Dwa dodatkowe dni urlopu. Komu przysługują?

2021-01-28 07:49:47 (ost. akt: 2021-01-28 08:03:27)
Za czas nieobecności w pracy w dniu, w którym pracownik oddawał krew, przysługuje mu od pracodawcy wynagrodzenie ustalone jak za urlop wypoczynkowy

Za czas nieobecności w pracy w dniu, w którym pracownik oddawał krew, przysługuje mu od pracodawcy wynagrodzenie ustalone jak za urlop wypoczynkowy

Autor zdjęcia: Pixabay

Oddanie osocza chorującym na COVID-19 to nie tylko konkretna pomoc. To również okazja, żeby dostać dwa dni wolnego z pracy. Taką właśnie nagrodę przewidują nowe przepisy.
Jest dobra wiadomość: nie brakuje dawców osocza. To jednak nie powód, żeby sobie odpuścić. Tym bardziej, że od wtorku zaczęły obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi osobom oddającym oddały krew lub jej składniki — w tym osocze po przebytej chorobie COVID-19 — przysługują dwa dni wolnego. Ozdrowieńcy mogą więc skorzystać z wolnego w dniu, w którym oddali krew lub osocze i w dniu następnym.

Wcześniej mieli tylko jeden dzień wolny. W tej chwili mają też kolejny taki dzień, kiedy muszą iść do pracy — wyjaśnia Grażyna Kula, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. — Dotyczy to jednak honorowych dawców krwi. Osobom, które przeszły koronawirusa, a nie oddają honorowo krwi, taki przywilej nie przysługuje.

Za czas nieobecności w pracy w dniu, w którym pracownik oddawał krew, przysługuje mu od pracodawcy wynagrodzenie ustalone jak za urlop wypoczynkowy, a nieobecność w pracy traktowana jest jako usprawiedliwiona ze względu na oddanie krwi lub osocza.

Ozdrowieńcom oddającym osocze przysługuje też jeszcze jeden przywilej — 33-proc. ulga na przejazdy w komunikacji zbiorowej na podstawie biletów jednorazowych. Z tej ulgi może jednak skorzystać ta osoba, która co najmniej trzy razy oddała krew lub jej składniki, w tym osocze.

Każdy ozdrowieniec oddaje osocze co najmniej trzy razy. Każdą pobraną porcję dzieli się na trzy. Łącznie z tego uzyskuje się 72 preparaty dla pacjentów.

Ada Romanowska


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. srik #3050898 | 165.225.*.* 28 sty 2021 10:38

  To państwko jest tak chore i ma taki tupet, że nie zdziwiłbym się gdyby szumnie w mediach skandowano i afiszowano się "oddaj osoczę, dostaniesz czekoladę" jako zachętę. Gdyby mnie zapytała pierwsza lepsza osoba z ulicy o pomoc np osocza to bez zastanowienia bym dał, ale gdyby to aparat Państwa mnie zapytał w imieniu obywatela to musiałby za to słono zapłacić. Tak nas uczy,

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. dUCK #3050858 | 5.173.*.* 28 sty 2021 10:01

   Wniosek prosty: nikomu nie zależy na zdrowiu i życiu Polaków. To co dają to pozory.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. 2 dni #3050849 | 79.190.*.* 28 sty 2021 09:55

   Strajkowe ?

   odpowiedz na ten komentarz

  3. coraz głupsze czasy #3050727 | 165.225.*.* 28 sty 2021 08:30

   Kwote wolną od podatku by podnieśli do kilku tysięcy za oddanie osocza. Proste i zachęcające, a nie takie kałowe promocje z pod biedronki. Życie ludzkie jest bezcenne, a jednak Państwo jak najtańszym kosztem chce pozyskać skarb.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz