Policjanci przy pomocy drona patrolują zamarznięte jeziora [FILM]

2021-02-04 11:24:25(ost. akt: 2021-02-04 11:42:07)

Autor zdjęcia: Arch. KPP Giżycko

Nie ma bezpiecznego lodu - powtarzają ratownicy i policjanci. Nawet jeśli wydaje się nam, że grubość lodu jest wystarczająca, aby na niego wejść, to nigdy nie przewidzimy wszystkich okoliczności. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Niedawno mieliśmy tragiczne zdarzenie na jeziorze Kisajno, kiedy utonęło dwóch wędkarzy, pod którymi załamał się lód.
— Od początku sezonu zimowego prowadzone są działania skierowane do osób korzystających z zamarzniętych akwenów. Policjanci uświadamiają mieszkańców i turystów o zagrożeniach, jakie czekają na osoby, które postanowią wejść na zamarznięte akweny. Wejście na zamarzniętą taflę w jednej chwili może okazać się złą i tragiczną w skutkach decyzją — informuje giżycka policja.

Giżyccy policjanci w tym sezonie do działań postanowili wykorzystać również nowoczesną technologię i sięgnęli po drona, który od niedawna jest na wyposażeniu komendy.
— Dron kierowany jest w miejsca, gdzie najczęściej przebywają wędkarze czy inne osoby oraz w okolice plaż, aby swoim okiem objąć obszar najczęściej odwiedzany przez mieszkańców — przekazuje w komunikacje policja. — Wyposażony jest w kamerę oraz głośnik, z którego wysyłane są komunikaty głosowe z przestrogami dotyczącymi zagrożeń związanych z wejściem na lód. Z jego pomocą policjanci mogą też bezpośrednio kontrolować, czy na zbiorniku wodnym nie dochodzi do niebezpiecznych zachowań czy zdarzeń.
Pamiętajmy, że każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie.
Źródło: KPP Giżycko
Fot. Arch. KPP Giżycko


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. a jaki ma ten dron #3059298 | 88.156.*.* 4 lut 2021 12:04

    zasięg na mrozie i wietrze? 1 km w to i tamtą stronę?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz