WOŚP: Trwa wielkie liczenie. Ile udało się zebrać na Warmii i Mazurach?

2021-02-02 20:04:39(ost. akt: 2021-02-02 19:23:51)
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. Cała Polska zjednoczyła się, aby zebrać jak najwięcej pieniędzy na oddziały laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Teraz wszyscy liczą i czekają na koniec licytacji.
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy różnił się od poprzednich, bo odbywał się w pandemicznej rzeczywistości. Z tego względu zabrakło koncertów z widownią zgromadzoną pod sceną, nie było też wielu imprez zwykle towarzyszących finałom. Mimo to jednak spotkaliśmy się w wielu miejscach na świeżym powietrzu.

Razem z WOŚP zagrały morsy, kąpiące się na olsztyńskiej plaży miejskiej oraz w Dywitach, miłośnicy golden retrieverów spotkali się w parku, a młodzi karatecy wzięli udział w zawodach sportowych zorganizowanych właśnie z okazji niedzielnego (31 stycznia) finału. Kwestowały całe rodziny, dzieci i seniorzy. Wspólna zabawa i zaangażowanie w pomaganie pozwoliło uzbierać niesamowite kwoty, które wspomogą kolejne placówki.


— Pandemia gorącym sercom nie przeszkadza, udało nam się zorganizować wyjątkowy finał! W tym roku wolontariusze i wolontariuszki zbierali pieniądze na laryngologię otolaryngologię i diagnostykę głowy. Dzięki finałowi WOŚP po 13 latach sprzęt dla dzieci zostanie wymieniony — mówiła chwilę po finałowym światełku do nieba „Gazecie Olsztyńskiej” Monika Falej, szefowa sztabu powstałego z inicjatywy Związku Stowarzyszeń Razem w Olsztynie.

— Energia była taka, jak w poprzednich latach. Wolontariusze dopisali, bardzo chętnie chodzili z puszkami. Zbierali podobne kwoty jak w ubiegłych latach. Pomimo pandemii udało się zrobić fajną zbiórkę i zebrać satysfakcjonującą nas kwotę — mówi Dorota d'Aystetten, szefowa sztabu WOŚP w PCK.

Co prawda w Olsztynie nie udało się póki co pobić kwoty z zeszłego roku (ponad 574 tys. złotych), jednak kwota zebrana przez olsztyńskie sztaby WOŚP jest równie imponująca: łącznie udało się zebrać ponad 380 tys. złotych. Warmińsko-Mazurski Odział Okręgowy PCK zebrał ponad 56 tys. złotych, sztab Związku Stowarzyszeń Razem w Olsztynie ponad 269,6 tys. złotych. Natomiast sztab wewnętrzny szkół budowlanych pokonał swój rekord, zbierając niemal 32 tys. złotych.

Wśród przedmiotów wystawionych przez sztaby Olsztyna można wylicytować chociażby Medal Okolicznościowy wybity z okazji 40. rocznicy wyzwolenia obozu Stutthof z 1985 roku. Cały czas też do wylicytowania są: voucher na romantyczny pobyt w zamku w Reszlu, rok nauki w szkole językowej, akwaforta z wizerunkiem budynku rektoratu wykonana przez olsztyńskiego artystę Krzysztofa Janickiego (którą przekazał na licytację prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie). Licytacja tych przedmiotów oraz inne aukcje potrwają jeszcze do 14 lutego.

Niezwykłe emocje związane z finałem WOŚP towarzyszyły ludziom nie tylko w sztabach, ale przede wszystkim na ulicach.

— Wszyscy mówili, że ze względu na pandemię to będzie inny finał. Ja tego nie zauważyłam, spotkałam wielu wspaniałych i pozytywnie nastawionych ludzi. Brakowało mi trochę koncertów na Starym Mieście i finałowego odliczania pod sceną. Zdecydowanie wtedy mogliśmy nazbierać więcej do puszek. Jednak w tym roku jest wiele innych form pomagania, chociażby e-skarbonki i aukcje, które jeszcze trwają. Z niedzielnego zbierania datków najbardziej w pamięci zapadł mi kilkuletni chłopiec, który przyszedł z tatą. Podeszli do nas z reklamówką pełną groszy, zbierali na WOŚP cały rok. Serce się raduje, że rodzice uczą dzieci pomagania już od najmłodszych lat i tłumaczą, że to całe wydarzenie jest po coś. To było niezwykłe zobaczyć, jak ten mały chłopiec z dumą wrzucał kolejne monety do puszki — mówi Justyna Raginak, wolontariuszka zbierająca datki w parku w centrum miasta.


Dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w czasie 29. finału zebrała dotąd 127 495 626 złotych. To więcej o ponad 12 milionów niż w ubiegłym roku w dniu akcji. Oficjalne rozliczenie zbiórek zostanie ogłoszone za kilka tygodni.

Finałowe emocje zawitały również do innych miast i powiatów w województwie warmińsko-mazurskim. Przekazujemy dane, jakie udało się uzyskać we wtorek (zaokrąglone).Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. starszy #3058841 | 83.23.*.* 4 lut 2021 01:55

  Wszystko co działa w sprawie wspólnego naszego dobra , jest wspaniałe dobre , tak powinno być . WOŚP właśnie tak działa , to cieszy i raduje serce że razem możemy sobie pomóc . Nie rozumiem tej obłudy i nienawiści ludzi modlących się do boga i tych panów w sutannach . Dlaczego im przeszkadza WOŚP i Jurek O ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. babcia #3058747 | 83.9.*.* 3 lut 2021 23:25

   Byłoby dobrze, gdyby Owsik w tym roku rzetelnie rozliczył WOSP. Brak rozliczenia daje jego przeciwnikom silne argumenty na nie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Johny #3058183 | 46.170.*.* 3 lut 2021 14:40

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. WOŚP zbiera 1/1000 tego na co co rok my wszyscy się zrzucamy na tak zwany NFZ. Przykład? Lek kosztuje 1500zł (potrzeby NFZ), ty masz 1000zl (podatek, obowiązkowa co roczna zżuta na NFZ), jakiś gość wpada i daje ci 1zł (owsiakowe 100 mln). Co robisz? dziękujesz mu i w sumie to tyle bo 1 zł to kropelka, czy twierdzisz że gościu uratował ci życie? Walić te moje 1000zł, ta 1 złotówka od gościa to jest coś nie? WOŚP przy klasycznej fundacji to typowy pozer gdzie kasa zbierana jest anonimowo. Pozer musi o sobie mówić, dawać agresywny przekaz ile on zrobił dobrego. WOŚP jest spełnieniem marzeń każdego celebryty i ludzi którzy potrzebują poklasku innych.

    1. Johny #3058158 | 46.170.*.* 3 lut 2021 14:23

     Jak ludzie potrafią zaszufladkować, nie staje za owsiakiem to na pewno "katol", ano nie jest tak. Słyszałeś np. o Fundacji przyszłość dzieci macie pod skrzydłami? Opiekują się konkretnymi osobami i robią konkretną robotę! WOŚP przy nich to typowy POZER gdzie kasa jest zbierana z reguły by się z tym obnieść w necie, bo jest to modne. W ww. fundacji kasa zbierana jest w mniej spektakularny sposób. Śmiem twierdzić że WOŚP wspierają bo tak wypada, fundacje wspierają z czystego serca.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     1. Ależ #3058152 | 146.185.*.* 3 lut 2021 14:20

      lewaków z redakcji krytyczne wpisy wobec Jurka bolą. Jak byście mogli to przez te czerwone nogawki w dupe byście mu wleźli.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (21)