Ruszył proces zabójcy i stalkera. Mężczyzna przyznał się do winy

2021-01-07 16:15:14(ost. akt: 2021-01-07 16:49:12)
Cezary F. został zatrzymany dzień po zabójstwie na trasie Mrągowo-Mikołajki

Cezary F. został zatrzymany dzień po zabójstwie na trasie Mrągowo-Mikołajki

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

7 stycznia przed Sądem Okręgowym w Olsztynie ruszył proces Cezarego F. oskarżonego m.in. o uporczywe nękanie i zabójstwo mieszkanki Mrągowa. Do zbrodni, która wstrząsnęła lokalną społecznością doszło dwa lata temu na jednym z mrągowskich osiedli.
Podczas pierwszej rozprawy Cezary F. przyznał się do winy i przeprosił synów zamordowanej kobiety. Swoje postępowanie uzasadnił "szaleńczym zakochaniem" i zazdrością. Panowanie nad sobą stracił, kiedy kobieta postanowiła zerwać z nim kontakty. Przez wiele tygodni nękał ją sms-ami, groźbami oraz zamontował w jej samochodzie nadajnik GPS. W końcu doszło do tragedii. Sąd podczas pierwszej rozprawy przesłuchał także siedmiu świadków, w tym obu synów Barbary R., którzy występują w tej sprawie w charakterze oskarżycieli posiłkowych.

Przypomnijmy. Ciało 50-letniej Barbary R. znaleziono w czwartek, 13 września 2018 roku w jednym z mieszkań na Osiedlu Mazurskim w Mrągowie. Na ciele stwierdzono rany postrzałowe klatki piersiowej. Przeprowadzona dzień później sekcja zwłok wykazała, że sprawca oddał osiem celnych strzałów, w tym jeden w serce. Na miejscu przeprowadzono oględziny, zabezpieczono szereg śladów kryminalistycznych. Już wtedy w gronie podejrzanych wymieniano przede wszystkim byłego partnera kobiety. Kobieta niedługo przed śmiercią rozstała się z mężczyzną. Prawdopodobną przyczyną rozstania miała być chorobliwa zazdrość partnera. W sierpniu dwukrotnie zgłaszała policji, że jest przez byłego konkubenta prześladowana. 13 września policja została powiadomiona przez współpracowników 50-latki o tym, że nie przyszła do pracy i nie ma z nią kontaktu. Wtedy też funkcjonariusze znaleźli ciało kobiety.

Cezary F. został zatrzymany na policyjnej blokadzie dzień po zabójstwie, 14 września wieczorem na trasie Mrągowo - Mikołajki w pobliżu wsi Baranowo. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej policji w Olsztynie. Mężczyzna próbował uciekać, omijając nieoznakowany radiowóz i doprowadził do niewielkiej kolizji. Uszkodził dwa policyjne samochody. Gdy już go zatrzymano, nie stawiał oporu. W samochodzie, którym jechał, znaleziono broń palną, z której zastrzelono mrągowiankę. Kolejną sztukę broni zabezpieczono w aucie pod warsztatem samochodowym. Mężczyzna nie posiadał na żadną z nich pozwolenia.

Cezary F. usłyszał aż pięć zarzutów. Pierwszy z nich dotyczy zabójstwa. — Według ustaleń prokuratora oskarżony miał dokonać tej zbrodni za pomocą pistoletu Browning HP i naboi pistoletowych kal. 9 mm, powodując u pokrzywdzonej osiem ran postrzałowych, w tym rany postrzałowe klatki piersiowej uszkadzające serce i oba płuca, które były przyczyną nagłej, gwałtownej śmierci Barbary R. — mówi Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Dwa kolejne zarzuty dotyczą nielegalnego posiadania broni oraz amunicji, a także używania w sposób uporczywy, bez wymaganego pozwolenia, radiotelefonu pracującego w dwóch zakresach częstotliwości, w tym w zakresie częstotliwości zastrzeżonej dla policji.

Czwarty zarzut dotyczy uporczywego nękania Barbary R. Cezary F. miał się tego dopuścić wielokrotnie w okresie od 1 lipca do 13 września 2018 telefonując do niej oraz wysyłając sms-y. — Według prokuratora oskarżony miał również obserwować pokrzywdzoną w miejscu zamieszkania i na działce rekreacyjnej, niepokoić stukaniem w okno lub barierkę oraz śledzić ją. Wykorzystywał do tego m.in. urządzenia lokalizacyjne, które zainstalował w samochodzie Barbary R. Groził jej również pozbawieniem życia — dodaje rzecznik sądu

Ostatni zarzut dotyczy kierowania pod adresem Barbary R. oraz jej dwóch synów gróźb pozbawienia życia.

Terminy kolejnych rozpraw wyznaczono na 8 i 12 stycznia.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nick #3036436 | 37.201.*.* 8 sty 2021 22:20

  Karo Smierci wroc z powrotem . Swiat nie moze pozostac bez Kary Smierci w K.K.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. kobieta #3036096 | 81.15.*.* 8 sty 2021 13:30

  " W sierpniu dwukrotnie zgłaszała policji, że jest przez byłego konkubenta prześladowana." Ciekawe, czy którykolwiek z panów policjantów ruszył tyłek zza biurka i zajął się sprawą nękania i gróźb?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. abcd #3036001 | 79.185.*.* 8 sty 2021 11:49

  Krótka historia o pogardzie i godności. Społeczeństwo, które godzi się na usunięcie kary śmierci z kodeksu karnego, okazuje pogardę ofiarom, bowiem stawia życie mordercy ponad życie ofiary, a jednocześnie wysyła czytelny komunikat do przestępców: możesz zabijać, twoje życie jest bezpieczne, a my jesteśmy bezsilni. Likwidując karę śmierci społeczeństwo samo siebie pozbawia godności, bowiem jest to również komunikat do wszystkich obywateli: od teraz nie dzielimy już ludzi na dobrych i złych, ale dzielimy na martwych i żywych. Czytaj "Krótkie historie o zabijaniu"

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Hans Kloss #3035838 | 87.49.*.* 8 sty 2021 07:49

  Ma ich miejscu wypuścibym go i zobaczył dokąd pójdzie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. "KŚ" #3035731 | 95.49.*.* 7 sty 2021 22:15

  Mr. Ziobro ...otwieraj drzwi do "KK".....bo ta banda zwyrodnialców zastanowi się tylko wówczas ..jak stanie nad "przepaścią" ...nie ma innej drogi !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)