Sąd w Olsztynie nie zgodził się na ekstradycję obywatela Egiptu

2021-01-18 15:44:08 (ost. akt: 2021-01-18 16:00:52)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

— Sąd Okręgowy w Olsztynie orzekł o prawnej niedopuszczalności ekstradycji obywatela Egiptu Sherifa H. ściganego przez władze Kataru za przestępstwa finansowe — poinformował Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy sądu.
Sąd Pierwszej Instancji w Doha w Katarze wyrokiem zaocznym z dnia 28 listopada 2019 r. skazał obywatela Egiptu Sherifa H. na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz karę grzywny w wysokości 3000 riali katarskich ( QAR) za czyn, który miał polegać na wystawieniu czeków na kwotę 420.000 QAR bez zapewnienia środków na ich pokrycie.

W związku z tym prokurator w Katarze wiosną 2020 roku wystawił nakaz aresztowania Egipcjanina i rozesłał za nim międzynarodowy list gończy. Ścigany został zatrzymany 4 września 2020 roku przez Straż Graniczną w Olsztynie, a następnie decyzją Sądu Okręgowego w Olsztynie tymczasowo aresztowany na okres 7 dni. 11 września 2020 r. Sherif H. opuścił areszt za poręczeniem majątkowym w kwocie 50 tys. zł i aktualnie stosowany jest wobec niego środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju.

— Do sądu wpłynął wniosek prokuratora Prokuratury Okręgowej w Olsztynie o stwierdzenie prawnej dopuszczalności wydania władzom Kataru ściganego obywatela Egiptu. Sherif H. w złożonych przed sądem wyjaśnieniach zakwestionował zasadność zarzutów popełnienia przestępstwa, a nadto podkreślał, że jako biznesmen czuje się ofiarą konfliktu dyplomatycznego pomiędzy Egiptem a Katarem — informuje Olgierd Dąbrowski-Żegalski. — Postanowieniem z dnia 11 stycznia 2021 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że wniosek prokuratora nie zasługuje na uwzględnienie i orzekł o prawnej niedopuszczalności ekstradycji Sherifa H.

Sąd okręgowy uzasadniając tę decyzję, w pierwszej kolejności wskazał, że nie odniósł się do podnoszonych przez Sherifa H. i jego obrońców okoliczności związanych z ewentualnymi represjami politycznymi, którym Egipcjanin miałby być poddany, gdyby doszło do jego ekstradycji, Te okoliczności wg sądu nie znajdują potwierdzenia w dostępnych dokumentach akt sprawy. Sąd nie kwestionował również zasadności zarzutów postawionych Sherifowi H. związanych z wystawieniem czeków bez pokrycia.

— Sąd podkreślił natomiast, że z akt postępowania w tej sprawie wynika, iż Sherif H. nie posiadał wiedzy o toczącym się przeciwko niemu postępowaniu karnym w Katarze, nie znał treści stawianych mu zarzutów, a ponadto, zgodnie z dostarczonymi przez stronę katarską informacjami, podczas postępowania karnego nie reprezentował go żaden obrońca. Do chwili zatrzymania w Polsce ścigany nie wiedział o wyroku i orzeczonej wobec niego karze. Co więcej, strona polska z nadesłanej odpowiedzi strony katarskiej wnioskuje, że postępowanie jest prawomocnie zakończone i ścigany nie ma już prawnych możliwości zaskarżenia wyroku. Tutejszy sąd nie otrzymał także odpowiedzi na zasadnicze pytanie czy po ewentualnym przekazaniu, skazany będzie miał możliwość wznowienia procesu lub wniesienia apelacji bądź zażalenia od katarskiego wyroku zaocznego, z czego wnioskuje, że ścigany takiej możliwości jest pozbawiony — dodaje Olgierd Dąbrowski-Żegalski. — W ocenie sądu, zachodzi wysoki stopień prawdopodobieństwa naruszenia w postępowaniu karnym przed sądem w Katarze prawa skazanego do obrony, w tym do korzystania z pomocy obrońcy, naruszenia prawa do zaskarżenia wyroku oraz naruszenia standardów rzetelnego procesu określonych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, jak również w Konstytucji RP.

Postanowienie sądu nie jest prawomocne.

Sąd Okręgowy w OlsztynieCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Oli@ #3044538 | 5.173.*.* 19 sty 2021 18:07

  Wyrok w Katarze, tak? Obywatel Egiptu, tak? Po co ten udzial Polski w tym cyrku? Oddac go w rece wladz Egiptu i niech oni decyduja i sie martwia o swoja owieczke.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. o c chodzi..? #3044228 | 88.156.*.* 19 sty 2021 10:57

  Nieuprawniona ingerencja w sprawy obcego sądownictwa. ”...sędzia... uznał za /!/prawdopodobne/!?/ ...prawa do obrony oraz rzetelnego procesu”.... 50k miał...

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 3. sprawiedliwe sady #3044183 | 46.186.*.* 19 sty 2021 09:53

  jaja w tym prowincjonalnym sadzie, ps, dawno nie bylo s;lychac, spekulant malej masci ofiara, qrwa kabaret, 2 kraje scigaja goscia , a tu halooo olsztyn, oaza sprawiedliwosci

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 4. Nick #3044022 | 37.201.*.* 18 sty 2021 22:18

  Popelnil przestepstwo w Katarze i spieprzyl do Polski. Jak sad w Katarze mial powiadomic przestepce nie wiedzac w jakim kraju przebywa ? Biznesmen ha,ha,ha,

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. babcia #3044000 | 83.9.*.* 18 sty 2021 21:46

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Całkiem logiczny wyrok i dobre uzasadnienie.

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  Unia Europejska

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.