Jest umowa na dofinansowanie remontu Uranii

2021-01-15 16:01:03 (ost. akt: 2021-01-15 14:48:49)

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

To będzie jedna z bardziej oczekiwanych inwestycji Olsztyna i regionu ostatnich lat. Podpisanie umowy na dofinansowanie prac pieczętuje proces przygotowywania remontu Hali Widowiskowo-Sportowej Urania. Za niemal trzy lata będzie to praktycznie nowy i bardzo nowoczesny obiekt.
— To wydarzenie wyjątkowe, bowiem nasz wniosek przeszedł ocenę merytoryczną bez żadnych uwag — mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.— Taka sytuacja nie zdarza się często, tym bardziej należy to podkreślać.

Z dotychczasowego obiektu pozostanie praktycznie jedynie szkielet, co pozwoli zachować charakterystyczny, historyczny kształt. Reszta zostanie wybudowana od podstaw. Prace mogą się zacząć w drugim kwartale tego roku i potrwać do jesieni 2023 roku.

— Włożyliśmy ogrom wysiłku w to, żeby przygotować projekt przebudowy — Piotr Grzymowicz. — Mamy nadzieję, że zmodernizowana Urania będzie cieszyła się zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców, ale także wśród turystów. Planujemy organizować tam nie tylko duże wydarzenia sportowe, ale także, jak dotychczas, kulturalne. Najbliższe lata będą trudne dla korzystających do tej pory z Uranii, ale mam pewność, że warto się pomęczyć, bo hala będzie ponownie wizytówką naszego miasta.

Ponad 131,5 miliona złotych to wartość wsparcia z kasy Unii Europejskiej, z jakiego Olsztyn skorzysta realizując przebudowę Uranii. Zbliżające się prace mają kosztować ok. 190 mln złotych. Aby uzyskać tak znaczące dofinansowanie niezbędne były rozmowy z Komisją Europejską. Uzyskana kwota jest bowiem wynikiem szeregu przesunięć w Regionalnym Programie Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

— To był wyczyn iście olimpijski — mówi marszałek województwa warmińsko mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin. — Tak duże zadania o charakterze urbanistycznym nie były planowane przez unijne organy w tym okresie programowania. Musieliśmy udowodnić, że hala Urania to nie tylko zawody sportowe, widowiska, ale także niezbędne regionowi działania gospodarcze. I to się udało.

Wizja nowej Uranii została wskazana w ogólnopolskim konkursie architektonicznym. Komisja w marcu 2016 roku zdecydowała, że najlepszą koncepcję przygotowali olsztynianie z Urban Architect. I to właśnie ta pracownia przygotowała projekt, który teraz będzie realizowany.

W głównej bryle zlokalizowane będzie wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu — mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. — Będzie zlokalizowane niżej, niż obecne, a widownia ma liczyć 4045 miejsc.

Z tą bryłą połączona będzie kolejna, mniejsza. A w niej m.in. sala treningowo-rozgrzewkowa z miejscami na widowni dla 500 osób, sala podnoszenia ciężarów, judo, siłownia oraz zaplecze sanitarno–szatniowo-rehabilitacyjne z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów, cheerleaderek. Poza przebudową hali w projekcie ujęta została budowa lodowiska zewnętrznego i parkingu podziemnego.

— Cieszę się, że już niedługo Olsztyn będzie mieć nowoczesną halę — mówi były siatkarz AZS-u Olsztyn i reprezentacji Polski, parlamentarzysta Paweł Papke.— Z tego obiektu będą mogły korzystać reprezentacje kraju różnych dyscyplin. Urania będzie spełniać wszelkie warunki, tak z punktu widzenia zawodników, jak i kibiców.

Urania powstawała w latach 1973-78. Jednym z bardziej oryginalnych wydarzeń, jakie odbyły się w Uranii był mecz tenisowego Pucharu Davisa Polska-Finlandia w 1979 roku. Zagrał w im Wojciech Fibak. Poza tym w hali organizowano seanse filmowe, koncerty. Od lat grają w niej m.in. siatkarze i szczypiorniści.

źródło: UM Olsztyna


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. op #3043117 | 37.30.*.* 17 sty 2021 18:08

  Jak trzeba być zaślepionym na ludzkie potrzeby. Jak trzeba być bezdusznym. Chore ambicjie wsi Olsztyn. Ludzie, proszę, obudźcie się. Tu nawet nie ma co komentować. Za tą kasę mozna np. wybudować ponad 2000 mieszkań.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ??? #3042577 | 176.221.*.* 16 sty 2021 13:54

  Oczywiście Grzymuś za wielką tablicę na zdjęciu zapłacił za swoje. Bo to jakby nie było promocja siebie. Czy pieniądze poszły z podwyżki podatków lokalnych?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. zoya #3042504 | 89.228.*.* 16 sty 2021 11:38

  Żeby chociaż raz zadbał o swoich pracowników, tych co wykonują najgorszą robotę, dzisiaj przy najniższej płacy w Polsce pi razy 2100 zł + wysługa lat.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Jarecki #3042464 | 109.241.*.* 16 sty 2021 09:47

  Wszystkie inwestycje w Olsztynie pachną......niezłym wałkiem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. DO komentujacych #3042413 | 37.248.*.* 16 sty 2021 07:51

   Jeszcze się nie zesraliscie? Za wasze remontują

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (20)