Nie zostawiaj dziecka w aucie, bo może zamarznąć!

2021-02-04 09:30:14(ost. akt: 2021-02-03 20:56:22)

Autor zdjęcia: pixabay

Minuty, a nawet sekundy mogą zdecydować o życiu dziecka pozostawionego w aucie. Niskie temperatury stanowią naprawdę wielkie niebezpieczeństwo dla maluchów. Jak się zachować, kiedy widzimy dziecko za szybą cudzego auta?
Gorzów Wielkopolski. Ostatni dzień stycznia, kilkustopniowy mróz. Przechodząca parkingiem kobieta zauważa przez szybę fiata siedzące w nim dziecko. Rozgląda się dookoła. Gdzieś musi być przecież jego opiekun. Ale dorosły nie przychodzi. Mijają minuty. Kobieta niepokoi się, że dziecko w aucie jest samo. Postanawia nie czekać ani chwili dłużej. Zawiadamia policję.

Funkcjonariusze błyskawicznie pojawiają się na miejscu zdarzenia. Próbują nawiązać kontakt z chłopcem, pukają w szybę, ale bez skutku. Dziecko nie daje żadnych oznak życia. Wybijają szybę i otwierają samochód. Chłopiec trzęsie się z zimna, jest wychłodzony i blady.

Policjanci podają mu gorącą herbatę. Dopiero po kilku łykach, chłopiec zaczyna rozmawiać. Ma dziesięć lat i na zakupy przyjechał z mamą. Miało jej nie być tylko kilka minut. Policjanci szacują, że chłopiec bez opieki był co najmniej pół godziny. Jak mówią, mogło się to dla niego skończyć tragicznie.

O tym, że pozostawienie dziecka samego w aucie latem może się skończyć dla niego tragicznie, mówi się ciągle. Ale mróz może być tam samo zabójczy dla dziecka jak nagrzany samochód.

— W Olsztynie i powiecie olsztyńskim policjanci nie odnotowali tego typu interwencji. Należy zaznaczyć, że takie interwencje zdarzają się zwłaszcza latem, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, niemniej wystawianie organizmu na dłuższe działanie niskich temperatur również stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego — podkreśla podkom. Rafał Prokopczyk z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

I apeluje: — Pamiętajmy, aby w każdej takiej sytuacji nie przechodzić obok zagrożenia obojętnie. Pamiętajmy również o tym, że w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że życie i zdrowie pozostawionego w aucie dziecka jest zagrożone możemy w sposób bezpieczny wybić szybę. Każde tego typu zagrożenie należy niezwłocznie zgłosić służbom ratunkowym. Czasem jeden telefon może uratować komuś życie.

Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Ukarać mandatem rodziców lub opiekunów mogą nie tylko policjanci, ale także strażacy. A co jeśli dziecku zamkniętemu w aucie akurat szczęśliwie nic się nie stanie? Opiekunowie nie mogą liczyć na łagodne potraktowanie. Osoba, która zostawiła dziecko w aucie i tak będzie karana za wykroczenie, nawet jeśli dziecku nic się nie stało.

Kwestia samodzielności dziecka budzi wiele kontrowersji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pozostawienie dziecka do lat 7 bez opieki może zostać uznane za wykroczenie, które jest zagrożone karą grzywny bądź nagany. Zasady te pozostawiają jednak spore pole do interpretacji.

Ile lat może mieć dziecko, by zostało samo w domu? Art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń brzmi następująco:
"kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany".

Eksperci wskazują jednak na graniczny wiek wynoszący 10, a nawet 13 lat. Warto podkreślić jeszcze, że w przypadku dzieci niepełnosprawnych rozgraniczenie wieku nie obowiązuje. Psychologowie zaznaczają, że dziecko może zostać samo w domu, kiedy jest na to emocjonalnie i psychicznie gotowe.


Aleksandra TchórzewskaKomentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nooo #3060009 | 79.191.*.* 4 lut 2021 21:09

  Logiczne jest , że dziecka WOGÓLE nie zostawia się samego W aucie. Czy to lato czy zima. Tylko szkoda że myślenie niektórych boli...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. dlugi #3059522 | 46.204.*.* 4 lut 2021 14:32

  Mówili o tym w tv , ja psa bym nie zostawił czy to latem czy zimą

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. TeX #3059484 | 95.49.*.* 4 lut 2021 14:05

  No raczej na noc dziecka w aucie nie zostawię.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. NOi #3059241 | 31.0.*.* 4 lut 2021 11:43

  Madki+ mają siekę zamiast mózgu

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Olsztynianka #3059704 | 95.160.*.* 4 lut 2021 10:36

  Dzieci i zwierząt bo bezmózgowcom się zdarza...

  odpowiedz na ten komentarz