Quantcast

Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Bociany mogą już wracać na Warmię i Mazury

2021-01-14 07:00:04 (ost. akt: 2021-01-14 07:07:19)
Jeden ze słupów pod gniazda bociana białego.

Jeden ze słupów pod gniazda bociana białego.

Autor zdjęcia: Grzegorz Połutrenko

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przygotowała bocianom 17 stanowisk lęgowych. Dzięki nim wiosną będą mogły rozpocząć nowy sezon.

Zobacz także: Gdzie bocian na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy Gdzie bocian na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy Na wiosnę w tym roku czekaliśmy długo. Kalendarzowy jej początek wyglądał raczej jak środek zimy, jednak w końcu nadeszła. Realnie.

Zobacz także: Wymień zdjęcie na prenumeratę: Bocian w Żywkowie Bocian w Żywkowie k. Górowa Iławeckiego Czekamy na wasze fotki z wakacji, ale też na jesienne krajobrazy. Będziemy je publikować w „Gazecie Olsztyńskiej” / „Dzienniku Elbląskim”. Czekamy też...

Na drewnianych słupach o wysokości 8-9 m zamontowane zostały platformy o średnicy 130 cm. Wykonano je z okorowanych żerdzi sosnowych lub świerkowych i wypełniono materiałem: gałęziami, sianem lub słomą. Wierzch został przykryty darnią ułożoną korzeniami do góry. Darń zapobiega wywiewaniu materiału z gniazda do czasu zajęcia go przez ptaki. Dzięki temu, że jest układana ściśle przypomina naturalne gniazdo bocianie, w którym po wyprowadzeniu lęgu powstaje klepisko.

Wybór lokalizacji nowego miejsca nie był przypadkowy. Bociany upodobały sobie szczególnie budynki gospodarcze. Niestety w związku z remontami wielu z nich oraz zmianą pokryć dachowych, ptaki nie mają możliwości budowania gniazd w wybranym miejscu. Dodatkowym zagrożeniem jest przeciążenie, czy też pękające mury budynków i uszkodzenia konstrukcji dachu spowodowane ciężarem gniazda. Gniazda ważą średnio około 300 kg, bywają jednak takie, które dochodzą nawet do 700 kg.

— Czasami gniazdo jest tak ciężkie, że zagraża bezpieczeństwu konstrukcji danego budynku, wtedy stawiamy stanowiska lęgowe w jego bliskim sąsiedztwie — tłumaczy Justyna Januszewicz, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.

W Polsce najwięcej bocianów białych zasiedla Warmię i Mazury. Na powierzchni prawie 150 tys. hektarów, rozciąga się specjalny obszar ochrony ptaków Natura 2000 Ostoja Warmińska. Populacja bociana na terenie ostoi osiąga największe zagęszczenie — 71 par na 100 km kw. Jedną z najliczniej zasiedlonych miejscowości jest Żywkowo, często nazywane stolicą bocianów. Do zamieszkanej przez 19 osób wsi co roku przylatuje około 40 ptaków. Drugą, licznie zasiedloną przez bociany miejscowością, jest Lwowiec w gm. Sępopol. We wsi znajduje się kościół gotycki z XIV w., którego dach szczególnie upodobały sobie bociany, corocznie wyprowadzając lęgi w kilku gniazdach.

Pierwsze powracające do kraju bociany mogą pojawiać się już pod koniec lutego, ale ich przylot przypada najczęściej na drugą połowę marca i pierwszą połowę kwietnia.
ak

Źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, red.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ironista #3040670 | 88.156.*.* 14 sty 2021 09:11

    trzeba im napisać maila ,że bestia ze wschodu czyha

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz