Ferie podczas pandemii. Czy można wynająć pokój? Sprawdziliśmy

2021-01-12 14:21:19(ost. akt: 2021-01-12 15:00:06)
Na stokach zamiast nart, królują sanki

Na stokach zamiast nart, królują sanki

Autor zdjęcia: pixabay.com

Mamy ferie. Mamy też zakazy, czyli odmieniane przez wszystkie przypadki obostrzenia. Zamknięte są hotele, więc nie można wyskoczyć na kilka dni w góry albo na Mazury. Tylko czy na pewno? Jak się okazuje, można wynająć pokój. Po cichu.
Przez lata w ferie zimowe cała Polska ruszała w… Polskę. Albo w świat. Dlaczego w tym roku też tak być nie może? Obostrzenia zamknęły nam drzwi hoteli i pensjonatów. Oficjalnie. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem z noclegu w hotelach mogą korzystać jedynie medycy, załogi samolotów i kierowcy transportu drogowego. Inni nie mogą.

Ale jak się okazuje: Polak potrafi. Ze znalezieniem noclegów nie ma problemu. Dlatego skuszona ofertą popularnego portalu rezerwacyjnego, który zachęca mnie do rezerwacji, dzwonię do kilku hoteli i pensjonatów na Mazurach z pytaniem, czy mogę odpocząć w czasie ferii. Jak to możliwe, skoro odpoczynek poza domem jest w Polsce zakazany? Jak to możliwe, skoro rząd chciał w czasie ferii zimowych zatrzymać całkowicie ruch turystyczny w Polsce?

W oko wpada mi hotel na Mazurach. Z widokiem na jezioro, ze śniadaniami wliczonymi w cenę. Portal pozwala mi zarezerwować pokój dwuosobowy na kilka dni. Wystarczy kliknąć. Ale dzwonię do hotelu z pytaniem, czy aby to nie jest błąd systemu. — Oczywiście może pani zarezerwować pokój — słyszę od recepcjonistki. — Musimy jednak mieć od pani dokument stwierdzający, że to podróż służbowa. Nie będzie pani sama w hotelu, bo mamy sporo gości. To przede wszystkim prawnicy i lekarze z całej Polski.

Na pytanie, czy rzeczywiście wszyscy pracują w pokojach, pani odpowiada śmiechem. — Oczywiście, że wszyscy! U nas najlepiej się pracuje — słyszę ironię w jej głosie. — Dlatego zapraszamy.

Coś się znajdzie

Trochę mi jednak nie w smak odpoczywać w hotelu, w którym wszyscy pracują. Dlatego szukam domku, gdzie zapomnę o pracy. W oko wpadają mi dwie lokalizacje — jedna na Warmii, druga też na Mazurach. — W tej chwili wszystkie domki mamy wolne, ale na sylwestra wszystkie były zajęte — odpowiada mi mężczyzna, który odbiera telefon. — Teraz jest trudniej, bo trzeba dostarczyć dokument z pracy, że może pani przenocować. Wcześniej goście wypełniali oświadczenie i musieliśmy wierzyć im na słowo. Oczywiście zapraszamy. W każdym domku mamy kilka łóżek.

— U nas nie trzeba mieć takiego zaświadczenie z firmy, bo podpisujemy umowę wynajmu. Na przykład na miesiąc — tłumaczy mi właścicielka domków na Mazurach usytuowanych w lesie. — Kilka domków mamy w tej chwili zajętych, ale coś dla pani się znajdzie.

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz we wtorkowym (12 stycznia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. C#@12yt #3039523 | 213.172.*.* 12 sty 2021 19:40

  Do Asd. Po "normalności" - do której nawołujesz - w miesiącach lipcu i sierpniu na plażach, w górach, hotelach itd, w miesiącu październiku i listopadzie wystąpił gwałtowny wzrost zgonów w Polsce. Obrazują to dokładnie ilościowo i graficznie wykresy znajdujące się na stronach MZ. Swoją niewiedzą nawołujesz ludzi do ponownego wzrostu zachorowań i śmieci wielu ludzi.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. C#@12yt #3039516 | 213.172.*.* 12 sty 2021 19:30

   Jak zachorujecie i zaczniecie się dusić z niewydolności płuc przestaniecie być tacy łaskawi dla cwaniaków umożliwiających rozprzestrzenianie się wirusa. Było już dwóch takich blogerów we Wrocławiu. Ze szpitala już nie nawoływali do wolności poruszania się i nie krzyczeli o niekonstytucyjności rozporządzenia o ograniczeniach.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Tomasz #3039505 | 188.146.*.* 12 sty 2021 19:14

    A oddychać to można?! A niby dlaczego nie można byłoby wynajmować pokoi?! Proszę wziąć węgiel i nie siać paniki! I tak już nikt nie wierzy tym warszawskim kłamcom!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)