Weź e-PIT w swoje ręce i pomóż zwierzakom!

2021-01-28 09:16:30 (ost. akt: 2021-01-28 11:15:36)   Artykuł sponsorowany
Jeśli zależy nam, żeby nasz 1% podatku trafił do pomagających zwierzętom w Olsztynie, warto sprawdzić przygotowany przez urzędników e-PIT i samodzielnie wpisać nr KRS 0000355809. Będziemy mieć pewność, że nasza pomoc trafi do stowarzyszenia Zwierzyniec św. Franciszka w Olsztynie.

Ci, którzy nie lubią rozliczać się z fiskusem, mogą odetchnąć z ulgą: to już kolejny rok gdy zrobią to za nas urzędnicy i udostępnią w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38. Ministerstwo Finansów zapewnia, że jedynie dwa kliknięcia wystarczą, żeby zaakceptować i zakończyć zeznanie podatkowe za 2020 rok. To oszczędność energii i czasu. Ma być prosto, przejrzyście i przyjaźnie. Platforma „Twój e-PIT” działa i jest to prawdziwa rewolucja w podatkach.

Warto jednak trzymać rękę na pulsie
i sprawdzić, czy wszystko jest tak, jak tego byśmy chcieli? Czy na pewno urzędnicy uwzględnili to, że rok temu swój 1% podatku przeznaczyliśmy na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego (tzw. OPP) i czy nadal w naszym zeznaniu podatkowym znajduje się numer KRS tej organizacji.

Jeśli rozliczamy się z fiskusem po raz pierwszy, a zdecydowaliśmy się pomóc i przekazać 1% swojego podatku wybranej OPP, warto samodzielnie zadbać o poprawne sporządzenie zeznania podatkowego i wpisać numer KRS wybranej organizacji w odpowiednie pole w PIT-37 lub PIT-38. Nic to nas nie kosztuje, a można wymiernie wspomóc działalność np. społeczników, którzy na co dzień zajmują się pomocą zwierzakom w Schronisku dla Zwierząt w Olsztynie, m.in. finansując ich często bardzo skomplikowane leczenie. Na pomoc stowarzyszenia Zwierzyniec św. Franciszka w Olsztynie mogą także liczyć mieszkańcy miasta, których po prostu nie stać na leczenie ich czworonożnych przyjaciół. Środki na tę pomoc pochodzą właśnie z 1%.


Obrazek w tresci

Zwierzaki czekają NA Twój 1% — KRS 0000355809
I pewnie jak co roku się nie zawiodą. Bo mieszkańcy naszego regionu chętnie pomagają bezdomnym, często schorowanym, psom i kotom. Widać to chociażby podczas wizyt w Schronisku dla Zwierząt w Olsztynie. Każdego dnia placówkę tę odwiedzają wolontariusze i mieszkańcy. Jednak pomocy potrzebują też zwierzaki „z miasta” np. wolno żyjące koty czy też zwierzęta, których właścicieli nie stać na drogie leczenie. Często realna pomoc rozbija się o pieniądze właśnie.
Dlatego teraz, w okresie rozliczeń podatkowych, warto pamiętać, że każdy z nas może w bardzo realny sposób pomóc potrzebującym zwierzętom. Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym wskaże organizację pożytku publicznego (tzw. OPP), która taką pomocą się zajmuje. W ten sposób przekaże 1% swojego podatku zamiast do Skarbu Państwa właśnie wybranej organizacji, która może przeznaczyć zebrane w ten sposób środki tylko i wyłącznie na wybrane cele. Mamy więc pewność, że środki te nie będą „przejedzone” a trafią do osób, które wiedzą jak skutecznie pomóc potrzebującym.

Wizyta w olsztyńskim schronisku dla zwierząt zawsze daje dużo do myślenia. Jest dowodem na to, że nie każdy psiak czy kot miał na tyle szczęścia, aby znaleźć odpowiedzialnego pana i przyjaciela. Dziś zwierzęta te wymagają podstawowej opieki i ludzkiego zainteresowania. A co, jeśli któremuś z nich przytrafi się jakaś poważna choroba? Podobnie jak u ludzi, pojawiają się problemy finansowe.

- Budżet jakim dysponuje Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie nie jest z gumy. To konkretna, stała kwota pieniędzy, jaka musi wystarczyć przez cały rok na wszystkie wydatki. Jak to w życiu bywa i tutaj pojawiają się wyzwania i związane z nimi wydatki ponad miarę. Przykładem może być bardzo specjalistyczna operacja i leczenie któregoś z podopiecznych. Na co zwyczajnie brakuje pieniędzy w budżecie placówki – mówi Grzegorz Gromadzki, Prezes stowarzyszenia Zwierzyniec Św. Franciszka.
– Wówczas z pomocą przychodzi Zwierzyniec, który dysponując środkami z 1% może opłacić potrzebne leczenie czy specjalistyczną diagnostykę. Podobnie jest w przypadku osób prywatnych, właścicieli zwierząt, które mogą zgłosić wniosek i liczyć na pomoc z naszej strony w takich sytuacjach – dodaje.

Obrazek w tresci

Co roku na finansowanie leczenia zwierząt przeznaczanych jest nawet 100.000 zł. Tylko w 2020 roku było to prawie cała przeznaczona kwota. To tylko jedna z form udzielanej pomocy. 11 lat temu, gdy grupa miłośników zwierząt, wolontariuszy, tworzyła stowarzyszenie Zwierzyniec Św. Franciszka, w samym tylko Schronisku lista potrzeb była bardzo długa. Dlatego organizacja bardzo szybko stała się organizacją pożytku publicznego i zaczęła zbierać środki w ramach akcji 1%. To dzięki co roku prowadzonej akcji edukacyjnej i wpłatom udaje się zebrać pieniądze, które są przeznaczane na leczenie zwierząt, zakupy specjalistycznej karmy uzupełniającej leczenie zwierzaków, a przede wszystkim na inwestycje.

Każdy z nas może przyłączyć się do pomocy, realizowanej przez Zwierzyniec Św. Franciszka i skupionych wokół niego miłośników zwierząt. Wystarczy tak niewiele, bo tylko jeden procent. Co ważne, pieniądze zostaną w naszym regionie, a efekty jakie przyniosą, będą dotyczyły przestrzeni w jakiej żyjemy, a przede wszystkim naszych mniejszych braci.

Obrazek w tresci2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD