Kolejne mobilne zespoły szczepień w regionie

2021-02-03 14:35:14 (ost. akt: 2021-02-03 15:03:04)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Na Warmii i Mazurach zostanie wyłonionych dziesięć dodatkowych mobilnych zespołów szczepiących. Będą one dojeżdżać do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą dotrzeć do stacjonarnego punktu szczepień.
Dodatkowe zespoły mają usprawnić szczepienie pacjentów z mniejszych gmin i miejscowości w województwie. Do tej pory zespół ze stacjonarnego punktu szczepień nie zawsze był w stanie dojechać do wszystkich pacjentów. Dlatego NFZ zadecydował o naborze kolejnych zespołów mobilnych. Wyłonione zespoły mają stacjonować w Bartoszycach, Nidzicy, Giżycku, Olecku, Ełku, Elblągu, Iławie, Kętrzynie, Olsztynie oraz Ostródzie.

— W planach mamy wyłonienie 10 zespołów mobilnych, które zapewnią wsparcie już działającym zespołom w populacyjnych punktach szczepień. Dodatkowe zespoły mają zabezpieczyć przede wszystkim pacjentów z mniejszych gmin i miejscowości, do których nie zawsze będzie w stanie dojechać zespół ze stacjonarnego punktu szczepień. Wybierając obszary zabezpieczenia w dodatkowe zespoły mobilne kierowaliśmy się odległościami między punktami szczepień, liczbą pacjentów obłożnie chorych, tzw. leżących, a także bezpieczeństwem transportu szczepionki w odpowiednich warunkach do miejsca zamieszkania pacjenta. Jeżeli nikt chętny nie zgłosi się do trwającego właśnie naboru, to ogłosimy kolejne postępowanie w tym zakresie — wyjaśnia Magdalena Mil, rzecznik oddziału NFZ w Olsztynie.

Nabór jest kierowany do podmiotów leczniczych, które nie utworzyły populacyjnych punktów szczepień. Pierwszeństwo w procesie kwalifikacji mają podmioty lecznicze posiadające aktywne zespoły ratownictwa medycznego oraz szpitale węzłowe. W skład jednego mobilnego zespołu szczepiącego wchodzi: lekarz, lub lekarz dentysta lub felczer, pielęgniarka lub położna lub higienistka szkolna lub ratownik medyczny lub osoba wykonująca inny zawód medyczny posiadająca wymagane uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania szczepień. Kwalifikacji do szczepienia i zaszczepienia może dokonywać ta sama osoba (lekarz lub lekarz dentysta).

Każdy z mobilnych punktów szczepień wyposażony będzie m.in. w zestaw do udzielania pierwszej pomocy lekarskiej, w tym zestaw przeciwwstrząsowy, aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi czy pojemnik do przechowywania szczepionki umożliwiający transport szczepionki w odpowiednich warunkach.

Szczepienie dla pacjentów jest bezpłatne tak samo jak w stacjonarnych punktach szczepień. Należy jednak pamiętać, że potrzebę skorzystania z mobilnych punktów szczepień należy zgłosić przy rejestracji. Za wyjazd mobilnego zespołu płaci NFZ. Za udział w programie świadczeniodawcy będzie przysługiwało wynagrodzenie w wysokości 141 zł za jedno szczepienie przeprowadzone w miejscu zamieszkania pacjenta. Kwota odnosi się do podania pojedynczej dawki szczepionki, obejmuje koszt dojazdu do pacjenta, kwalifikację do zaszczepienia, podanie szczepionki oraz uwzględnia potencjalny koszt wyjazdów niezakończonych podaniem szczepionki w przypadku niezakwalifikowania pacjenta do szczepienia lub wycofania przez niego zgody na szczepienie.

Wyłonione zespoły mają być wsparciem dla istniejącej sieci 213 punktów szczepień na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Rozstrzygnięcie naboru planowane jest na 5 lutego.

ak

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dzięki za taki eksperyment #3059406 | 79.190.*.* 4 lut 2021 13:11

    W Polsce nauczyciele będą szczepieni Astra Zenecą do 60 roku życia, a w Belgii przyjęto że szczepionka jest skuteczna do 55 roku życia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD