Aby pamięć zostawiła ślad na papierze... Konkurs na opowiadania o warmińsko-mazurskiej wsi [VIDEO]

2021-02-02 09:00:00 (ost. akt: 2021-02-01 20:53:24)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie chce ocalić wspomnienia osób mieszkających na wsi. Znalazł na to ciekawy sposób.
„W kręgu ogniska domowego na Warmii i Mazurach. Osoby, przedmioty, relacje na warmińsko-mazurskiej wsi XX wieku. Opowiadania wybrane” to konkurs, który ma zachować i popularyzować dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze wsi. Organizatorom zależy na zebraniu historii, które mają znaczenie nie tylko dla tożsamości mieszkańców naszego regionu, ale także dla ciągłości i rozwoju warmińsko-mazurskiej wspólnoty.

Zgodnie z założeniem WMODR w Olsztynie w wyniku konkursu pojawi się zbiór tekstów ukazujących wspomnienia o zwyczajach, tradycjach, wartościach duchowych, ale także historie i refleksje obrazujące zmiany, jakie nastąpiły we wsiach naszego regionu.


Zdaniem zastępczyni dyrektora WMODR, aby pamięć zostawiła ślad na papierze, potrzebne jest odkrycie w sobie pierwiastka publicystycznego i... znalezienie chwili czasu, bo historie o miejscach, ludziach i przedmiotach chyba każdy z nas ma w głowie. Tym bardziej że, jak tłumaczy Małgorzata Micińska-Wąsik, wieś jest miejscem szczególnym, jeśli chodzi o kultywowanie zwyczajów, obrzędów, pielęgnowanie dialektów czy słynnej polskiej gościnności.


Organizatorzy podkreślają, że liczą na to, iż organizowane przez nich wydarzenie przyczyni się do lepszego zrozumienia życia ludzkiego przez przyszłe pokolenia oraz wzbogaci ich wiedzę o wartościach, które nie powinny pozostać zapomniane.
Do końca września WMODR czeka na opowiadania, wiersze, dzienniki, eseje lub inne gatunki literackie podejmujące sformułowany w tytule konkursu temat. Praca powinna być autorska, a wzbogacić ją można np. zdjęciami czy rysunkami. Jak wyjaśniają organizatorzy konkursu, największą wartością prac będzie zapis wspomnień związanych z przeżyciami ludzi, tradycjami, obyczajami czy nawet zwykłymi codziennymi wydarzeniami rodzinnymi, które właśnie na wsi miały nierzadko bogatą oprawę.

Małgorzata Micińska-Wąsik przyznaje, że efektem konkursu ma być, poza publikacją, także spotkanie z nagrodzonymi autorami oraz, jeśli to będzie możliwe, z bohaterami zwycięskich historii. Zgodnie z planem WMODR, w inicjatywę mają zostać włączeni także przedstawiciele najmłodszego pokolenia.
Osoby zainteresowane udziałem w konkursie powinny zapoznać się z regulaminem, który znajduje się na stronie internetowej ośrodka. Na prace organizatorzy czekają do 30 września. Dla autorów najciekawszych i najbardziej oryginalnych tekstów przewidziano nagrody: 1500 zł za zajęcie pierwszego miejsca, 1000 zł za drugie i 500 zł za trzecie miejsce.
Daria Bruszewska-Przytuła


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Henryk #3056723 | 31.0.*.* 2 lut 2021 04:09

    Napiszę wiersz pt. DENATURAT obok CIASTECZEK. (Nawiązaniu do wjejskich sklepów)

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)