Wydamy wszystkie euro

2021-01-29 17:35:19(ost. akt: 2021-02-05 00:19:43)
Port lotniczy w Szymanach działa już pięć lat

Port lotniczy w Szymanach działa już pięć lat

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Warmia i Mazury są na trzecim miejscu w kraju w rankingu wykorzystania środków unijnych z Regionalnych Programów Operacyjnych. Najlepiej z wydawaniem funduszy unijnych radzi sobie Lubelszczyzna.
Jeszcze niedawno padały zarzuty ze strony niektórych polityków, że Warmia i Mazury nie poradzą sobie w wydaniem unijnych funduszy z RPO. I trzeba będzie oddać do unijnej kasy miliony euro. Dziś wiemy, że takich zagrożeń nie ma. Co więcej województwo warmińsko-mazurskie może być przykładem dla innych, jak wydawać unijne fundusze.

Jak poinformował wczoraj marszałek Gustaw Marek Brzezin podczas konferencji online poświęconej wdrażaniu RPO, Warmia i Mazury są na trzecim miejscu w kraju pod względem wykorzystania środków unijnych z RPO. — A jeszcze dwa, trzy lata temu kreowano nas na maruderów, że możemy stracić pieniądze unijne — przypomniał marszałek Brzezin, dodając, że już wtedy widział w tych działaniach podtekst polityczny.

— Dziś mamy zakontraktowanych ponad 90 proc. funduszy z RPO — dodał marszałek. — Jesteśmy przekonani, że wkrótce będzie to 100 proc. To oczywiście też wynik dobrej współpracy z beneficjentami, za co chcę bardzo podziękować.

Z wyliczeń, które przedstawił marszałek wynika, że do tej pory zostało zakontraktowanych 90,4 proc. środków dostępnych w RPO. Przypomnijmy, że Warmia i Mazury miały do dyspozycji w latach 2014-2020 aż 1 mld 728 mln euro. — I te pieniądze zostają w regionie, tu są zainwestowane — podkreślił marszałek.

Patrząc na stan wdrażania RPO, na tzw. osie priorytetowe, to najlepiej idzie nam wydawanie pieniędzy unijnych na infrastrukturę transportową (96,5 proc.), a najsłabiej na środowisko przyrodnicze, co może nieco niepokoić zważywszy, że przyroda jest wielkim atutem regionu, który ma ambicje być regionem turystycznym. Tu stopień kontraktacji funduszy sięga tylko 75,2 proc.

Niemniej taki stopień wykorzystania wszystkich środków unijnych z RPO daje nam trzecie miejsce w kraju. Przed nami jest województwo lubelskie ( 93,3 proc.) i ex aequo województwa opolskie i pomorskie ( 92,7 proc.).

Marszałek jest przekonany, że uda się wykorzystać całe 100 proc. przyznanych nam pieniędzy. I będą one przyczyniać się o dalszego rozwoju regionu. Jak przypomniał, dzięki środkom z RPO można zmodernizować szlak Wielkich Jezior Mazurskich (wartość projektów to 400 mln zł), przebudować część dróg wojewódzkich — na co poszło tylko ubiegłym roku 345 mln zł, czy rozbudować za 25 mln zł system ILS na lotnisku w Szymanach, co pozwoli na przyjmowanie samolotów niezależnie od pogody i pory dnia.

To też 132 mln zł, które samorząd województwa przekazał w ubiegłym roku na przebudowę nowej hali sportowej w Olsztynie. Jednak ta perspektywa finansowa już się kończy, a perspektywa finansowa na kolejne siedem lat nie zapowiada się już tak dobrze. Możemy dostać dużo mniej pieniędzy na RPO.

— To że pieniędzy będzie mniej widzieliśmy od samego początku, niemniej jednak niepokoi nas, że mamy dostać ok. 1 mld 228 mln euro, czyli aż pół miliarda euro mniej— stwierdził marszałek Brzezin. — I nie możemy się z tym pogodzić, będziemy zabiegać o zwiększenie tej kwoty.

Projekt Umowy Partnerstwa przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest obecnie konsultowany we wszystkich województwach. W Olsztynie takie konsultacje online odbędą się 5 lutego. I marszałek gorąco zachęcał do wzięcia w nich udziału, do zgłaszania swoich uwag i potrzeb.

Andrzej Mielnicki


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. docho #3053803 | 95.49.*.* 30 sty 2021 22:30

  Spadł śnieg i widac że na linii tramwajowej na Tuwima za grube miliony nie jeździ nic.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. babcia #3053760 | 83.9.*.* 30 sty 2021 21:48

  Na lotnisko w Szymanach można wydać każde pieniądze. A i tak będzie generować tylko koszty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Obywatel #3052920 | 178.42.*.* 30 sty 2021 07:50

  Chwalić się wydawaniem pieniędzy i to nie swoich . ..też coś ...to każdy potrafi ..to jakaś nowa moda...?..Wydam każdą kwotę..i idę o zakład .Może pochwalcie się ich zarabianiem...no i co konkretnie ma z tego obywatel...?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. wydamy #3052943 | 46.186.*.* 30 sty 2021 02:30

  ale tez grzymowicz zadluzy w bankach , efekt koncowy ze odsetki zjedza dofinansowanie ue, pierdolenie o szopenie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Mazur #3052825 | 37.249.*.* 30 sty 2021 00:15

  Problem w tym że to wydawanie nie przekłada się na rozwój a w wielu przypadkach wręcz przyczynia się tylko do generowania późniejszych kosztów czy zadluzenua. Wydatki infrastrukturalne to jak najbardziej bo region jest tak zacofany pod tym względem że tego nigdy za dużo. Ale ladowanie kasy w jakieś hale sportowe czy inne podobne bzdety nie tylko nie daje wymierne korzyści ale wręcz generuje koszty i to znaczne. I to w regionie w którym większa część gmin nie ma dostępu do gazu ziemnego co jest ewenementem na skale kraju. Pod tym względem zacofanie jest na poziomie lat 60 tych w porównaniu do innych regionów. To tylko przykład ale pokazuje istotę problemu. Wydatki tak, ale takie które poprawiają atrakcyjność inwestycyjna a nie same z siebie generują dalsze koszty przy praktycznie niewielkim współczynniku tworzenia miejsc pracy. To nie powód do dumy ale raczej przykład braku wizji i pomysłu. Najłatwiej to zrobić halę sportową bo to widać i niż na się pochwalić w wyborach. Tyle tylko że to nie daje rozwoju a generuje koszty. Pytanie zatem po co to robić w regionie w którym brak podstawowych infrastrukturalnych i cywilizacyjnych standardów rozwojowych i długo jeszcze te braki będą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)