Bon Turystyczny na nowych zasadach

2021-01-27 18:49:48(ost. akt: 2021-01-27 18:53:32)

Autor zdjęcia: Pixabay

Bon Turystyczny powstał po to, żeby wspomóc branże turystyczne w czasie pandemii. Teraz pojawił się nowy, korzystniejszy pomysł na jego wykorzystanie.
Nie wszystkie rodziny wyjechały na wakacje latem. Wielu rodziców postanowiło zaczekać i wykorzystać bon turystyczny w ferii. Błędnie zakładali, że podczas ferii będzie można pojechać na wczasy, a w hotelach i ośrodkach wczasowych będzie mniej turystów.

Druga fala COVID-19 zmusiła rząd do wprowadzenia nowych obostrzeń. Zdecydowano się na zrezygnowanie z podziału ferii w zależności od województwa i wprowadzono jeden termin zaraz po świętach. Zapadła również decyzja o ponownym zamknięciu hoteli. Rodzice, którzy nie wykorzystali jeszcze swojego bonu, zachodzą w głowę, czy uda im się to zrobić jeszcze w tym roku szkolnym, skoro nigdzie nie można wyjechać. Z rozwiązaniem przychodzi nowelizacja ustawy o COVID-19.

Pierwotnie za pomocą bonu można było zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego w kraju, rezerwując minimum jeden nocleg w obiekcie.

„Nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych. W ten sposób bon może pomóc nie tylko właścicielom obiektów i osobom bezpośrednio w nich zatrudnionym, ale także pracownikom szerzej rozumianej branży turystycznej: pilotom wycieczek, przewodnikom, instruktorom i animatorom czasu wolnego czy osobom odpowiadającym za transport i wyżywienie” — czytamy na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.
Kolejna zmiana została wprowadzona w systemie rejestrowania się przedsiębiorców w bazie. Są oni zobowiązani nie tylko do podawania danych firmy: nazwy rejestrowej i adresu widniejącego w rejestrze przedsiębiorców, ale także dokładnego adresu miejsca prowadzonej działalności turystycznej.

Bon — przypomnijmy — przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony przysługują niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus. Żeby go otrzymać, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Listę dostępnych obiektów oferujących usługi zakwaterowania, wycieczki, atrakcje i usługi touroperatorów można znaleźć na stronach POT.

Alicja Kowalczyk


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. stomilowiec #3050516 | 93.105.*.* 27 sty 2021 21:11

    Bon jest dla rodzin z dziećmi i bardzo dobrze single niech sami płacą za swoje wakacje

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Cyt #3050440 | 88.156.*.* 27 sty 2021 19:25

    Inne osoby płacące podatki bonu nie dostaną.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz