Pandemia w portfelu Polaka

2021-01-08 07:45:00(ost. akt: 2021-01-08 07:59:09)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Zaledwie w ciągu roku oszczędności Polaków zgromadzone na bankowych depozytach wzrosły o ponad 10 proc., osiągając prawie bilion złotych — wynika z najnowszego raportu Związku Banków Polskich InfoKredyt. Czy powodem była pandemia?
Autorzy raportu Związku Banków Polskich InfoKredyt zapytali Polaków, jak wygląda stan ich finansów podczas pandemii.
Zdecydowana większość pytanych podkreśla, że pandemia zwiększyła zarówno potrzebę oszczędzania, jak i ograniczania wydatków. Jednakże mimo wyższego zabezpieczenia aż 48 proc. Polaków wskazuje, że od początku pandemii stan ich finansów się pogorszył.

OSZCZĘDZANIE NA CZARNĄ GODZINĘ
Pandemia i wynikające z niej ograniczenia aktywności ekonomicznej w minionym roku mocno wpłynęły na decyzje finansowe Polaków. Jak wynika z opracowanego przez Związek Banków Polskich raportu InfoKredyt aż 35 proc. Polaków wskazuje, że obecna sytuacja zwiększa ich skłonność do oszczędzania. Ponadto, niespełna co trzeci pytany podkreśla, że w związku z bieżącą sytuacją ogranicza on drobne domowe wydatki (29 proc.), a co piąty zrezygnował także z większych inwestycji, takich jak zakup samochodu lub mieszkania. Niepewność co do bieżącej sytuacji gospodarczej sprawia, iż Polacy trzymają w swoich portfelach znacznie więcej oszczędności niż przed rokiem. Według danych KNF depozyty gospodarstw domowych na koniec września 2020 r. wynosiły 986,7 mld zł. Oznacza to, iż w ciągu ostatnich 12 miesięcy Polacy zwiększyli poziom swoich oszczędności o ponad 10 proc.

MNIEJSZE ZAINTERESOWANIE KREDYTAMI

Jak wynika z raportu InfoKredyt, zadłużenie gospodarstw domowych wobec sektora bankowego na koniec września 2020 roku wyniosło 767,5 mld zł, co oznacza jedynie nieznaczny wzrost w stosunku do roku ubiegłego (o 3,2 proc.). Niewielka tendencja wzrostowa, a także okres względnej stagnacji na rynku kredytowym dostrzeżony został także przez bankowców. Jak wynika z przeprowadzonej przez Związek Banków Polskich, ankiety niespełna 40 proc. pytanych o zdanie bankowców wskazuje, iż zainteresowanie produktami kredytowymi jest nieco lub znacznie niższe niż w latach ubiegłych. Wciąż najbardziej popularnym produktem kredytowym jest kredyt gotówkowy (64 proc. wskazań), który częściej niż przed rokiem służył pokryciu zakupu lub remontu mieszkania — podkreśla to obecnie 35 proc. badanych, wobec 30 proc. w 2019 roku. Większa skłonność do oszczędzania sprawia z kolei, że Polacy nie mają dotychczas problemu ze spłatą swoich zobowiązań. Jak wynika z przeprowadzonego badania, aż 49 proc. pytanych o zdanie bankowców nie zauważa istotnych opóźnień w spłatach kredytów po okresie zawieszenia spłacalności rat kredytów.

MAM MNIEJ PIENIĘDZY
Walka z pandemią nie tylko wpłynęła na recesję gospodarczą, ale także na stan finansów osobistych Polaków. Jak wynika z badań Związku Banków Polskich, aż 48 proc. Polaków wskazuje, że od początku pandemii stan ich finansów nieznacznie lub zdecydowanie się pogorszył. Wśród negatywnych skutków recesji gospodarczej najczęściej doświadczanymi są: obniżona pensja (21 proc.), mniejszy wymiar pracy (15 proc.) lub całkowita utrata pracy (10 proc.). Stosunkowo niewielki odsetek Polaków deklaruje całkowitą zmianę formy pracy na pracę zdalną, co przyznaje jedynie 13 proc. pytanych.
Optymizmem może napawać fakt, że dla niespełna połowa ankietowanych pandemia nie wpłynęła w sposób bezpośredni na ich aktywność zawodową. Zauważając potrzebę odkładania części swoich dochodów Polacy coraz częściej dostrzegają także konieczność tworzenia odpowiednich programów zachęcających do długoterminowego oszczędzania. Co trzeci pytany o to Polak zgadza się ze stwierdzeniem, iż obecnie powinny być wdrażane publiczne programy wspierające gospodarstwa domowe w długoterminowym oszczędzaniu. Z tezą tą zgadzają się także bankowcy. Jak wynika z badań zrealizowanych przez Związek Banków Polskich, tę ideę wspiera aż ponad 80 proc. z nich.
źródło: raport Związku Banków PolskichOSZCZĘDZAM CZY NIE?
18 proc. — nie oszczędzam, zwykle wszystko przeznaczam na własne potrzeby
20 proc. — oszczędzam sporadycznie, gdy wpadną jakieś nieprzewidziane pieniądze, np. premia
29 proc. — oszczędzam od czasu do czasu, kilka razy w roku udaje mi się odłożyć pewna kwotę
33 proc. — regularnie oszczędzam, co miesiąc odkładam konkretną kwotę jako oszczędności

MOJE FINANSE W CZASIE PANDEMII
35 proc. — czuję, że muszę oszczędzać
29 proc. — w związku z bieżącą sytuacją ograniczam drobne domowe wydatki
25 proc. — zrezygnowałem z większych inwestycji, takich jak zakup samochodu lub mieszkania

NEGATYWNE SKUTKI RECESJI
21 proc. — obniżona pensja
15 proc. — mniejszy wymiar pracy
10 proc. — całkowita utrata pracy

Źródło: raport Związku Banków Polskich InfoKredyt

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. adrian #3038814 | 176.221.*.* 12 sty 2021 07:18

  Nowe podatki, podwyżki opłat i cen skutecznie zmniejszą te oszczędności.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Matiu #3036154 | 37.249.*.* 8 sty 2021 15:02

  Ja nie narzekam mam dobrą pracę miesięcznie zarabiam 5,300zł na rękę nie mam kredytów mam własne mieszkanie dobre auto i aby tak dalej

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. andrzej #3035879 | 46.204.*.* 8 sty 2021 08:56

   ogólnie coraz większa bieda, a to dopiero początek zbliżającej się nędzy i nie przesadzam

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. biedak #3035863 | 178.235.*.* 8 sty 2021 08:38

   młodzi którzy wynajmuja stancje i pracuja za najnizsza krajowa

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. Guzeppe Śruba #3035842 | 37.248.*.* 8 sty 2021 07:54

   Im więcej na kontach Polaków tym większa skłonność rządu do podwyżek, gdyż skoro obywatel ma "zaskórniaki" to sobie poradzi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz