Już dzisiaj zaczynają się ferie zimowe [SONDA]

2021-01-04 07:50:06 (ost. akt: 2021-01-04 09:34:36)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Unsplash

Tegoroczne ferie zdecydowanie różnią się od tych z poprzednich lat. Po pierwsze, rząd zdecydował, że będą odbywać się w jednym terminie, a nie, jako dotąd, w różnych dla poszczególnych regionów. Po drugie, tym razem raczej zachęca się do tego, by dzieci zostały w domach.
Przypomnijmy, że w czasie ferii zimowych, czyli do 17 stycznia, w godzinach 8-16, od poniedziałku do piątku, dzieci i młodzież do 16 lat muszą przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna.

Jak twoje dziecko spędzi tegoroczne ferie zimowe?
pokaż wyniki »


Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca, by uczniowie zostali w domach i skorzystali z oferty przygotowanej na ten czas przez TVP i Fundację LOTTO im. Haliny KonopackiejNa stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz na profilach w mediach społecznościowych mają się sukcesywnie pojawiać kolejne propozycje na ferie.

Półkolonie i zimowiska


W czasie ferii można organizować wypoczynek w formie półkolonii dla:

*) uczniów klas I-IV szkoły podstawowej,
*) uczniów klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej.

Półkolonie będą mogły być organizowane tylko na terenie szkoły lub placówki przez dyrektora szkoły, organ prowadzący albo przez organizacje pozarządowe, za zgodą dyrektora szkoły lub placówki (art. 86 Prawa oświatowego). Są to stowarzyszenia i inne organizacje, w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.

Bezpieczeństwo podczas półkolonii – wytyczne sanitarne MEN, MZ, GIS
Aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas półkolonii, Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało szczegółowe wytyczne sanitarne. Ich celem jest:

*) wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń zmniejszających ryzyko zakażenia dzieci uczestniczących w półkoloniach;
*) minimalizowanie ryzyka zakażenia przez wprowadzenie zrozumiałego regulaminu dla uczestników półkolonii oraz ich rodziców/prawnych opiekunów;
*) ograniczenie liczby kontaktów na terenie szkoły lub placówki w ramach zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem;
*) kompleksowe działanie dostosowane do zaawansowania stanu epidemicznego,
w tym zapewnienie opieki i wychowania.

W wytycznych zostały opisane min. obowiązki rodziców/opiekunów prawnych uczestników półkolonii, warunki pobytu (w tym maksymalna liczebność grupy do 12 osób), założenia organizacyjne półkolonii. W materiale opracowywanym przez MEN, MZ i GIS znalazły się także kwestie związane z wyżywieniem, higieną, transportem uczestników, realizacją programu czy kadrą półkolonii.

Osobne miejsce zajmuje w wytycznych opis procedur zapobiegawczych związanych z infekcją dróg oddechowych uczestnika i kadry półkolonii oraz postępowaniem w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem osoby z zewnątrz.

Z opracowanego dokumentu dowiadujemy się m.in., że minimalna przestrzeń w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczestników i wychowawców). Jedna grupa uczestników półkolonii powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali, a skład grupy nie może ulegać zmianie. Do grupy przyporządkowani są każdorazowo ci sami, stali wychowawcy, natomiast w godzinach trwania półkolonii w szkole nie mogą odbywać się inne zajęcia. W grupie może przebywać do 12 uczestników. Przy określaniu liczby dzieci w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności ewentualnego uczestnika.

Dokładne wytyczne można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa.


Wsparcie psychologiczne


Przypomnijmy też, że w czasie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Cały czas funkcjonuje także bezpłatna infolinia 800 080 222 z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ponadto – w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii – powstała poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”. Rozpocznie ona swoją działalność 1 stycznia 2021 r.

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne
W okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Placówki te działają bez ograniczeń, zgodnie z wewnętrznymi procedurami funkcjonowania w stanie epidemii SARS-CoV-2.

Udzielanie bezpośredniej pomocy przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne polega m.in. na prowadzeniu terapii dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Placówki te wspierają także rodziców w rozpoznawaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych.

W tym okresie poradnie zostały zobligowane do podejmowania dodatkowych działań o charakterze interwencyjnym, w sytuacjach kryzysowych.

Informacje na ten temat są dostępne na stronach internetowych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz w szkołach.

Poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”
Poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście” powstała w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii i potrzebę zwiększenia dostępności pomocy psychologicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Portal wspiera współpracę międzysektorową w zakresie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Poza indywidualnym spotkaniem umożliwia specjalistom wspólną grupową konsultację dotyczącej podopiecznego.

Do korzystania z poradni on-line zachęcamy w szczególności:

*) poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
*) placówki doskonalenia nauczycieli,
*) instytucje wspierania rodziny, pomocy społecznej,
*) instytucje ochrony zdrowia, Centra Zdrowia Psychicznego,
*) instytucje wymiaru sprawiedliwości,
*) inne podmioty publiczne i niepubliczne w zależności od potrzeb.

Formuła on-line zapewnia specjalistom uproszczoną ścieżkę spotkań i konsultacji, co ułatwia wymianę wiedzy i doświadczeń specjalistów z różnych regionów Polski.

Osoby potrzebujące pomocy, korzystając z wyszukiwarki w postaci interaktywnej mapy Polski, mogą znaleźć odpowiedniego dla siebie specjalistę i zarezerwować termin spotkania. Ponadto poradnia posiada bazę wiedzy, w której są zamieszczone artykuły, prezentacje, informacje i scenariusze zajęć. Będzie ona aktualizowana.

Aby zarejestrować się na portalu poradni on-line należy wejść na stronę >>> „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”. W zakładce „zarejestruj się” należy wybrać opcję „Instytucja”, a następnie założyć profil, podając swoje dane, krótką informację o profilu działalności oraz kadrze merytorycznej.


Bezpłatna infolinia 800 080 222
Dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice mogą uzyskać wsparcie, dzwoniąc na bezpłatna, całodobową infolinię 800 080 222. Pod tym numerem dyżurują specjaliści, którzy udzielają pomocy psychologiczno- pedagogicznej.

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki, red.


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ecco #3033869 | 88.156.*.* 5 sty 2021 06:12

  Tylko co te dzieci mają na tym dworze robic? Śniegu nie ma. Zimno. Łazić bez sensu w tą i z powrotem? Galerie pozamykane- tam też nie pójdą. W domach rodzice nie pozwolą się spotkać, bo sami się boją, żeby im ktoś obcy wirusa nie nawlókł

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #3033750 | 79.124.*.* 4 sty 2021 20:52

  ,, łaskawcy '' w ostatniej chwili zgodzili się na wyjście z domu dzieciom , ale zakazali korzystać z sanek na stokach , jak również korzystania z lodowisk - i jak tu nie być wdzięczny ,, łaskawcom ''

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. III pomocnik juhasa #3033528 | 5.173.*.* 4 sty 2021 16:03

  Pastucha elektrycznego nie kupię, żeby dzieci utrzymać w domu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. ××××× ××× #3033298 | 31.0.*.* 4 sty 2021 12:20

  Mój syn 12 lat spacery z owczarkiem....mogą go cmoknąć...nie siedzi w domu do 16-ej. ***** *** pisowska propaganda

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. Mazur #3033293 | 79.124.*.* 4 sty 2021 12:06

  poprzez wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu dzieciom do 16 roku życia widać jak rządzącym zależy na zdrowiu nie tylko fizycznym , ale też i na zdrowiu psychicznym polskich dzieci ... Niemcy w czasie II wojny światowej zamykali ludzi w obozach - ,,demokratyczny rząd '' polskie dzieci zamknął w domach

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (8)