Ruszają szczepienia nauczycieli. Jaka będzie kolejność?

2021-02-04 18:52:13 (ost. akt: 2021-02-05 11:22:09)

Autor zdjęcia: pixabay

Rząd podjął decyzję, że w drugim tygodniu lutego rozpoczną się szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności z takiej możliwości będą mogli skorzystać nauczyciele, którzy obecnie prowadzą zajęcia stacjonarne w szkołach i placówkach oświatowych. W kolejnym etapie do tej grupy dołączą nauczyciele uczący w pozostałych klasach.
Tempo szczepień będzie zależało od dostaw preparatów do Polski. Którzy nauczyciele będą objęci szczepieniami w pierwszej kolejności?

W pierwszej grupie będą:
— nauczyciele wychowania przedszkolnego,
— osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela,
— osoby zatrudnione na stanowisku pomoce wychowawcy,
— nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic)
— nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
— nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
— pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych
— kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek

Jak będą wyglądały szczepienia nauczycieli?

Nauczyciel będzie zgłoszony przez dyrektora szkoły lub placówki oświatowej.

Dyrektor będzie wypełniał w Systemie Informacji Oświatowej prosty formularz, który zostanie udostępniony do poniedziałku, 8 lutego br. w „Strefie Pracownika” SIO. W formularzu, który będzie zawierał wykaz nauczycieli, dyrektor zaznaczy imiona i nazwiska chętnych nauczycieli zatrudnionych w szkole lub placówce, dopisze pracowników niebędących nauczycielami, lub niezatrudnionych w szkole (chodzi o instruktorów praktycznej nauki zawodu) i wypełniony formularz prześle drogą elektroniczną do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Następnie formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego. Nazwa szpitala i jego adres będą widoczne w formularzu. Będzie to szpital znajdujący się w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki. W momencie dostarczenia szczepionki, szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie.

Jak będzie wyglądać rejestracja nauczycieli przez dyrektorów szkół i placówek?

Do poniedziałku, 8 lutego br. dyrektorzy otrzymają w „Strefie Pracownika” Systemu Informacji Oświatowej (SIO) https://strefa.ksdo.gov.pl formularz zgłaszania nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami, którzy w pierwszej kolejności będą mogli zostać zaszczepieni. Ministerstwo przekaże również dokładną instrukcję zgłaszania pracowników w strefie dla zalogowanych SIO oraz szczegółową procedurę procesu szczepienia krok po kroku.

Dyrektor szkoły będzie miał czas na wypełnienie formularza zgłoszeniowego do środy, 10 lutego br.

Co musi zrobić nauczyciel, by otrzymać szczepionkę?

Nauczyciel musi zgłosić się do dyrektora szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony i poinformować o chęci zaszczepienia się. W momencie dostawy preparatów do punktu szczepień, nauczyciel otrzyma informacje, kiedy i gdzie ma przyjechać na szczepienie.

Nauczyciel nie musi wypełnić żadnych dodatkowych formularzy zgłoszeniowych, dzwonić na infolinię czy wysyłać sms. Formularz wypełni za niego dyrektor szkoły lub placówki w systemie SIO. Nauczyciel, który jest zatrudniony w kilku szkołach lub placówkach, zgłasza chęć do szczepienia w jednej, wybranej przez siebie szkole.

W dniu wyznaczonego terminu nauczyciel musi pamiętać, aby jadąc na szczepienie wziąć ze sobą dowód tożsamości oraz długopis. W punkcie szczepień nauczyciel będzie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety.

Którym preparatem będą szczepieni nauczyciele?

Na polskim rynku znajdują się 3 preparaty: firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom poniżej 60. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Nauczyciele, którzy mają więcej niż 60 lat będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna.

źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tadek #3060112 5 lut 2021 02:15

  Media straszą że tłumy umierają, cieżarówki z trumnami w Bergamo nie nadążają i mamy pobiec po szczepioneczkę - tylko mam 1 pytanie - powiedzcie mi Kochani o ile GUS skrócił w zw z Covidem oczekiwaną długość życia Polaków do wyliczania emerytur???! Bo bajeczki można sobie opowiadać w TV ale w końcu chce zobaczyć chociaż jeden namacalny KONKRET by ocenić skalę pomoru tej "śmiercionośnej pandemii" - ile konkretnie lat skróciła się statystyczna długość życia Polaków. Pozdrawiam serdecznie namiętnych telewidzów tefałen i tefałpe

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #3059987 | 79.124.*.* 4 lut 2021 20:57

  a podobno eutanazja w Polsce jest zakazana , kto nie podda się temu wariactwu to trafi do obozu - numery obozowe każdy ma i to już od urodzenia ...umieszczenie w obozach , które istnieją to żaden problem

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Anna #3059957 | 81.190.*.* 4 lut 2021 20:20

   Dzwoniłam na 989 już dwa tygodnie temu i uslyszałam, że nie ma wolnych terminów. A teraz raptem zaczną szczepić. Czym? Przecież jako osoba 78- letnia miałam być zaszczepiona w terminie pierwszym terminie, zaraz po służbie zdrowia i osiemdziesięciolatkach. To jak to w końcu jest z ta kolejnością.Tak afera była z Jandą i wszystko rypło zanim się zaczęło

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  2. borek #3059914 | 94.254.*.* 4 lut 2021 13:17

   W Chinach właśnie wprowadzono testy na kowida ANALNE. Myślisz że nie zrobią tego w Europie? Pomyśl ponownie. Wy się szczepcie, maskujcie itp. ja już ten szatański taniec mam totalnie w dupie

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

   Unia Europejska

   VISA MASTER CARD