Nie tylko Mirosław Arczak chce przeniesienia lub likwidacji postoju taxi w centrum w Olsztyna

2021-01-18 13:14:47(ost. akt: 2021-01-28 15:43:04)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Mirosław Arczak zwrócił uwagę władzom Olsztyna na uwagę na, jak to ujął, "budzące szereg wątpliwości przeznaczenie zatoki postojowej na postój taksówek (tzw. TAXI Centrum) na ul. Dąbrowszczaków". Po interpelacji Mirosława Arczaka pojawiła się odpowiedź Ryszarda Kucia. Zastępca prezydenta Olsztyna przyznał, że miejski inżynier ruchu zaproponował takie rozwiązanie już na początku 2020 r.
Ryszard Kuć dodał też, że Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie na polecenie miejskiego inżyniera ruchu przygotował "projekt zmiany organizacji ruchu zakładający przeniesienie przedmiotowego postoju z ul. Dąbrowszczaków na ul. Mrongowiusza. Projekt ten został przekazany do Komendanta Miejskiej Policji w Olsztynie, a po jego zaopiniowaniu oraz zatwierdzeniu będzie wprowadzony w życie".

Ryszard Kuć zapewnił, że sprawa była również omawiana z przedstawicielami zespołu konsultacyjnego ds. taxi.

Zastępca prezydenta Olsztyna nie odpowiedział wprost na pytanie Mirosława Arczaka, który chciał wiedzieć, jaką kwotę mógłby zyskać Olsztyn, gdyby w miejsce postoju pojawiły się miejsca parkingowe. Jak zaznaczył Ryszard Kuć, "wpływy z tytułu parkowania pojazdów na wskazanych miejscach postojowych uzależnione są od poziomu obłożenia tych miejsc oraz od rodzaju wnoszonej opłaty (opłata jednorazowa, abonament okresowy, abonament mieszkańca, karta parkingowa osoby niepełnosprawnej)". I dodał, że "w dobie pandemii Covid-19 liczba osób parkujących pojazdy (w tym na obszarze Strefy Płatnego Parkowania) znacząco spadła". Dlatego, jak podkreśla Ryszard Kuć, "w obecnych warunkach, szacowanie i określanie wyników z wpływów z SPP na kilku miejscach parkingowych, opierając się wyłącznie na czysto teoretycznych założeniach, byłoby obarczone znacznym błędem".

Na szacunkowe obliczenia zdecydował się jednak Mirosław Arczak. Radny skorzystał z danych ZDZiT z października 2020 r. z Komisji Gospodarki Komunalnej.

Jak uściślił, "W sumie na obszarze SPP wyznaczono 2600 miejsc postojowych, z których dochód w 2019 r. = 4,13 mln, a plan na 2020 r. = 4,8 mln. Nie wdając się w niuanse, roczny dochód z 1 miejsca = ok. 1800 zł, a z tej zatoki postojowej ponad 12 tys. zł". Arczak nie poprzestał na wyliczeniach. Na Facebooku zamieścił też komentarz: "Spora strata dla budżetu, zwłaszcza jak na placyk w samym centrum, który jest tak użytkowany już od kilku lat, a zmiana jego przeznaczenia to tylko kilka znaków". I zapewnił: "Idąc tropem takich "łatwych" dochodów Miasta będę dopytywał o inne tego typu miejsca, o których wspomina Prezydent. Może to zachęci do przyspieszenia - "intensywna" praca wokół postoju na Dąbrowszczaków wre już od... 12 miesięcy".

dbp

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Złotówka #3044308 | 5.173.*.* 19 sty 2021 12:28

  Niech tylko zrobią miejsce gdzie taxi moze zatrzymaćsie na 10 min tak jak pod wysoką bramą. Bo ja i tak sie tam nigdy nie ustawiam. Jade na postó na pl jendosci slowianskiej albo pod manchatan

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ala #3044164 | 188.146.*.* 19 sty 2021 09:30

  Nie ważny człowiek, ważne pieniądze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 3. ex instruktor i wykładowca #3044053 | 83.5.*.* 18 sty 2021 23:54

  Wzruszyła mnie ostatnia i niestety skuteczna inicjatywa pana Arczaka gdy domagał się ograniczenia prędkości na ulicy Synów Pułku z 70km/h do 50 km/h, uzasadniając to tym , że gdy on jedzie tą ulicą to wszyscy go wyprzedzają. Przepraszam panie Arczak ale rowerem to się jedzie tą ulicą po ścieżce do tego przeznaczonej a autem z prędkością nie utrudniającą ruchu innym kierującym. Mam nadzieję ze pańska duma została tym ograniczeniem połechtana pozytywnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Brawo pan Arczak #3043971 | 88.156.*.* 18 sty 2021 21:00

   Miejsc dla taksi jest w strefie parkowania około100. Rocznie to mógłby być zysk dla miast ok 1MILIONA ZŁOTYCH. Taksówkarze i tak z nich nie korzystają w celach zarobkowych bo wszyscy jeżdżą na aplikacji. Traktują te miejsca jako darmowy parking. Miasto traci pieniądze, podwyższa opłaty mieszkańcom a nic nie robi z kasa leząca dosłownie na ulicy.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. buhaha #3043953 | 176.221.*.* 18 sty 2021 20:36

    Czytam i oczom nie wierzę: już nie są potrzebne miejsca postojowe? A może po prostu piszą tutaj wyłącznie wiecznie ze wszystkiego niezadowoleni, którzy muszą wyładować swoją frustrację? Co nie zrobisz, to źle... Ludzie, idźcie na spacer!

    odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (25)