Znamy wyniki pomiarów poziomu hałasu na obwodnicy Olsztyna

2021-01-15 11:46:36(ost. akt: 2021-01-15 12:10:00)

Autor zdjęcia: GDDKiA Olsztyn

Wykonane pomiary i obliczenia nie wykazały przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu na obwodnicy Olsztyna. Oznacza to, że nie ma potrzeby budowy nowych lub przebudowy istniejących zabezpieczeń akustycznych. O wynikach pomiarów poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Hałas w normie

Oddziaływanie hałasu od obwodnicy Olsztyna mieści się w granicach przewidzianych prawem norm określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, tj.:

• 61 dB dla pory dnia i 56 dB dla pory nocy w przypadku terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz zabudowy związanej ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży,

• 65 dB dla pory dnia i 56 dB dla pory nocy w przypadku terenów zabudowy zagrodowej, rekreacyjno-wypoczynkowej, mieszkaniowo-usługowej.

Cel i zakres analizy

— Głównym celem opracowania było porównanie wielkości prognozowanych oddziaływań w zakresie hałasu, zidentyfikowanych i opisanych w raportach o oddziaływaniu na środowisko, wydanych na ich podstawie dokumentach, z rzeczywistym oddziaływaniem na etapie eksploatacji drogi — informuje Karol Głębocki z olsztyńskiego oddziału GDDKiA.

Zakres analizy porealizacyjnej obejmował:

• wykonanie pomiarów hałasu
• wykonanie pomiarów towarzyszących (pomiary ruchu drogowego i prędkości pojazdów, pomiary warunków atmosferycznych)
• przeprowadzenie obliczeń akustycznych
• ocenę skuteczności zastosowanych rozwiązań mających na celu zapewnienie ochrony przed hałasem
• ewentualne propozycje nowych rozwiązań odpowiednich środków ochrony zapewniających właściwe warunki akustyczne
• ewentualne propozycje utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania

Pomiary hałasu zostały wykonane przez Dział Analiz Środowiskowych Spółki Hydrogeotechnika z siedzibą w Kielcach, posiadający akredytację Polskiego Centrum Akredytacji Nr AB 1059. Podczas analizy porealizacyjnej zastosowano metody badań, pomiarów, obliczeń i ekspertyz (inwentaryzacja i ocena stanu technicznego) zgodne z obowiązującymi przepisami, polskimi normami, a także najnowszą wiedzą techniczną, stosując sprzęt i oprogramowanie komputerowe odpowiadające wymaganym standardom dokładności danych.

Pomiary poziomu hałasu wykonano w 42 punktach pomiarowych (w terenie) oraz w 2159 punktach obliczeniowych (m.in. na różnych kondygnacjach budynków). W sumie zbadano hałas przy 227 budynkach zlokalizowanych na terenach chronionych akustycznie, a występujących w pobliżu obwodnicy.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Andrzej #3042359 | 37.30.*.* 15 sty 2021 23:33

  Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. kloc #3042245 | 213.73.*.* 15 sty 2021 19:50

  Ściema, jak jest wilgotno to na ul. Gietrzwałdzkiej w Bartągu nie da razy rozmawiać idąc obok siebie.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Mam obwodnicę #3042124 | 77.253.*.* 15 sty 2021 17:22

  A Hipokryzja nie zna granic,pomiary robione w październiku ,czemu nie w lipcu rok po otwarciu, (jak obiecała Dyrekcja Generalna. )czyli w m-cu .wakacyjnym ,największy kocioł w jedną i drugą stronę NP.,MOTORY......,CZEMU NIE W DESZCZ ,,PRZEPISY " MIKROFONY PRZEKŁAMUJA, ... ??. PROŚBA DO MIESZKAŃCÓW Bartąga,Rusi ,Bartążka nie dajmy sobie zamydlić oczu..przez Sz.DGDiA ekrany mają być ....Jak można koło Kudyp postawić ekrany dla zwierząt w szczerym polu ..to może i nam coś się należy..

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Prezes #3042002 | 95.49.*.* 15 sty 2021 13:43

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Zbadajcie poziom smrodu jaki daja kominy ( 3szt ) MPEC Olsztyn. Tam skali zabraknie

 5. aka ulga na ul. Pstrowskiego #3041936 | 88.156.*.* 15 sty 2021 12:20

  od tych tirów. SUPER. Tiry na tory !!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)