Ponowny atak metodą "na policjanta". Mieszkanki Olsztyna straciły kilkadziesiąt tys. zł

2021-01-12 12:27:43(ost. akt: 2021-01-12 12:38:33)
zdjęcie jest ilustracją do tekstu

zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum wm.pl

Oszuści wykorzystują zaufanie społeczne do stróżów prawa i podszywają się policjantów. W bezpośrednim kontakcie z ofiarą posługują się podrobionymi dokumentami. Często też e dzwonią i informują o prowadzonych działaniach mających na celu zatrzymanie osób wyłudzających pieniądze. Ofiarami takich oszustów padły dwie mieszkanki Olsztyna.
Ofiarami działań oszustów padają zwłaszcza osoby starsze, które nie sprawdzają przekazywanych im telefonicznie informacji i dają się wciągnąć w przestępczy proceder.

— Tylko wczoraj oszczędności swojego życia straciły dwie mieszkanki Olsztyna. Obie kobiety osobiście przekazały koperty z pieniędzmi mężczyznom podszywającym się za policjantów. 92-latka przekazała przestępcy 17 tys. zł, natomiast 65-latka wręczyła oszustowi 10 tys. zł — informuje Rafał Prokopczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie

Policjanci przypominają, że w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, czy masz do czynienia z prawdziwymi policjantami możesz żądać, aby sprawę wyjaśnić w komisariacie lub w komendzie policji.

To musisz wiedzieć!

Policjanci nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie sprawach! Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy wykonanie przelewu Twoich środków!

KMP Olsztyn/(rp)


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. m #3039342 | 95.49.*.* 12 sty 2021 15:57

  Czy w dobie kiedy wszystkie numery telefoniczne są przypisane konkretnej osobie jest jakiś problem zidentyfikować właściciela telefonu który zadzwonił do poszkodowanej osoby lub gdziekolwiek ? Nie wiem jak to działa w przypadku tzw numerów zastrzeżonych. Co z tym procederem czynią właściwe organy porządkowe ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 2. serpiko #3039291 | 5.173.*.* 12 sty 2021 14:58

  codziennie w mediach komunikaty ze szczególnym zwróceniem na to przestępstwo - rodziny również ostrzegają - moja śp. teściowa również dwukrotnie miała taki telefon i wiedziała jak sprawę załatwić - szkoda że właśnie babcie są podatne na dane przestępstwo - trzeba rodzinnie edukować - jak odbiera telefon niech zadzwoni do swojej rodziny i się upewni szkoda ludzi bo oszczędzają a oszust bez skrupułów wykorzystuje naiwność babć i dziadków

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 3. "KŚ" #3039289 | 178.42.*.* 12 sty 2021 14:57

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Mr. Ziobro ..a kiedy zabierzesz się za podstęp na "Franka" ..pseudo CHF...? Już 12 lat minęło i dalej trwa to bankster'skie bezkarne dzieło. Czy uważasz konsumentów obywateli za idiotów ....a może czytać nie potrafisz ....to po jakiego....pchałeś się na afisz. Czyżbyś nie znał art. 76 Konstytucji ..? a może zwierzchnik ci zabrania .....umoczony w te "franki" ...? ps. zobacz wyroki sądowe ..czy to Ci nie wystarcza .. na co czekasz...? aż nas ogranie amnezja starcza...? Pamiętaj "dolus omni modo puniatur".

  1. "KŚ" #3039269 | 178.42.*.* 12 sty 2021 14:34

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Mr. Ziobro ....i co ty na to.....? ..przecież to niestety jaja jak berety ..XXI wiek ..latamy na Marsa a tu...?..taki kabaret ..a tu taka farsa. ...Może poproś kolego o pomoc Hammurabiego.

  2. babcia #3039266 | 81.190.*.* 12 sty 2021 14:33

   Za mało ostrzeżeń w telewizji , natomiast bardzo często czytam o oszustach w internecie, a starsi ludzie mogą nie korzystać z internetu. Szkoda, że media tak nieudolnie docierają z ostrzeżeniami do starszych ludzi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)