Asy internetu w Olsztynie

2021-02-10 14:51:25(ost. akt: 2021-02-10 15:18:03)

Autor zdjęcia: Anna Mordwa

Wydawać by się mogło, że przebywając w domowym zaciszu bezpiecznie czekają na koniec pandemii. Jednak należy pamiętać, że bezrefleksyjne i niekontrolowane przez dorosłych korzystanie z internetu może być równie groźne jak samotne, nocne wędrowanie po nieznanym terenie.
We współczesnym świecie internet jest z pewnością jednym z podstawowych narzędzi w procesie poznawania świata. Obecnie towarzyszy człowiekowi od najmłodszych lat, służy do zabawy, zdobywania wiedzy, do pracy. Jest źródłem szeroko pojętej rozrywki i jedną z najpopularniejszych form komunikowania się między ludźmi.

Krótko mówiąc nie sposób wyobrazić sobie dziś życia bez tego medium. Korzysta z niego każdy bez względu na wiek. Można się spierać i dyskutować zarówno nad plusami, jak i minusami obcowania z internetem dzieci i nastolatków, jednak to stało się już faktem. Olbrzymi postęp technologiczny na przestrzeni ostatnich lat, a dodatkowo jeszcze przejście na zdalne nauczanie „przykuło” dzieci i młodzież do tej globalnej sieci.

W internecie - tak, jak w życiu - bowiem obowiązują pewne zasady i reguły postępowania i ważne jest, by kierować się rozsądkiem, asertywnością, a także empatią i szacunkiem wobec innych.

Właściwie od przedszkola uczymy dzieci jak odnaleźć się w świecie - jak przechodzić przez ulicę, jak traktować innych, jak zachowywać się wobec obcych. I te wszystkie zasady należałoby przenieść do sieci, bo tam poniekąd rozgrywa się drugie życie.

W związku ze świadomością zagrożeń płynących z internetu uczniowie wraz z nauczycielami Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Piątka” w Olsztynie przystąpili we wrześniu do bezpłatnego programu edukacyjnego Asy internetu realizowanego w Polsce przez Fundację Szkoła z Klasą i Google. Program ten ma celu wzmacnianie w dzieciach wartości, które pomogą im właśnie w unikaniu zagrożeń w sieci, jak również nabywanie przez nie umiejętności bezpiecznego zgłębiania tajników internetu.

Aby ten cel osiągnąć należy przestrzegać uniwersalnych zasad - Rozsądek, Uważność, Siła (Asertywność), Życzliwość i Odwaga - to one są myślami przewodnimi programu i to nimi kierowaliśmy się organizując 23 stycznia wraz z Fundacją Radosne Dzieci akcję społeczną dla naszych podopiecznych.

Wydarzenie online poprowadził Aleksander Schilling, uczeń klasy 6b. Towarzyszyła mu uczennica 5a Lena Szałaj, która przygotowała ciekawą prezentację multimedialną na temat bezpieczeństwa w sieci. Uczestnicy spotkania wspólnie stworzyli chmurę wyrazową zawierającą odpowiedź na pytanie: „Z czym kojarzy Ci się internet?”. Dodatkowo dzieci stworzyły plakaty ilustrujące ich sposoby korzystania z internetu i poznali zasady etykiety w sieci.

Zwieńczeniem spotkania było stworzenie listy zawierającej linki przydatnych i sprawdzonych stron do nauki oraz rozwiązanie quizu podsumowującego temat programu.

Obrazek w tresci

Program Asy internetu z pewnością znacząco podniósł poziom bezpieczeństwa w internecie i dał możliwość ukształtowania i utrwalenia pozytywnych postaw w sieci. Dzięki niemu najmłodsi przekonali się, jak można udostępniać treści i informacje o sobie bez ryzyka, jak nie dać się nabrać internetowym oszustom, jak obronić się przed intruzami w sieci, ale także jak być życzliwym i szanować się wzajemnie nawet ukrytym za monitorem. Program Asy internetu bez wątpienia wyszedł naprzeciw potrzebom XXI w.

Anna Mordwa

Źródło: Gazeta Olsztyńska