Bociany mogą już wracać na Warmię i Mazury

2021-01-14 07:00:04 (ost. akt: 2021-01-14 07:07:19)
Jeden ze słupów pod gniazda bociana białego.

Jeden ze słupów pod gniazda bociana białego.

Autor zdjęcia: Grzegorz Połutrenko

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przygotowała bocianom 17 stanowisk lęgowych. Dzięki nim wiosną będą mogły rozpocząć nowy sezon.

Na drewnianych słupach o wysokości 8-9 m zamontowane zostały platformy o średnicy 130 cm. Wykonano je z okorowanych żerdzi sosnowych lub świerkowych i wypełniono materiałem: gałęziami, sianem lub słomą. Wierzch został przykryty darnią ułożoną korzeniami do góry. Darń zapobiega wywiewaniu materiału z gniazda do czasu zajęcia go przez ptaki. Dzięki temu, że jest układana ściśle przypomina naturalne gniazdo bocianie, w którym po wyprowadzeniu lęgu powstaje klepisko.

Wybór lokalizacji nowego miejsca nie był przypadkowy. Bociany upodobały sobie szczególnie budynki gospodarcze. Niestety w związku z remontami wielu z nich oraz zmianą pokryć dachowych, ptaki nie mają możliwości budowania gniazd w wybranym miejscu. Dodatkowym zagrożeniem jest przeciążenie, czy też pękające mury budynków i uszkodzenia konstrukcji dachu spowodowane ciężarem gniazda. Gniazda ważą średnio około 300 kg, bywają jednak takie, które dochodzą nawet do 700 kg.

— Czasami gniazdo jest tak ciężkie, że zagraża bezpieczeństwu konstrukcji danego budynku, wtedy stawiamy stanowiska lęgowe w jego bliskim sąsiedztwie — tłumaczy Justyna Januszewicz, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.

W Polsce najwięcej bocianów białych zasiedla Warmię i Mazury. Na powierzchni prawie 150 tys. hektarów, rozciąga się specjalny obszar ochrony ptaków Natura 2000 Ostoja Warmińska. Populacja bociana na terenie ostoi osiąga największe zagęszczenie — 71 par na 100 km kw. Jedną z najliczniej zasiedlonych miejscowości jest Żywkowo, często nazywane stolicą bocianów. Do zamieszkanej przez 19 osób wsi co roku przylatuje około 40 ptaków. Drugą, licznie zasiedloną przez bociany miejscowością, jest Lwowiec w gm. Sępopol. We wsi znajduje się kościół gotycki z XIV w., którego dach szczególnie upodobały sobie bociany, corocznie wyprowadzając lęgi w kilku gniazdach.

Pierwsze powracające do kraju bociany mogą pojawiać się już pod koniec lutego, ale ich przylot przypada najczęściej na drugą połowę marca i pierwszą połowę kwietnia.
ak

Źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, red.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Black #3051520 | 185.170.*.* 28 sty 2021 21:48

    Już 2 lata na słupie elektrycznym bez podstawy bociany robią gniazdo i nikt się tym nie zajmie tylko zrobili z gminy zdjęcia i cisza. A tu się chwalo drewnianymi slupami.Prioma Prioma gmina Płośnica

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. ironista #3040670 | 88.156.*.* 14 sty 2021 09:11

    trzeba im napisać maila ,że bestia ze wschodu czyha

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD