Gadżety z motywem swastyki i inne złowrogie symbole na aukcjach. Skąd ta moda?

2021-01-18 19:36:44(ost. akt: 2021-01-18 18:01:22)
Na zdjęciu: Eryk Kowalczyk, filozof i teolog z Olsztyna/ Jacek Dzięgielewski, współpracownik stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

Na zdjęciu: Eryk Kowalczyk, filozof i teolog z Olsztyna/ Jacek Dzięgielewski, współpracownik stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Polska to kraj, który szczególnie boleśnie doświadczył systemu nazistowskiego. Tymczasem na polskich portalach aukcyjnych można spotkać pamiątki III Rzeszy. Skąd bierze się to zainteresowanie?
"Okazuje się, że dużym popytem cieszą się m.in. medale opieki społecznej, które ustanowił rozporządzeniem Adolf Hitler w 1939 roku. Było to dokładnie trzy miesiące przed agresją Niemiec na Polskę" — pisze Czytelnik, któremu zależy na nagłośnieniu tego zjawiska.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Jacka Dzięgielewskiego, współpracownika stowarzyszenia"Nigdy Więcej", organizacji zajmującej się przeciwdziałaniem problemom społecznym: rasizmowi, neofaszyzmowi, ksenofobii i dyskryminacji.

— Z pewnością możemy zaobserwować niepokojący popyt na pamiątki związane z czasami faszyzmu — zauważa. — Są to mundury, medale, elementy uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy Wehrmachtu czy SS. O ile jednak oryginalne pamiątki z czasów wojennych mają pewną wartość historyczną i kolekcjonerską i ich sprzedaż nie jest prawnie zakazana, o tyle większym problemem wydaje się handel obecnie produkowanymi replikami, chociażby przez platformy internetowe. Są to przedmioty współczesne, produkowane w dużych ilościach i przystępne cenowo. Nie mają one wartości kolekcjonerskiej, a co więcej, możemy natrafić nawet na przedmioty ewidentnie współczesne takie jak biżuteria czy „gadżety” z motywem np. swastyki. Sprzedaż takich produktów jest bardzo niepokojąca, a jeszcze bardziej niepokojący jest popyt, który z pewnością musi istnieć wśród klientów sklepów internetowych. Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” przeciwdziała temu procederowi zachęcając do tego również platformy internetowe. W ostatnich latach doprowadziliśmy do usunięcia kilku tysięcy ofert sprzedaży tego typu przedmiotów — informuje.

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w poniedziałkowym (18 stycznia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Berek #3044226 | 37.30.*.* 19 sty 2021 10:55

    Czyli jak ktoś kolekcjonuje swastyki to jest faszystą,jak flagi czerwone to komunista,a jak ktoś z państwa arabskiego zbiera krzyże to znaczy że jest katolikiem

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

  2. mk2 #3044068 | 188.47.*.* 19 sty 2021 06:12

    Artykuł napisany pod tezę. Fałszywą. Sugeruje, że popularność handlu "pamiątkami III Rzeszy" jest polską specyfiką. Nie jest. Na całym świecie popularne jest kolekcjonowanie historycznych gadżetów, również po Związku Sowieckim i innych totalitaryzmach, ale oczywiście nie tylko takich państwach i systemach. A jeśli szukać gdzieś prób gloryfikowania nazizmu to głównie w Niemczech.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Przewrotność historii #3044027 | 103.125.*.* 18 sty 2021 22:29

      A pomyśleć, że najbardziej faszystowskim państwem świata, dopuszczającym się na oczach świata bezceremonialnych czystek etnicznych jest dziś izrael. Najwyraźniej uczyli się od niemców, a kto wie - może to niemcy stosowali ich pradawną politykę...

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

    2. Nick #3044011 | 37.201.*.* 18 sty 2021 22:03

      Bo niestety ,albo na szczescie dawno wojny nie bylo i gowniarstwo chcialoby tez takie cos przezyc.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

    3. Stary dziad #3043988 | 172.58.*.* 18 sty 2021 21:26

      Swastyka jest symbolem szczescia i pomyslnosci w Azji byla dlugo przed narodzinami Chrystusa, w czasach miedzywojennych byla rowniez popularna w niektorych odzialach wojska polskiego, do dzis mam naczynia i rozne inne przedmioty z tym symbolem, gdy moi rodzice przyjechali z kresow to to uzywali.

      Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (9)