jeśli to możliwe, połączenie z operatorem numeru „112” powinno być wykonane przez osobę znajdującą się bezpośrednio w miejscu zagrożenia lub inną osobę będącą świadkiem danego zdarzenia, po wybraniu numeru „112” należy czekać cierpliwie do momentu zgłoszenia się operatora, nie odkładać słuchawki do czasu, gdy połączenie nie zostanie podjęte (połączenie jest bezpłatne, więc nie generuje kosztów dla zgłaszającego zdarzenie),

Co usłyszy osoba wybierająca numer 112 ?

Zapowiedź „Centrum Powiadamiania Ratunkowego Olsztyn - proszę czekać”, po wysłuchaniu zapowiedzi zgłaszający usłyszy operatora numeru alarmowego, który przedstawi się słowami „Operator numer XX , w czym mogę pomóc ?”,

Co dalej ?

— osoba zgłaszająca powinna w najkrótszy sposób przedstawić czego dotyczy zgłoszenie zdarzenia lub sytuacji, której było się świadkiem w celu wezwania przez operatora właściwej służby,
— najdokładniejszy sposób wskazać miejsce przebywania/adres, w którym miało miejsce zdarzenie lub sytuacja; jeśli to możliwe wskazać najszybszą drogę dojazdu do miejsca zdarzenia, w razie konieczności operator numeru alarmowego będzie wypytywał o niezbędne szczegóły dotyczące zgłaszanego zdarzenia, pozwoli to na przekierowanie zgłoszenia do właściwej służby ratowniczej,
— wykonywać polecenia/instrukcje przekazywane przez operatora, nie rozłączać się do czasu wyraźnego polecenia operatora z uwagi na konieczność przekazania najważniejszych informacji o zdarzeniu,
— jeśli sytuacja nagle się zmieni lub pogorszy, należy szybko o tym powiadomić operatora numeru „112”, należy starać się o chwilowe nie korzystanie z telefonu, z którego dokonywano zgłoszenia na wypadek, gdyby operator próbował skontaktować się ponownie w celu weryfikacji informacji lub udzielenia innych dodatkowych informacji.

CZEGO MOŻESZ SPODZIEWAĆ SIĘ DZWONIĄC NA „112”?]

Zgłoszenie zostanie skierowane do jednostki Służby (Pogotowia, Policji, PSP) właściwej ze względu na miejsce lokalizacji osoby zgłaszającej lub zdarzenia.

Należy pamiętać, że w przypadku zagrożenia kilka osób może dzwonić jednocześnie na numer alarmowy „112”, zgłaszając to samo zdarzenie. Nie należy się irytować, kiedy operator dokona przyjęcia zgłoszenia i po dokonaniu weryfikacji oraz zadaniu jednego lub dwóch pytań, szybko zakończy rozmowę. Działanie to ma na celu uniknięcie blokowania linii oraz powielania tych samych informacji o zdarzeniu, do którego zostały już zadysponowane właściwe służby.

Numer alarmowy 112 służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.:

pożary, wypadki drogowe, kradzieże, włamania, w przypadku użycia przemocy, nagłe omdlenia i utrata świadomości, poważne uszkodzenie ciała i silne krwawienie, przypadki porażenia prądem, rozpoznania osoby poszukiwanej przez policję, inna nagła sytuacja zagrażająca zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.

Kiedy nie dzwonić na "112" ?

Nie należy dzwonić na numer „112” kiedy zaistniała sytuacja nie jest niebezpieczna i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, życia lub mienia lub w innych sytuacjach, takich jak:

— zgłoszenie fikcyjnego zdarzenia lub tylko dla zabawy,
— w celu poinformowania, że nie potrzebujesz pomocy,
— w celu sprawdzenia czy numer „112” naprawdę działa,
— w celu ustalenia danych kontaktowych firmy lub osoby (telefon, faks, cennik usług, działalność itp.),
— w celu poinformowania o ograniczeniach i utrudnieniach w ruchu drogowym lub o złym stanie technicznym dróg,
— w celu uzyskania informacji o rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej, kolejowej lub lotniczej,
— w celu uzyskania połączenia międzynarodowego,
— w celu wezwania taksówki, zamówienia kwiatów, dania z restauracji, baru, pizzeri, itp.,
— w celu wyrażenia opinii na dany temat, wydarzenia lub na temat osoby publicznej,
— w celu uzyskania konsultacji i porady lekarskiej.

Operatorzy "112" apelują:

Pamiętaj! Dzwoniąc na numer alarmowy „112” bez potrzeby i uzasadnienia, blokujesz linię telefoniczną osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a nie może połączyć się z operatorem w CPR. Zastanów się – TY też możesz kiedyś potrzebować pomocy!


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Hopkinson Lance #3060641 17 lut 2021 13:50

    Dobry dzień, Uzyskaj szybką i łatwą pożyczkę z oprocentowaniem 3% bez stresu i zabezpieczenia, jest to legalne i przestrzegane są odpowiednie protokoły. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem hopkinsonloan@outlook.com i wypełnij poniższe informacje. Pełne imię i nazwisko: Kwota pożyczki: Okres pożyczki: Dzięki.

    odpowiedz na ten komentarz