Obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów w Działdowie i Iłowie-Osadzie

2021-01-19 10:55:18(ost. akt: 2021-01-19 11:00:38)

Autor zdjęcia: Powiat Działdowski

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego w Uchwale Nr XVI/294/20 z dnia 26 maja 2020 roku w sprawie corocznego czczenia pamięci Ofiar tragedii spowodowanych przez oba totalitaryzmy, do jakich doszło w regionie, w szczególności w latach 1939-1956, w tym w formie honorowania Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach zaproponował, aby 18 stycznia był obchodzony w regionie jako Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.
Szczególnie w tym właśnie dniu oddajmy hołd dziesiątkom tysięcy niewinnych osób, w większości cywilnym i bezbronnym, mieszkańcom tej ziemi, jeńcom wojennym, robotnikom przymusowym, obywatelom Polski i innych państw, którzy w naszym regionie stali się ofiarami obu totalitaryzmów. Tu zostali zamordowani, trwale okaleczeni fizycznie i psychicznie, osadzeni w obozach i więzieniach, zmarli w wyniku tortur, katorżniczej pracy, głodu, chorób, nieludzkich warunków przetrzymywania i transportowania, a także stąd i tu byli deportowani.
Wszystkim tym ludziom winni jesteśmy pamięć. Jesteśmy również zobowiązani do odkrywania i upowszechniania wiedzy o wydarzeniach tamtych tragicznych dla wielu osób, rodzin i społeczności czasów, aby ta historia nigdy się nie powtórzyła.
18 stycznia br. w Działdowie, zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dn. 26 maja 2020 r. odbyły się pierwsze obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów. Organizatorami uroczystości byli: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starostwo Powiatowe w Działdowie oraz Urząd Miasta Działdowo.

Obrazek w tresci

W okresie II wojny światowej funkcjonował tu obóz niemiecki, o różnym charakterze: jako obóz jeniecki, wychowawczy, przejściowy, obóz pracy, a także jako utajony obóz zagłady. W 1945 r. funkcjonował zaś jako sowiecki Obóz Nakazowo-Rozdzielczy NKWD. fot. UM Działdowo

W imieniu Powiatu Działdowskiego i Starostwa Powiatowego w Działdowie wieńce składali na terenie poobozowym i przed katownią Selbstschutzu : wicestarosta Marian Brandt, któremu towarzyszyli była więźniarka Teresa Krowicka i ks. Stefan Cegłowski, przewodniczący Rady Powiatu Działdowskiego Michał Struzik oraz radni Krzysztof Aurast, Wiesław Cieślak Grzegorz Kaszubski i Piotr Olszewski.


Również w tym dniu wieńce pod pomnikiem ofiar Durchgangsglager Illowo złożyli pracownicy Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Iłowie-Osadzie.

Organizatorami uroczystości są Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starostwo Powiatowe w Działdowie oraz Urząd Miasta Działdowo.

Powiat Działdowski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gazeto #3044431 | 83.20.*.* 19 sty 2021 15:08

    a gdzie zdjęcia z uroczystości gdzie były władze olsztyńskie? policja, wosjko, psp, stowarzyszenia? żenada !

    odpowiedz na ten komentarz