Po Raporcie: Premier obiecuje więcej pieniędzy na psychiatrię dziecięcą

2021-01-20 13:53:04(ost. akt: 2021-01-20 15:31:54)

Autor zdjęcia: Krystian Maj/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Podczas dzisiejszej (20 stycznia) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie finansowe dla psychiatrii dziecięcej. To ważne, ponieważ w minionym tygodniu pisaliśmy o tym, że senatorowie PiS (w tym także ci z Warmii i Mazur), zagłosowali przeciwko senackiej poprawce, która miała na celu dofinansowanie tej dziedziny medycyny.

- Nie ma dzisiaj nic ważniejszego niż troska o los dzieci i młodzieży - mówił w czasie konferencji premier Morawiecki.

- Wiele się mówi o wyzwaniach cywilizacyjnych, ale ich przełamanie to nie tylko walka z pandemią i walka o gospodarkę. To też walka o zdrowie psychiczne, dbałość o system psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej i inwestowanie środków w ten system - zaznaczył premier. Jak przyznał, współczesne dzieci są narażone na różnego rodzaju ryzyka i ataki, na hejt.

- Wiemy, że przez to dochodzi do różnego rodzaju działań autodestrukcyjnych, do wielu problemów psychiatrycznych w tym obszarze - mówił Morawiecki.

Premier powodów kiepskiej formy psychicznej szukał m.in. w presji i rywalizacji, której podlegają najmłodsi. - To wszystko tworzy środowisko, w którym do dzieci i młodzieży musimy wyciągnąć przyjazną dłoń - mówił Morawiecki, zaznaczając, że zgadza się z ministrem zdrowia, który twierdził, że powrót klas 1-3 do szkół wpływa pozytywnie na dziecięcą psychikę, ponieważ zaspokaja potrzebę kontaktu z rówieśnikami.

W swoim wystąpieniu premier przekonywał, że rząd do tej pory inwestował w psychiatrię dziecięcą i młodzieżową oraz dążył do rozwijania tej dziedziny medycyny.

Przypomniał, że w sierpniu 2019 r. wdrożono nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. - W ubiegłym roku nakłady na to wzrosły z 250 mln zł do znacznie powyżej 400 mln zł - zaznaczał Mateusz Morawiecki.


- W kwietniu 2020 rozpoczęło działalność 138 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. W planach finansowania oddziałów wojewódzkich NFZ są środki na 349 miejsc udzielania świadczeń z 1 poziomu sieci psychiatrii dziecięcej - raportował premier. I dodał: - W 2020 r. zwiększyliśmy łączną liczbę placówek udzielających świadczenia dzieciom i młodzieży z 265 do 562.

Premier dodał też, że z początkiem 2021 roku NFZ całkowicie zniósł limity w zakresie świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. - Teraz w pandemii to jest jeszcze ważniejsze niż wcześnie - podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że na tym próby wspierania psychiatrii się nie kończą.

- Co zrobimy teraz dla systemu psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej? Po pierwsze poprawa infrastruktury poprzez unowocześnienie placówek - przeznaczymy na to ok. 120 mln zł. To ok. 3 mln zł na jeden oddział - powiedział szef rządu.

- Zadanie drugie to bezpłatna całodobowa infolinia i możliwość komunikowania się przez czat i e-mail. Chcemy uruchomić wszystkie możliwe kanały komunikacyjne, żeby wspierać dzieci w tym trudnym czasie i żeby było jak najmniej samobójstw wśród dzieci - zapowiadał premier.

Po trzecie, zdaniem rządu ważne jest zwiększenie dostępności świadczeń i wszelkiego rodzaju szkolenia. - Cały system zbudowany po to, żeby walczyć z problemami dzieci i młodzieży u źródeł problemu - w środowisku społecznym, lokalnym - podkreślał premier.

Czwartym elementem wsparcia systemu psychiatrii dziecięcej w Polsce ma być z kolei uruchomienie programu profilaktyki uzależnień cyfrowych. - Myślę, że wszyscy rodzice wiedzą jak to jest groźne. Dzisiaj w trakcie epidemii jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - argumentował Morawiecki.

Lockdown, zamkniecie gospodarki, dzieci i młodzież w domach to rzecz zupełnie nienormalna. Chcemy jak najszybciej wrócić do normalności, ale epidemia wymagała od nas tych obostrzeń. Dlatego walczymy z negatywnymi efektami epidemii.

O działaniach rządu mających na celu poprawę sytuacji psychiatrii mówił też minister zdrowia Adam Niedzielski:

- Chciałbym przedstawić, że zajmowanie się psychiatrią dziecięcą to proces, który został zapoczątkowany już w 2018 roku. Wtedy w Ministerstwie Zdrowia powstał zespół który miał zaprojektować kompleksową zmianę modelu psychiatrii dziecięcej - zaznaczył Niedzielski. I przedstawił założenia reformy: - Podstawą nowego modelu zaproponowanego w 2018 roku jest piramida świadczeń. Zbudowanie tej piramidy rozpoczyna się od zbudowania fundamentów, czyli tych ośrodków, które środowiskowo w każdym powiecie będą świadczyły pomoc dzieciom i rodzicom.

Drugi poziom to, jak tłumaczył Niedzielski, ośrodki specjalistyczne. - I tu dokonamy retaryfikacji. Bardzo ważne jest to, że wprowadziliśmy brak limitów, czyli nie ma ograniczeń w liczbie świadczonych usług na żadnym z poziomów piramidy nowego modelu - przypominał minister zdrowia.

Niedzielski podkreślił, że każdy zespół będzie miał zapewnione refinansowanie za każde zaangażowanie zwiększone w stosunku do poprzednich lat, bo, jak zaznaczył, "opieka psychiatryczna jest priorytetem w planie finansowym NFZ".

W systemie stojącym na straży zdrowia psychicznego najmłodszych obywateli mają się pojawić dwa nowe elementy, czyli wspomniana przez premiera bezpłatna infolinia i dofinansowanie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych.

Raport dziennikarzy Gazety Olsztyńskiej na temat psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej na Warmii i Mazurach można przeczytać >>> tutaj
Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. X #3045734 | 31.60.*.* 21 sty 2021 13:24

  Dadzą czyli wprowadzą nowy podatek tylko za co ????? Oni coś wymyślą bo swoim nie zabiorą.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. rydzyk #3045696 | 83.5.*.* 21 sty 2021 12:23

  się nie zgodził i pis się wycofał

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Mietek #3045597 | 83.20.*.* 21 sty 2021 09:48

  Znowu łżą

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Tom #3045554 | 145.237.*.* 21 sty 2021 08:56

  Deficyt 871 mld zł (oficjalnie) a jest ponad 1 bilion. Dodrukowywanie juz nic nie daje więc aby dać innym trzeba komuś zabrać. Do tego podwyżki i coraz większy zamordyzm.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Broń Boże #3045326 | 83.5.*.* 20 sty 2021 19:32

  żeby Rydzykowi uszczuplili trybut

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)