Będą strzelać na poligonie. Obowiązuje zakaz wstępu

2021-01-28 09:30:00 (ost. akt: 2021-01-28 07:53:39)

Autor zdjęcia: OSPWL Orzysz

Przez cały luty, na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, prowadzone będą ćwiczenia i strzelania dzienno-nocne z użyciem amunicji bojowej. Dotyczy to również dni wolnych i świątecznych.
Mundurowi apelują do mieszkańców okolicznych miejscowości, jak i przejeżdżających w pobliżu terenu poligonu, o bezwzględne przestrzeganie zakazu wstępu na teren poligonu. O zakazie wstępu informują tablice ostrzegawcze, maszty z kulami i oznakowane szlabany zamykające wjazd na drogi poligonowe.

— Lekceważenie zakazów wstępu na obiekty poligonowe, zbieranie runa leśnego, zbieranie metalowych części zużytego uzbrojenia, podnoszenie i zabawa nieznanymi przedmiotami, to główna przyczyna tragicznych zdarzeń z udziałem ludności cywilnej zamieszkującej w sąsiedztwie obiektów wojskowych — ostrzega komendant mjr Artur Żuber.

— Zawsze istnieje możliwość znalezienia niewybuchów i niewypałów, a ich zbieranie, podnoszenie, czy nawet dotykanie może zakończyć się śmiercią lub kalectwem. Nadmieniam, że korzyści z wtargnięcia ludności cywilnej na teren poligony celem zbierania złomu, runa leśnego mogą być niewspółmierne do poniesionych konsekwencji prawnych, utraty zdrowia, a nawet życia — dodaje.


Teren poligonu oznaczony tablicami informacyjnymi zgodnie z ustawą z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dziennik Ustaw Nr 10 pozycja 206 z 2010 r. z późniejszymi zmianami) jest terenem zamkniętym dla ludności cywilnej, szczególnie niebezpiecznym gdzie występują duże zagrożenia zdrowia i życia. Dodatkowo w rejonach obiektów szkoleniowych znajdują się maszty ostrzegawcze z czerwoną flagą - w dzień i czerwonym światłem w nocy, który to sygnał oznacza strzelanie amunicją bojową. Osoby, które zostaną zatrzymane na terenie poligony zgodnie z w/w ustawą będą podlegać karze grzywny.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. najgorsze #3050840 | 88.156.*.* 28 sty 2021 09:45

    że tego runa leśnego nie można zbierać

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz