Postrzelił dwie osoby podczas zajęć w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Sąd wydał wyrok [AUDIO]

2021-01-29 13:43:34(ost. akt: 2021-02-15 15:48:12)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Sad Rejonowy w Szczytnie wyrokiem z dnia 26 stycznia 2021 r. umorzył warunkowo postępowanie karne wobec Macieja W., funkcjonariusza policji oskarżonego o nieumyślne postrzelenie podczas zajęć dwojga słuchaczy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.


Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło 20 maja 2019 r. na strzelnicy WSPol w Szczytnie. Maciej W., jako instruktor szkolenia odpowiedzialny za bezpieczeństwo użytkowników strzelnicy krytej, prowadził wtedy zajęcia strzeleckie z funkcjonariuszami kursu podstawowego.

Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie przypomniał, że według ustaleń prokuratora oskarżony nie dopełnił wówczas swoich obowiązków, ponieważ wbrew przepisom posługiwał się podczas zajęć naładowaną bronią palną z podłączonym magazynkiem i ostrą amunicją. Nadto, oddał strzał w kierunku dziewiętnastoosobowej grupy uczestników zajęć, raniąc nieumyślnie dwoje z nich – kobietę w biodro, a mężczyznę w brzuch. Tych dwoje kursantów na skutek postrzału doznało obrażeń naruszających czynności narządów ciała na okres powyżej 7 dni. W ocenie prokuratora Maciej W. swoim zachowaniem także nieumyślnie naraził jedną z kursantek na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

- Maciej W. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i złożył wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym - poinformował rzecznik SO w Olsztynie.

Akt oskarżenia przeciwko Maciejowi W., funkcjonariuszowi policji oskarżonemu o nieumyślne postrzelenie dwojga słuchaczy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie wydano 23 czerwca 2020 r.

26 stycznia 2021 r. przed Sądem Rejonowym w Szczytnie odbyło się posiedzenie przygotowawcze w powyższej sprawie, podczas którego obrońca Macieja W. wniósł o skierowanie sprawy na posiedzenie w celu rozważenia warunkowego umorzenia postępowania na okres 1 roku tytułem próby. Do tego wniosku przychylił się pełnomocnik dwojga oskarżycieli posiłkowych, a także prokurator, wnosząc jednak, aby okres próby określić na 2 lata.

W związku z powyższym jeszcze w tym samym dniu Sąd Rejonowy w Szczytnie ogłosił wyrok w tej sprawie. Sąd uznał Macieja W. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu (z tym ustaleniem, że z opisu czynu wyeliminował działanie na szkodę pozostałych 17 uczestników zajęć) i warunkowo umorzył wobec niego postępowanie karne na okres 1 roku tytułem próby.

W tym samym wyroku sędzia orzekł wobec oskarżonego obowiązek zapłaty na rzecz dwojga oskarżycieli posiłkowych, czyli pokrzywdzonych po 10 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, jak również po 3 tys. zł tytułem poniesionych przez nich wydatków postępowania. Ponadto, od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa zostały zasądzone koszty postępowania w tej sprawie.

Sąd podając ustne motywy wyroku podkreślił, że ani prokurator, ani pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych nie sprzeciwili się wnioskowi obrońcy o warunkowe umorzenie postępowania przeciwko Maciejowi W. Sąd zwrócił także uwagę, że oskarżony nie był wcześniej karany, miał pozytywną opinię służbową i pojednał się z pokrzywdzonymi. Sąd wskazał przy tym, że zadośćuczynienie na rzecz oskarżycieli posiłkowych zostało orzeczone zgodnie z ustaleniami ugody zawartej w mediacji. Ponadto, 17 pokrzywdzonych uczestników zajęć strzeleckich cofnęło wniosek o ściganie oskarżonego.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie, red.Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. maly kazio #3053643 | 37.8.*.* 30 sty 2021 19:16

  Czego się czepiacie? Jak przez dwa lata nikogo nie zastrzeli to będzie czysty.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. lolo #3053184 | 85.203.*.* 30 sty 2021 11:52

  dlatego kara smierci powinna wrocic

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Gdyby trafiło na ciebie... #3053101 | 77.111.*.* 30 sty 2021 10:45

  To spedziłbys 10 bezwzględynch lat w pierdlu - ale swoi zawsze maja lzej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. HAHAHA #3052709 | 89.228.*.* 29 sty 2021 22:03

  CZEMU GO współpracuje z KMP???

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. Agata #3052606 | 188.146.*.* 29 sty 2021 20:03

  Tam stosuje się zasady mafijne. Próżno tam szukać sprawiedliwości.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)