Bez licznego orszaku, ale z Trzema Królami

2021-01-06 13:47:49 (ost. akt: 2021-01-06 20:31:19)
Trzej Królowie, w pięcioosobowym mini orszaku, przeszli z Katedry przez starówkę, do Hispicjum przy ulicy Kromera.

Trzej Królowie, w pięcioosobowym mini orszaku, przeszli z Katedry przez starówkę, do Hispicjum przy ulicy Kromera.

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

Trzech Króli bez orszaku? To nie do pomyślenia! I dlatego właśnie mimo zakazów związanych z pandemią orszaki na Warmii i Mazurach wyruszyły w drogę. Tyle, że w Elblągu w internecie, a w Olsztynie w pięcioosobowym składzie.
Zeszłoroczna edycja Orszaku Trzech Króli była VI z rzędu. Ulicami miasta przeszły tysiące osób pod hasłem "I odnowi oblicze Ziemi", znane z pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. Rok temu orszak uświetniało 50 aktorów, 400 rycerzy, heroldów, dwórek oraz ok. 150 wolontariuszy. Było radośnie, kolorowo, barwnie, wszyscy śpiewali kolędy.
Podobne orszaki przeszły 6 stycznia 2020 większością miast regionu. W tym roku nie ma tak spektakularnego świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego, jednak to nie znaczy, że tradycja została przerwana. W Olsztynie zorganizowano VII Orszak Trzech Króli.
W Olsztynie z okazji Uroczystości Objawienia Pańskiego odbyła się msza święta w konkatedrze św. Jakuba. której przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński. Na mszy św. obecni byli także Trzej Królowie, którzy po modlitwie w mini orszaku, składającym się z pięciu osób, przeszli przez olsztyńską starówkę do Hospicjum Caritas dla Dzieci przy ul. Kromera. Wszyscy obecni na liturgii otrzymali także korony — informuje rzecznik prasowy Archidiecezji Warmińskiej ks. Marcin Sawicki.
— Prawdziwi mędrcy — jak nasi Trzej Królowie — to ci którzy potrafią dociec, że to wszystko, co dzieje się w ramach naszych ludzkich możliwości poszukiwań, to za mało jak na człowieka. Żeby wejść w ten inny wymiar, także dostępny dla człowieka, potrzebujemy właśnie tego bożego objawienia, prawdy która pochodzi z nieba — mówił podczas uroczystości w katedrze ksiądz arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński.
W Elblągu orszak przeniósł się do... internetu. Tu pod hasłem „Panu dzięki oddawajmy” organizatorzy przygotowali film przypominający wydarzenia sprzed roku. Można na nim zobaczyć m.in. jak wielu mieszkańców Elbląga uczestniczyło w Orszaku Trzech Króli oraz co działo się podczas przemarszu ulicami miasta. Film nawiązuje do obecnej sytuacji i pokazuje Trzech Króli przyjeżdżających do pustego miasta.
Corocznym oficjalnym organizatorem orszaków w Święto Objawienia Pańskiego jest fundacja Orszak Trzech Króli. W tym roku organizatorzy proponowali nowe formy świętowania. To: Mini orszak — zamiast jednego dużego orszaku można zorganizować mniejsze np. w parafii, domach kultury czy szkołach w postaci jasełek lub spotkania kolędowego; Spacer orszakowy — na trasie, którą przechodził dotychczas orszak. Poszczególne rodziny mogą przejść tę trasę wykonując specjalne zadania i poznając historię Trzech Króli.
SK

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lwx #3035167 | 83.20.*.* 7 sty 2021 09:15

  Oby to nie było trzech króli komputerowych.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. YUIO #3035147 | 83.15.*.* 7 sty 2021 08:48

  W końcu jest karnawał to się poprzebierali ! Korony to będziecie mieć niedługo nie tylko na głowie siedząc godzinę i kaszląc na siebie !

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. NIK #3034954 | 5.184.*.* 6 sty 2021 18:41

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Korony sobie pozakładali na te puste łby. Znamienne corona= korona , obyście się pozarażali przygłupy . Barany i ich pasterz , nawet śmiech odleciał

  1. Maciej LGBT #3034940 | 95.160.*.* 6 sty 2021 17:57

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Jak dojdziemy do władzy to zlikwidujemy wszystkie pseudo święta oraz te szopki

   1. abc #3034924 | 195.136.*.* 6 sty 2021 17:20

    Według Instytutu Gallupa w USA praktyki religijne dobrze wpływają na zdrowie psychiczne i poprawia się zdrowie psychiczne osób odwiedzających świątynie. W 2019 roku 42 procent osób odwiedzających przynajmniej raz w tygodniu kościół uznawało stan swojej psychiki jako lepszy. To jest podstawowe prawo człowieka ... wiele krajów dlatego właśnie otworzyło kościoly dla ludzi w tej strasznej pandemii.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    Pokaż wszystkie komentarze (8)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

    GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

    Unia Europejska

    VISA MASTER CARD