O tym pisaliśmy w 2020 r.

2021-01-04 14:11:55(ost. akt: 2021-01-04 14:17:00)

Autor zdjęcia: archiwum Głosu

W 2020 r. na łamach Głosu Lubawskiego i naszego portalu www.lubawa.wm.pl poruszyliśmy wiele tematów. Jak i w ubiegłym roku, specjalnie dla naszych Czytelników dokonaliśmy subiektywnego przeglądu tego, co działo się w Lubawie i okolicy w ciągu całego roku.
13 stycznia
Padł kolejny rekord zbiórki dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sztab w Lubawie zebrał na tamtą chwilę ponad 42 tysiące złotych. To o niemal 10 tysięcy więcej niż przed rokiem.
Hojnie zasilili konto orkiestry uczestnicy finału, który zorganizowano w hali przy ul. Świętej Barbary. Zainteresowaniem cieszyły się, jak zawsze, gadżety przesłane przez sztab główny WOŚP. Orkiestrowe koszulki sprzedawały się średnio po około 300 złotych, a płyta z zarejestrowanym koncertem zespołu Dżem z przystanku Woodstock z 2004 roku sprzedała się za... 600 złotych. Rekordem zakończyła się licytacja okularów przeciwsłonecznych porsche design. Nabywca musiał zapłacić za nie okrągły tysiąc złotych. Do wylicytowania były także dwa przejazdy sportowym lamborghini gallardo. Każdy z przejazdów sprzedał się za 500 złotych. Oczywiście zgodnie z tradycją ogromnym zainteresowaniem cieszyły się torty przekazane przez lokalne cukiernie. Cena każdego z nich oscylowała w granicach około 300 złotych.
Łącznie z samej tylko licytacji udało się zebrać około 14 tysięcy złotych.


16 stycznia
Janusz J., były przedsiębiorca z Lubawy, ukradł na stacjach benzynowych w całym kraju paliwo o łącznej wartości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przed sądem będzie tłumaczył się z kilkudziesięciu kradzieży paliwa na stacjach benzynowych na terenie całego kraju.
Jak ustaliliśmy, mężczyzna kradł paliwo dosłownie wszędzie. Nie tylko na terenie naszego województwa, ale także na południu kraju.
Metoda działania była prosta i zawsze taka sama. J. tankował auto do pełna i odjeżdżał ze stacji. Każdorazowo chodziło o kwoty rzędu 300 - 500 złotych. Mężczyzna nie wziął jednak pod uwagę, że niemal każda stacja benzynowa jest monitorowana. Czarne chmury nad mieszkańcem gminy Lubawa zbierały się od dłuższego czasu. Był poszukiwany przez policję w celu doprowadzenia go do zakładu karnego. Ma tam spędzić 30 dni za nieopłacenie kary grzywny i kosztów sądowych. Łącznie ponad 3 tysiące złotych. Mężczyzna trafił w ręce policji, bo sam udał się na komisariat. Chciał zgłosić zgubienie jednego z dokumentów. Zgodnie z postanowieniem sądu, mężczyzna trafił do zakładu karnego.
Za kradzież paliwa również odpowie przed sądem.


19 stycznia
Dokładnie 100 lat temu na lubawskim Rynku witano żołnierzy armii generała Hallera i świętowano niepodległość. Wiek później, aby uczcić ówczesne wydarzenia, na Rynku pojawiła się grupa rekonstrukcyjna w mundurach imitujących umundurowanie armii Hallera. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem z Ośrodka Sportu i Rekreacji na Rynek. W pochodzie wzięli udział przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych lokalnych i wojewódzkich, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta. Pochód prowadzony był przez poczty sztandarowe, grupę rekonstrukcyjną oraz uczniów lubawskiej podstawówki niosących długą na 25 metrów flagę Polski. Na Rynku odegrano hymn państwowy oraz wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę.20 stycznia
Pierwszy raz w historii w AZPO zorganizowano bal studniówkowy. Za kilka miesięcy pierwszy rocznik podejdzie do matury. W większości szkół średnich studniówki są "codziennością". W Akademickim Zespole Placówek Oświatowych w Fijewie bal zorganizowano po raz pierwszy. W balu wzięło udział 28 uczniów liceum ogólnokształcącego z osobami towarzyszącymi oraz gronem pedagogicznym. Wychowawca klasy to iławianin Dariusz Paczkowski.
Klasa maturalna z wychowawcą Dariuszem Paczkowskim


3 lutego
W hali zorganizowano koleją akcję charytatywną, z której dochód w całości zasili konto Julki Rówczyńskiej. Zebrano ponad 33 tysiące złotych.
W organizację niedzielnej akcji zaangażowanych były dziesiątki wolontariuszy. Wśród atrakcji była strefa piękna, gdzie swoje usługi świadczyli fryzjerzy i kosmetyczki. Maluchy mogły liczyć na malowanie twarzy czy zabawę na dmuchańcach. Przygotowano również pokaz ratownictwa medycznego oraz pokaz CSW Champion. Na scenie zaprezentował się zespół Omega z Susza, uczestnik The Voice of Poland Dave Adamashvili, uczestniczka The Voice Kids Daria Dąbkowska i Niemagiczny Dawid. Oczywiście nie zabrakło kawiarenki i licytacji.


6 lutego
Udało się! Na ponad dwie godziny przed czasem zakończyła się zbiórka dla Julki Rówczyńskiej. Zebrano prawie dziesięć milionów złotych. Chora na SMA1 kilkumiesięczna dziewczynka z Nowego Miasta Lubawskiego potrzebuje najdroższego leku świata, by żyć.
W akcję pomagania Julce zaangażowanych było kilkaset tysięcy osób, mnóstwo firm i instytucji. Ponad 230 tysięcy osób wpłaciło środki bezpośrednio na konto fundacji siepomaga.pl. Kolejne rzesze mieszkańców nie tylko naszego regionu, ale całego kraju angażowały się w publiczne zbiórki i akcje charytatywne. Całe sztaby ludzi o wielkim sercu dzień i noc ciężko pracowały, aby organizować kolejne akcje.

10 lutego
Koncert noworoczny w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej był znakomitą okazją do wysłuchania utworów muzyki popularnej w ciekawych aranżacjach i w mistrzowskim wykonaniu. To był wyjątkowy koncert. Świadczyć może o tym chociażby frekwencja. Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury dosłownie pękała w szwach, a sporo widzów słuchało koncertu z holu MOK-u.Starannie dobrany repertuar, doskonałe partie wokalne, towarzystwo perkusji (Antek Lewandowski), klawiszy (Tymoteusz Grzybiński) i gitar (Sławomir Kasprzycki i Grzegorz Jędraszek) nadało całości wyjątkowego charakteru. Widzowie byli zachwyceni, czego dowodem były owacje na stojąco.


19 lutego
Zapiał kur i wezwał druha Malinowskiego. Niezwykle poważany w społeczności nie tylko strażaków ochotników druh Józef Malinowski zmarł 10 lutego. Urodził się 9 grudnia 1950 r. Do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubawie wstąpił w 1974 r. Był jej wieloletnim prezesem i naczelnikiem, wychowawcą drużyn młodzieżowych, jeździł z młodzieżą na strażackie obozy. Starsi i młodsi strażacy pamiętają go jako bardzo życzliwego, choć wymagającego. Wymagał i od siebie, i od innych. Był wielokrotnie odznaczany.
Osierocił 5 dorosłych już dzieci: Arkadiusza, Wiesławę, Marcina, Alinę i Piotra, pozostawił żonę Bożenę. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Lubawie 12 lutego. Mszę świętą żałobną odprawiono w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Lubawie.


21 lutego
Poznaliśmy finansowy wynik zbiórki, która odbyła się przy okazji turnieju Sercem z Motorem. Klubową kasę zasiliła kwota niemal dwunastu tysięcy złotych. To jednak nie koniec pomagania lubawskiemu czwartoligowcowi. W klubie Corona w Lubawie odbędzie się impreza dedykowana Motorowi.
Jak poinformowano na oficjalnej stronie klubu Corona, właściciel przeznaczy znaczną cześć zysku MLKS-owi.


21 lutego
Do dwóch groźnych zdarzeń drogowych doszło na terenie Lubawy i Rożentala. Tragedia rozegrała się na krajowej piętnastce w Rożentalu. Lekarzom nie udało się uratować zaawansowanej ciąży. Kierowca samochodu ciężarowego, chcąc uniknąć zderzenia z poprzedzającym go autem, zjechał na lewy pas drogi i czołowo uderzył w osobowe volvo.
Do kolejnego zdarzenia doszło w Lubawie. Młody kierowca, zjeżdżając z ronda przy ulicy Gdańskiej, nie zapanował nad prowadzonym BMW i uderzył w budynek, doszczętnie niszcząc witrynę sklepową, po czym z impetem uderzył w betonowe ogrodzenie. W zdarzeniu w Lubawie nikt nie ucierpiał.


9 marca
Zakończyliśmy głosowanie w Plebiscycie na Najpopularniejszego Sportowca i Trenera Ziemi Lubawskiej. Zawodnicy i trenerzy Sokoła Lubawa są największymi wygranymi. Zwyciężyli w naszym plebiscycie oraz odebrali większość nagród burmistrza. Lubawska Gala Sporty była, kolejny raz, okazją do podsumowania osiągnięć naszych sportowców. Tradycyjnie rozstrzygnięty został plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca i Trenera Ziemi Lubawskiej. Wręczono także statuetki laureatom nowych kategorii, a samorząd ponownie przyznał nagrody finansowe wyróżniającym się sportowcom, trenerowi i działaczowi.
W pierwszej dziesiątce plebiscytu znalazło się aż czterech zapaśników, a Nikodem Zawadzki wygrał w naszej zabawie. Oddaliście na niego aż 1002 głosy (SMS i kupony). Drugi był kolarz Marcin Marchlewski, który uzyskał 941 głosów, trzeci kolejny zapaśnik. Łukasz Hejda otrzymał 724 głosy.
Najpopularniejszym trenerem wybraliście Henryka Mężykowskiego, na którego łącznie oddaliście aż 3518 głosów.
Sokół zwyciężył także w kategorii Najpopularniejszy Klub roku 2019. W kategorii Osobowość w sporcie największą popularnością cieszył się Marek Liberacki. Na właściciela firmy Libro zagłosowano 1848 razy. Lubawska Dycha została uznana przez naszych czytelników za najpopularniejsze Sportowe Wydarzenie Roku 2019 i otrzymała 1750 głosów. Łącznie w naszej zabawie oddaliście 5830 głosów, zarówno poprzez SMS, jak i za pomocą papierowych kuponów.
Podczas Gali nie zabrakło również finansowych nagród burmistrza. Tutaj również silną reprezentację miał lubawski Sokół.


14 marca
Kilkoro mieszkańców gminy Lubawa wróciło z Zachodniej Europy do domów. Sąsiedzi są zaniepokojeni i proszą o pomoc. Służby nie informują, kto i na jakim terenie objęty jest kwarantanną. Według najnowszych rozporządzeń dopiero osoby, które wrócą do kraju od niedzieli (15 marca) będą poddane przymusowej kwarantannie. Jak udało się nam ustalić, z osobami, które wróciły do kraju kontaktowały się już odpowiednie służby, w tym policja. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara nawet do 5.000 złotych. Osoby objęte kwarantanną pozostają pod nadzorem.

21 marca
Lubawa także włączyła się w zbieranie pieniędzy na rzecz Julki Rówczyńskiej z NML, by dziewczynka chora na SMA1 mogła polecieć do USA i przejść kurację. Tego dnia właśnie dziewczynka z rodzicami poleciała do Stanów.

23 marca
Podczas kontroli, która miała miejsce podczas minionego weekendu, policjanci nie zastali w mieszkaniu objętego kwarantanną aż sześciu osób. Po nawiązaniu kontaktu telefonicznego osoby te tłumaczyły funkcjonariuszom, że nie wiedziały, iż muszą przebywać w miejscu, gdzie mają odbywać 14-dniową kwarantannę. W związku z powyższym wobec całej szóstki policjanci wszczęli czynności wyjaśniające.


26 marca
Policjanci wyjaśniają okoliczności nieszczęśliwego zdarzenia z udziałem ciągnika rolniczego. Pokrzywdzonego z licznymi obrażeniami ciała śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego przetransportował do szpitala w Olsztynie. 25 marca około godz.16:30 w miejscowości Truszczyny w gminie Rybno na własnej posesji 61-letni mieszkaniec tej gminy podczas naprawy ciągnika rolniczego uległ wypadkowi. Na mężczyznę najechał naprawiany pojazd. 61-latek doznał licznych obrażeń ciała. Na miejsce skierowano grupę dochodzeniowo-śledczą wraz z technikiem kryminalistyki.


1 kwietnia
Od kilku dni ktoś rozsyła fałszywe informacje na temat koronawirusa. To już nie pierwszy raz od początku epidemii w Polsce, ale tym razem sprawa dotyczy bezpośrednio Lubawy. Smsy dotyczą rzekomego zainfekowania supermarketu przy ul. Kopernika. Nadawca podpisuje się jako "sztab kryzysowy Lubawy", z tym, że... prawdziwy sztab kryzysowy nic o tym nie wiedział. Następnego dnia w smsie do naszej redakcji sprawca przeprosił za zamieszanie.


3 kwietnia
Lubawscy policjanci kilka minut przed północą podczas patrolu miasta i gminy zauważyli samochód osobowy audi, który na ich widok przyspieszył. Funkcjonariusze po chwili zatrzymali auto do kontroli drogowej. Mundurowi wylegitymowali kierujące oraz jego pasażera. Okazało się, że 20-letni kierowca nie posiada uprawnień do jazdy samochodem. Miał natomiast przy sobie biały proszek w woreczku strunowym, który okazał się amfetaminą. Nocna wycieczka dla mieszkańca powiatu nowomiejskiego zakończyła się w policyjnej celi.

3 kwietnia
Ruszyła produkcja przyłbic ochronnych techniką 3D w Zespole Szkół w Lubawie. Zostaną one przekazane m.in. personelowi medycznemu. Seria próbna produkcji przyłbic jest zadowalająca, w związku z czym uruchamiana jest aktualnie produkcja stała na najbliższe dni, a być może tygodnie. Tworzeniem przyłbic w technice 3D zajmuje się Jędrzej Bojarski, nauczyciel przedmiotów elektrycznych w Zespole Szkół. Produkcja stelaża jednej przyłbicy zajmuje około 1 godzinę 40 minut, zatem przez weekend można wyprodukować od 10 do 15 przyłbic ochronnych.


21 kwietnia
Urząd Miasta w Lubawie podał komunikat dotyczący drugiej już (o pierwszej informowaliśmy 9 kwietnia) dezynfekcji miejsc w przestrzeni publicznej miasta. Wcześniejsze dezynfekowanie odbyło się tuż przed świętami Wielkiej Nocy i przeprowadzili je strażacy ochotnicy z jednostki w Lubawie.


22 kwietnia
Gmina Lubawa otrzymała 70 tys. zł na zakup sprzętu komputerowego. Środki będą przeznaczone za zakup 28 komputerów i słuchawek dla osób najbardziej potrzebujących. Urządzenia zostaną przekazane do dyspozycji dyrektorom szkół, którzy rozdysponują komputery wśród najbardziej potrzebujących uczniów.


29 kwietnia
Straż Leśna otrzymała informację od mieszkańca Ostaszewa, że widzi samotnego łoszaka wędrującego po polu. W pobliżu nie było nigdzie matki malucha. Z uwagi na to, że wiosną często udaje się spotkać młode zwierzęta, pozostawione na chwilę bez opieki podczas żerowania matki i jest to całkowicie normalna sytuacja, poinformowano zgłaszającego o tym, aby obserwował zwierzę z nadzieją, że matka wróci po dziecko. Niestety, łoszak koło południa nadal był sam, a dodatkowo zbliżył się do bramy domostwa i znajdującej się w sąsiedztwie ruchliwej drogi powiatowej, gdzie groziło mu niebezpieczeństwo potrącenia przez przejeżdżające pojazdy.
Zawiadomiony o tym fakcie członek Koła Łowieckiego Hubertus – Wawrzyniec Wysocki – przyjechał na oględziny. Maluch był wycieńczony, odwodniony i bardzo słaby. Po blisko połowie doby oczekiwania na matkę, która się nie pojawiła i po telefonicznym uzgodnieniu z nadleśniczym Dariuszem Szczawińskim, w obecności dwóch policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim, łoszak został odwieziony późnym wieczorem przez Straż Leśną do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku (Nadleśnictwo Olsztynek), gdzie został otoczony fachową opieką. Niestety, łoszak nie przeżył, o czym na łamach Głosu informowaliśmy 16 maja.


3 maja
Z inicjatywy firm eventowych w całej Polsce odbywało się wydarzenie pod nazwą „Light The Sky Polska”. Głównym celem akcji było podziękowanie dla służb medycznych oraz wszystkich, którzy ciężko pracują, narażając swoje życie dla opanowania sytuacji związanej z pandemią koronawirusa w Polsce. To także symboliczne pożegnanie kolegi z branży, który zmarł 18 kwietnia w związku z ciężkim przebiegiem COVID-19. Do tej wyjątkowej akcji, dołączył Marcin Łachmański z Lubawy
– Jestem częścią wielkiej eventowej rodziny. Na hasło rzucone przez Light The Sky Polska zareagowałem bez zastanowienia – mówi DJ Młody. Marcin Łachmański, w Lubawie zaświecił pięknym sercem, dziękując medykom w ten właśnie sposób. Z lubawskiej ulicy Franciszka Patera przez moment rozbłysło czerwone serce. Cieszę się, że się udało.


6 maja
Pojawiła się informacja o możliwości otwarcia żłobków i przedszkoli przez samorządy. Burmistrz Lubawy Maciej Radtke poinformował, że jeśli nastąpi otwarcie Przedszkola i Żłobka Miejskiego, odbędzie się to nie szybciej niż 11 maja. Placówki muszą mieć czas, aby się przygotować. Jednocześnie, burmistrz skierował prośbę do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Iławie o przeprowadzenie testów na koronawirusa personelowi placówek, które po długiej przerwie mają podjąć pracę z małymi dziećmi. 6maja burmistrz na swoim społecznościowym profilu poinformował, że PSSE w Iławie odmówiła wykonania testów. W uzasadnieniu czytamy, że iławski sanepid "nie dostrzega podstawy i uzasadnionej potrzeby realizacji wnioskowanych czynności". Dodatkowo PSSE argumentuje, że pracownicy nie spełniają kryteriów tj. nie posiadają objawów takich jak gorączka, kaszel i duszności oraz nie zgłaszają kontaktu z osobą zakażoną. Burmistrz Lubawy zauważa, że "instytucje nie były czynne przez kilka tygodni, nie wiadomo więc, czy pracownicy byli w kwarantannie, czy mieli kontakt z osobami chorymi, czy sami chorowali".


11 maja
Z dalszej jazdy pod wpływem alkoholu wyeliminowany został mieszkaniec Lubawy, dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu. Jak informuje KPP w Iławie, policjanci zostali poinformowani przez świadka, że do sklepu w Lubawie przyjechał prawdopodobnie nietrzeźwy kierujący. Funkcjonariusze pojechali we wskazanym kierunku, gdzie potwierdzili zgłoszenie. Okazało się, że mężczyzna jeździł toyotą, mając 2,4 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.


15 maja
Constract Lubawa został oficjalnym wicemistrzem Polski. Koronawirus co prawda mocno pokrzyżował wszystkim szyki, ale tak jak bardzo zwolnił życie społeczne i gospodarcze, tak bardzo przyspieszył sukces Constractu Lubawa, który już oficjalnie w swoim debiutanckim sezonie Futsal Ekstraklasy zdobył srebrny medal, ustępując tylko Mistrzom z ubiegłego roku: Rekordowi Bielsko Biała.

20 maja
Chciał wstawić wodę na herbatę, przekręcił pokrętło kuchenki i zapalił palnik. — Momentalnie znalazłem się w ścianie ognia — wspomina z przerażeniem Alfons Ciborski, 83–letni mieszkaniec Ostaszewa (powiat nowomiejski, gmina Grodziczno). Gaz był wszędzie, a dom stanął w ogniu. Poszkodowany właściciel posesji w trakcie pożaru został zabrany do szpitala w Działdowie. Po powrocie został zakwaterowany w mieszkaniu, które zaoferował Tomasz Szczepański, wójt gminy Grodziczno.
— Przebywał tam od 9 do 17 kwietnia. Strażacy OSP po zakończonej akcji gaśniczej zabezpieczyli część uszkodzonego dachu. Poszkodowany, zgodnie z ustaleniami, uzyska wsparcie finansowe z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodzicznie. Jesteśmy świadomi, że potrzeby są bardzo duże stąd apel i prośba o wsparcie ze strony potencjalnych darczyńców — informuje Tomasz Góralski z GOPS w Grodzicznie. Poszkodowany w pożarze zamieszkał w domu swojej córki Alicji Banaczyk.


20 maja
Minister infrastruktury zatwierdził do realizacji 9 programów inwestycji drogowych. Jeden dotyczy województwa warmińskiego, a dokładniej – infrastruktury drogowej na terenie gminy Lubawa. Mowa o drodze krajowej nr 15 w Rożentalu. Zamiast skrzyżowania w tym bardzo niebezpiecznym miejscu zbudowane zostanie rondo.


28 maja
27 maja 2020 to dzień, w którym liczba chorych na Covid-19 w powiecie iławskim spadła do zera. Spośród wszystkich 36 osób, które chorowały - wszyscy cieszą się zdrowiem. Statystyki mówią, że nowych zachorowań w naszym powiecie nie ma już od dawna.


29 maja
Największa plenerowa impreza w Lubawie, najbardziej wyczekiwana i gromadząca największą publiczność czyli Dni Lubawy, w tym roku nie odbędą się.
Taka decyzja była do przewidzenia i jedyna możliwa w sytuacji epidemii. Mimo, iż wiele ograniczeń zostaje sukcesywnie znoszonych, tak organizacja dużych imprez plenerowych nie jest możliwa. Możliwe będzie organizowanie imprez do 150 osób, a Dni Lubawy gromadziły zdecydowanie więcej publiczności.

31 maja
Od 1 czerwca wszyscy mamy obowiązek segregacji śmieci na pięć frakcji. Nie ma już możliwości wyboru, czy chcemy segregować czy nie. Już ponad 62 procent Polaków segreguje odpady. Łamanie zasad mocno uderzy w domowe budżety. W Lubawie, która należy do Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna”, od stycznia 2020 roku ceny za odpady zmieszane wzrosły do 54 złotych miesięcznie od osoby. Natomiast za odpady segregowane to koszt 18 złotych. Zatem różnica ogromna, mobilizująca do segregowania.
Mieszkańcy gminy Lubawa należą do Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego "Czyste Środowisko". To oni najbardziej odczują zmiany cen związane z nowymi zasadami. Do tej pory za odpady zmieszane opłata wynosiła zaledwie 14 złotych od osoby, a za posegregowane 11 złotych. Tak mała różnica w cenie nie zachęciła do segregowania. Od 1 czerwca mieszkańcy należący do Związku „Czyste Środowisko” zapłacą za odbiór śmieci 22 złote w przypadku segregacji lub 44 złote, jeśli nie zdecydują się wprowadzić selekcji odpadów.


5 czerwca
O inicjatywie Bractwa Rycerskiego Zamku Lubawa pisaliśmy na łamach Głosu Lubawskiego. Rycerze kompletowali paczkę dla dzieci z oddziału onkologicznego Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. – Kiedyś syn jednego z członków naszego Bractwa chorował i przebywał na oddziale onkologicznym CZD – opowiada Marcin Raszkowski. – Odwiedziliśmy go w tamtym czasie, widzieliśmy, jaką radość sprawiliśmy chorym dzieciom naszą obecnością. I tak zostało. Co roku staramy się tam być. W tym roku z powodu pandemii nie było to możliwe, ale nie zapomnieliśmy o dzieciakach. Stąd pomysł paczki, która już została wysłana do Warszawy.


8 czerwca
Aż dwóch młodych mężczyzn pochodzących z naszych terenów zostało ostatnio wyświęconych na kolejne stopnie. Mateusz Bartkowski z parafii Nawiedzenia NMP i św. Anny w Lubawie został diakonem. Diakonat to pierwszy z trzech stopni święceń sakramentalnych. Czterem alumnom (absolwentom) Wyższego Seminarium Duchownego święceń udzielił bp Józef Szamocki. Nowy diakon został skierowany do rocznej posługi w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu.
Natomiast alumn Mateusz Kruszewski przyjął święcenia prezbiteriatu z rąk bp Janusza Ostrowskiego w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Wcześniej dk. Mateusz uczęszczał do Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie, a pochodzi z Prątnicy w gminie Lubawa. Przez abp. Józefa Górzyńskiego został posłany do posługi duszpasterskiej w parafii św. Jana Ewangelisty i Apostoła w Bartoszycach.
M. Bartkowski w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Hartowcu11 czerwca
Uroczystość Bożego Ciała w tym roku była inna niż zazwyczaj. Procesje Eucharystyczne nie przeszyły ulicami miasta. W Lubawie, w kościele farnym, procesje odbyły się po każdej Mszy Świętej, wokół świątyni. Podobnie było w kościele Św. Jana Chrzciciela i Św. Michała Archanioła. Wierni zatrzymywali się przy jednym z czterech ołtarzy.
W obu kościołach, w oktawie bożego ciała, procesje odbywały się po wieczornych mszach.


18 czerwca
Szybka i zdecydowana reakcja lubawskich policjantów oraz zainteresowanie sąsiadów zapobiegła tragedii. 87-latka została przygnieciona komodą, kiedy to próbowała wstać z łóżka. Mieszkanka Lubawy została przetransportowana do szpitala. W nocy w jednym z lubawskich bloków sąsiedzi usłyszeli wołanie o pomoc. Kobieta krzyczała, że została przygnieciona szafą i na pewno tu zginie. Sąsiedzi natychmiast poinformowali o wszystkim funkcjonariuszy, którzy w trybie alarmowym przybyli na miejsce. Policjanci zdecydowali się wyważyć drzwi od mieszkania. Na miejscu natychmiast wyciągnęli starszą panią spod komody i udzielili pomocy przedmedycznej. Po chwili do policjantów dołączyli ratownicy medyczni, którzy mieszkankę Lubawy przetransportowali do szpitala.

24 czerwca
Na budowie bloku przy ulicy Sadowej w Lubawie zasłabł pracownik firmy budowlanej, przebywający na żurawiu. Niestety, ratownikom nie udało się uratować 56-letniego mężczyzny, mieszkańca gminy Lubawa. Jak informuje rzecznik KPP Iława, Joanna Kwiatkowska, już kilka dni wcześniej uskarżał się na ból. Wykluczono udział osób trzecich.


27 czerwca
4 osoby, w tym kobieta w ciąży, zostały poszkodowane w wypadku na DK 15 w Sampławie. Samochodami podróżowały cztery osoby, troje z nich samodzielnie opuściło pojazdy. 29-latek kierujący oplem podczas wykonywania manewru skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu samochodem alfa, jadącemu z przeciwnego kierunku ruchu, doprowadzając do zderzenia między pojazdami. Ciężarna pasażerka alfy została przetransportowana helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

29 czerwca
Jacek Ciepliński z Czeladzi poszukuje rodziny ze strony swojej mamy. Od dawna nie mieszka już w Lubawie, jednak chciałby się dowiedzieć, co się z jego mamą stało.
O swojej przeszłości wiedział w czerwcu malutko. – W Lubawie mieszkałem bodajże do 1,5 roku swojego życia. Czyli w połowie roku 1968 zabrali mnie stamtąd dziadkowie ze strony ojca. Ojciec służył wtedy jeszcze w Ostródzie, a ja już mieszkałem u dziadków w okolicach Buska-Zdroju.
Później, kiedy do pana Jacka zgłaszali się nasi Czytelnicy, jego wiedza na temat historii rodziny znacznie wzrosła. Aż w końcu we wrześniu odwiedził swoje "stare kąty".


1 lipca
Rozpoczął się doroczny odpust w Lipach. Sanktuarium Matki Bożej w Lipach koło Lubawy należy do głównych i najstarszych miejsc kultu maryjnego w diecezji toruńskiej. Coroczne uroczystości w Lipach zawsze gromadzą pielgrzymów z różnych zakątków Polski. Uroczystości odpustowe rozpoczęły się nieszporami z sumą odpustową pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla.


3 lipca
W poniedziałek, 29 czerwca, w wieku 78 lat, do wieczności odeszła Urszula Tołkacz, długoletnia nauczycielka nowomiejskich szkół i zaangażowana działaczka Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowym Mieście. Pani Urszula pierwsze kroki jako nauczycielka stawiała w Szkole Podstawowej w Sampławie, potem przeniosła się do rodzinnego Nowego Miasta.


18 lipca
W nocy z piątku na sobotę w Sampławie doszło do groźnego wypadku drogowego. Na krajowej „piętnastce” dachował samochód osobowy marki renault z dwiema osobami w środku. – 23-latek kierujący samochodem osobowym marki renault, jadąc w kierunku Lubawy, na skutek zaśnięcia zjechał na lewą stronę ulicy i uderzył w znak, po czym wywrócił pojazd – relacjonuje asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji. Do zdarzenia doszło ok. 2. w nocy.25 lipca
Do Lubawy przyjechał retro pociąg. Pierwszy raz od 1995 roku na peron stacji Lubawa wysiedli pasażerowie. Skład był ciągnięty historyczną lokomotywą spalinową, prowadził komfortowe wagony pierwszej klasy z lat 70-tych, zabytkowe wagony trzeciej klasy z lat 40-tych, a także kultowy już wagon WARS. Przejazd odbył się linią kolejową 252 na trasie Iława - Lubawa - Iława.


30 lipca
Już we wrześniu nastąpi otwarcie Centrum Aktywności Społecznej na Zamku Biskupów Chełmińskich w Lubawie. To jedna z największych inwestycji realizowanych w Lubawie. Prace rozpoczęły się jesienią 2018 roku i są już na końcowym etapie. Przekonali się o tym radni miasta Lubawa, którzy wraz z burmistrzem Maciejem Radtke dokonali "nieformalnego" odbioru inwestycji. Wartość inwestycji to ponad 21 milionów złotych. Ponad 13 milionów to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.


11 sierpnia
Równo rok wcześniej zmarł druh i wieloletni sołtys Omula, Benedykt Czarnecki. Był też gminnym radnym i działaczem Ludowych Zespołów Sportowych. W niedzielę, 21. lipca, na drodze krajowej nr 15 w pobliżu Rakowic uległ bardzo poważnemu wypadkowi samochodowemu. Niestety, po 3 tygodniach walki o życie zmarł w niedzielę, 11 sierpnia, w Szpitalu Powiatowym w Iławie.

24 sierpnia
Janusz Olszewski z Lubawy wystąpił ze swoją poezją na scenie kinoteatru w Iławie. Ten lekarz rodzinny i poeta wiersze przeplatał muzyką, do której napisał słowa. Nie zabrakło młodzieńczych wierszy zahaczających nawet o erotykę. Jako że wczesną młodość pan Janusz spędził w Giżycku, "przesiąkł" miłością do natury, co odzwierciedla spora część jego twórczości. – Trudno to nazwać poezją, to raczej wierszyki – mówi skromnie autor. – Prawie każdy odnosi się do konkretnej osoby.
Oprócz wierszy i słów do muzyki tworzonej przez kolegów-lekarzy, pan Janusz pisze też opowiadania. We wrześniu w Iławskim Centrum Kultury wystartowały warsztaty poetyckie, które poprowadził pan Janusz.


31 sierpnia
Co to były za emocje! Constract Lubawa w wielkim stylu pokonał w rewanżu Clearex Chorzów i zdobył futsalowy Puchar Polski. Być może to największy sukces w historii drużynowego sportu w mieście i gminie Lubawa.


3 września
Po 18 latach gospodarzem Dożynek Gminnych 2020 ponownie było Złotowo. Z powodu pandemii obchody święta plonów odbyły się w bardzo skróconej formie. Najpierw odbyło się poświęcenie wieńców dożynkowych, w tym roku było ich dziewięć, wszystkie imponujące i wykonane z niezwykłą starannością. Następnie zgromadzeni wzięli udział we mszy dziękczynnej pod przewodnictwem ks Marcina Staniszewskiego, dziekana Dekanatu Lubawskiego. Homilię wygłosił duszpasterz rolników ks. Szczepan Modliborski. Po uroczystościach w kościele św Barbary w Złotowie, dalsza część święta odbyła się na placu przed szkołą.


4 września
W związku ze zbliżającą się do granic gminy Lubawa czerwoną strefą związaną z ASF (Afrykański pomór świń) kierownik PZDR Iława oraz wójt gminy Lubawa apelowali do mieszkańców o szczególną uwagę przy przestrzeganiu zasad bioasekuracji w gospodarstwach rolnych. Należy także zachować szczególne środki ostrożności i podstawowe zasady higieny, gdyż każdy z nas, wchodząc na tereny leśne i przyległe, może stać się źródłem przenoszenia tej choroby.

11 września
W czwartek, 10 września kilka minut po godz. 20:00 doszło do zdarzenia w Prątnicy. Okazało się, że 37-latek kierujący motocyklem wyprzedzał dwa samochody osobowe i dwa ciągniki rolnicze wraz z wozami asenizacyjnymi. Po wyprzedzeniu trzech pojazdów uderzył w ciągnik rolniczy kierowany przez 31-latka, który wykonywał manewr skrętu w lewo. 37-latek z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.

14 września
O sporym szczęściu może mówić uczestnik zawodów wędkarskich, które odbyły się w niedzielę (13 września) Lubawie. 45-latek został porażony prądem, jednak skończyło się tylko na urazie dłoni i przewiezieniu do szpitala. Całość została uznana za nieszczęśliwy wypadek. Najważniejsze, że obrażenia wędkarza nie zagrażają jego zdrowiu i życiu. Obie dłonie ma poparzone, jednak to porażenie mogło się skończyć dużo gorzej.

15 września
Dobiegła końca budowa Centrum Aktywności Społecznej na Zamku Biskupów Chełmińskich w Lubawie. Ruiny zamku, które przed rozpoczęciem prac budowlanych zostały zbadane i zabezpieczone przez archeologów zyskały zupełnie nowe oblicze. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 18 września.

24 września
Przy ul. Wyzwolenia w Lubawie, na terenie zakładu Mlekovita interweniowały służby. Na teren zakładu przyjechał samochód transportujący w dużych pojemnikach kwas azotowy. Ze wstępnych informacji wynikało, że doszło do rozszczelnienia jednego z nich. Jak informował oficer prasowy straży pożarnej Krzysztof Rutkowski, kierowca już wcześniej, na trasie zauważył awarię, wszedł na naczepę, aby sprawdzi,ć co się stało. 90 -litrowy pojemnik rozszczelnił się, kierowca próbował przelać substancję do innych pojemników i nawdychał się groźnych oparów. Ulotniło się ponad 800 litrów substancji, większość w trakcie jazdy co nie stanowiło zagrożenia, poprzez powolny proces ulatniania.

29 września
W późne poniedziałkowe popołudnie (28 września) w lubawskim kinie „Pokój” odbyła się trzecia już odsłona premiery filmu „Zakazany Owoc”. To efekt pracy zespołu amatorów zarówno z Lubawy, jak i Iławy, pod wodzą Rafała Mazurowskiego, który na co dzień jest trenerem kick-boxingu.
Przed projekcją w imieniu zespołu filmu Ewa Śmigielska wraz z Danutą Rytel powitały gości. Z rąk inicjatora Rafała Mazurowskiego pamiątkowe statuetki trafiły m.in. do burmistrza i dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury za wspieranie powyższego działania i współpracę.


7 października
Na początku pandemii dwukrotnie odbyła się akcja dezynfekcji miasta. Jak informował lubawski magistrat, dezynfekcja odbędzie się ponownie 9 października. Dezynfekowane będą te miejsca, z których mieszkańcy korzystają najczęściej: ciągi piesze, wiaty przystankowe, wiaty przy ścieżkach rowerowych, mała architektura w Łazienkach Miejskich. Dezynfekowane będzie także najbliższe otoczenie budynków użyteczności publicznej. Dezynfekcję przeprowadzą druhowie z OSP Lubawa, używając środka na bazie 80% alkoholu etylowego lub izopropylowego. Od soboty, 3 października, powiat iławski znajduje się w strefie żółtej, z powodu dynamicznej sytuacji epidemiologicznej.

7 października
Rolnicy z gminy Lubawa (powiat iławski) i gminy Rybno (powiat działdowski) spotkali się w Sampławie, aby protestować przeciwko "Piątce dla zwierząt". Kilkanaście osób co kilka minut wchodziło na przejście dla pieszych na DK15, blokując ruch. Zgromadzeni mieli ze sobą transparent z hasłem: Obronimy polską wieś. Kierowcy samochodów, którzy stali z powodu protestu, w większości wyrażali solidarność z rolnikami.

8 października
Lubawska jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej kilka miesięcy temu ochoczo włączyła się w pomoc dla chorej Alicji. M.in. przed budynkiem OSP zbierano nakrętki. We wtorek ktoś je ukradł. Na szczęście na budynku jednostki zainstalowana jest kamera. Jednak na policję tej kradzieży nie zgłoszono.

13 października
Zmarł Tadeusz Licznerski, założyciel i wieloletni działacz Motoru Lubawa. Los sprawił, że w tym samym roku odeszło od nas dwóch założycieli MLKS Motor Lubawa, bo w lipcu 2020 żegnaliśmy Jana Domazera.


26 października
W niedzielny wieczór, o godzinie 18 na rynku w Lubawie, zebrały się setki osób, aby wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji TK w sprawie ustawy aborcyjnej.


6 listopada
Mieszkanka Lubawy chciała kupić wózek spacerowy ze śpiworkiem zimowym, jednak nigdy go nie otrzymała ani nie odzyskała pieniędzy. Funkcjonariusze w trakcie prowadzonego postępowania ustalili, że sprawcą przestępstwa jest 31–latka. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie kobiecie zarzutu. Teraz ze swojego zachowania będzie tłumaczyła się przed sądem.

12 listopada
Jacek Świątkowski z Lubawy został tenisowym wicemistrzem Ligi Róży w Nowym Mieście Lubawskim. który jest inicjatorem tenisowych wydarzeń w Lubawie i członkiem Lubawskiego Towarzystwa Tenisowego "Laver". To właśnie on jest głównym koordynatorem ligi tenisa ziemnego w Lubawie. - Jest to trzeci sezon Ligi Lwa i Róży. Biorę udział w ligach od początku jako jedyny lubawianin. Pomysłodawcą jest Wojciech Milewski z Nowego Miasta Lub, który w ten sposób stara się propagować tenis ziemny w NML - mówi Świątkowski.

18 listopada
Mamy 13 nowych strażaków ochotników w mieście i gminie Lubawa. W Komendzie Powiatowej PSP w Iławie zakończone zostało szkolenie strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych. Szkolenie rozpoczęło się 1 marca, jednak z uwagi na panującą sytuację epidemiczną szkolenie wielokrotnie zawieszano i wstrzymywano. spośród 25 nowych ratowników w powiecie iławskim, aż 13 pochodzi z miasta i gminy Lubawa! Są to strażacy z OSP Omule, OSP Pomierki, OSP Złotowo, OSP Rożental i OSP Lubawa.

30 listopada
Podczas listopadowej sesji rady Miasta Lubawa radni podjęli uchwałę dotyczącą opłat z pobyt dziecka w Żłobku Miejskim "Akademia Maluszka". Opłata stała w Żłobku Miejskim wzrosła o 20 złotych. Oznacza to, że rodzice zapłacą 520 złotych za pobyt swojego dziecka w "Akademii Maluszka". To stawka identyczna jak w Olsztynie. Różnica polega na tym, że w Olsztynie taka kwota została ustalona dopiero w tym roku, wcześniej było 227,92. W Lubawie 500 złotych za Żłobek to nie nowość. Uchwała podnosząca opłatę o 20 złotych nie budzi takich emocji, jak 50-procentowy wzrost w Olsztynie. Jednak stawka jak na tak małe miasto jak Lubawa jest bardzo wysoka. Patrząc na żłobki w samorządach ościennych - w Lubawie jest najdrożej.

9 grudnia
Dziewięć lat temu powstało Bractwo Rycerskie Zamku Lubawa. Niebawem przeniesie się do nowej siedziby, bo poprzednią miasto im wymówiło. Jednak nie będzie to — jak można by przypuszczać — Zamek. Dlaczego? — Ta sytuacja jest dla nas wszystkich niezrozumiała — mówią rycerze. Bractwo Rycerskie Zamku Lubawa od początku działało przy Miejskim Ośrodku Kultury. W 2015 roku członkowie bractwa zaadaptowali pomieszczenia piwniczne w kinie Pokój. Sami je wyremontowali i spotykali się tam, żeby realizować swoją pasję. Z powodu remontu kina, Bractwo otrzymało pomieszczenie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubawie. Świetna lokalizacja, oddzielne, niezależne wejście, w sąsiedztwie Zamku. Wydawać się mogło, że nowo powstałe Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej zbudowane na ruinach Zamku Biskupów Chełmińskich będzie doskonałym lokum dla lubawskich rycerzy. O tym była mowa już w 2018 roku, gdy rozpoczynała się budowa Zamku. Niestety, tak się nie stało. Dodatkowo otrzymaliśmy informację, że Bractwo poszukiwało nowego lokalu na swoją działalność. To zajmowane w bibliotece musieli opuścić.

12 grudnia
W Lubawie i Kazanicach w ciągu kilkunastu godzin doszło do dwóch pożarów. W piątek doszło do pożaru pustostanu przy ulicy Wyzwolenia w Lubawie. Nie było osób poszkodowanych. Palił się budynek o drewnianej konstrukcji, doszło do bardzo dużego zadymienia. Następnego dnia mieszkaniec Kazanic zauważył ogień w okolicy starej żwirowni, po czym zaalarmował miejscową jednostkę OSP. Palił się drewniany budynek, który kiedyś był obiektem magazynowo-biurowym. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że nie było osób poszkodowanych. Na miejscu pojawili się właściciele byłej żwirowni, którzy straty wycenili na 20 tysięcy złotych. W budynku nie było prądu, nie był użytkowany od około 5 lat.

14 grudnia
Lubawski samorząd otrzymał dofinansowanie na remont podstawówki. Kwota 3 milionów złotych trafi do Lubawy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W powiecie iławskim z tej puli skorzysta jeszcze Zalewo. Urząd Miasta w Lubawie przedstawia zakres prac, które zostaną wykonane w budynku Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika: wykonane zostaną dwie przybudówki: przy wejściu głównym oraz przy ewakuacyjnej klatce schodowej. Budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i wymagań ochrony przeciwpożarowej, wykonana zostanie termomodernizacja budynku, przebudowa instalacji wodno–kanalizacyjnej, grzewczej, wentylacyjnej i elektrycznej. Zwiększenie efektywności energetycznej budynku wpłynie na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Do realizacji wybrano wymianę oświetlenia typu LED. Według wstępnych ustaleń remont potrwa najprawdopodobniej do końca przyszłorocznych wakacji.

15 grudnia
Wśród stypendystek Prezesa Rady Ministrów są uczennice Zespołu Szkół w Lubawie: Amelia Chyrzyńska, Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Broniewskiego; Katarzyna Szymańska, Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Broniewskiego; Oliwia Twardy, technikum; Ewelina Dąbrowska, również technikum.

Zebrała Edyta Kocyła-Pawłowska

fot. archiwum Głosu

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ada #3034062 | 5.172.*.* 5 sty 2021 11:29

    Zapomnieli dodać że 1stycznia urodził się pierwszy mieszkaniec miasta Lubawy.

    odpowiedz na ten komentarz