Czy zmieni się konstrukcja podporowa przy Obiegowej w Olsztynie?

2021-01-09 14:11:00 (ost. akt: 2021-01-11 22:54:29)
mur oporowy przy ul. Obiegowej w Olsztynie

mur oporowy przy ul. Obiegowej w Olsztynie

Autor zdjęcia: Paweł Snopkow

To tytułowe pytanie nurtuje jednego z naszych czytelników, który mieszka niedaleko skrzyżowania ul. Obiegowej z ul. Pstrowskiego.
Potężna budowla zapobiega osuwaniu się gruntów ze skarpy, na której posadowione jest VI Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza. Zamontowano ją sześć lat temu podczas długo wyczekiwanej budowy ulicy Obiegowej.

— Przed kilkoma tygodniami z obszernego fragmentu konstrukcji usunięto osłonę, na którą składały się prostokątne płyty — relacjonuje nasz czytelnik. — Od tamtej pory metalowe elementy, nadjedzone przez rdzę, stoją „gołe”. Już wcześniej ścianę tę niszczyli miejscowi wandale. Mazali po niej sprayami i rozwalali płyty. Niestety teraz wygląda to znacznie gorzej — ocenia.

Mieszkaniec pobliskiego osiedla zastanawia się, czy demontaż płyt był związany z przygotowaniami do renowacji konstrukcji.

— Jeśli tak, to kiedy zaczną się prace remontowe i do kiedy potrwają? — interesuje się. — Jak będzie wyglądała ta ściana po remoncie? Czy ekipa budowlana zamontuje nowe płyty? A może pomaluje to farbą, analogicznie do pozostałych konstrukcji podporowych, które zabezpieczają skarpy przy innych fragmentach ul. Obiegowej? — pyta.

Aby to wyjaśnić, o odpowiedź na te pytania poprosiliśmy rzecznika prasowego Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Niestety nie mógł on ich nam udzielić od ręki. Potrzebował czasu. Dlatego do tematu wrócimy za tydzień.

Aktualizacja:
8 stycznia otrzymaliśmy odpowiedź na nasze zapytanie o następującej treści:
„Demontaż płyt wykonano w celu określenia zakresu oraz wyboru odpowiedniej technologii konserwacji i zabezpieczenia muru. Rozpoczęcie prac remontowych planowane jest w bieżącym roku. Zarządca skłania się do metody polegającej na uszczelnieniu połączeń oraz wykonaniu powłok malarskich muru analogicznie jak na pozostałych konstrukcjach oporowych w ciągu ul. Obiegowej” pisał Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ??? #3037822 | 80.53.*.* 11 sty 2021 08:23

  Ciekaw jestem ile kosztowało stworzenie tej podpory zabezpieczającej skarpę. Jeśli tak będzie się budować w tym mieście to ja dziękuję za te inwestycje które nawet 6 lat nie wytrzymują. To przypomina mi nasze super tramwaje. Jeśli chodzi o inwestycje to jest ok, ale szyny po jakich jeżdżą to już porażka. Na szczęście w tym roku nie mieliśmy większych mrozów i nie pękały, ale jak minie termin gwarancyjny to co wtedy ?? za nasze będą nowe stawiać żeby ktoś sobie zarobił ??.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. :) #3037531 | 88.156.*.* 10 sty 2021 17:54

  Tak zmieni się ( Bóg ) Tytan Atlas zamiast ziemi będzie dzwigał tę skarpę . Atlas (gr. Ἄτλας Atlas, łac. Atlas) – w mitologii greckiej jeden z tytanów. Uchodził za syna tytana Japeta i okeanidy Azji oraz brata Prometeusza, Epimeteusza i Menojtiosa. Skazany przez Zeusa za udział w tytanomachii na dźwiganie sklepienia niebieskiego na barkach gdzieś na dalekim zachodzie. Ojciec wielu córek zwanych Atlantydami (Plejady, Hiady, Hesperydy) i, według Homera, nimfy Kalipso. Według innej wersji uchodził za pierwszego astronoma.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. isk #3037192 | 88.156.*.* 10 sty 2021 10:06

  Wystarczy wyczyścić i pomalować

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. żenada #3037052 | 82.31.*.* 9 sty 2021 23:40

  czy wszystkie kotki uratowane z drzew?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. bleh #3036902 | 88.156.*.* 9 sty 2021 19:31

  Po kiego te płyty były w ogóle zakładane? Mur oporowy po stronie Sanepidu ich nie ma i wygląda dobrze. Trzeba było wydać kasę na cokolwiek?

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD