Trwają prace nad tanimi mieszkaniami [ROZMOWA]

2021-01-10 12:00:00(ost. akt: 2021-01-09 09:19:55)

Autor zdjęcia: UM Mrągowo

Władze Mrągowa wraz z Towarzystwem Budownictwa Społecznego "Karo" szykuje się do budowy bloków z tanimi mieszkaniami. O inwestycjach mieszkaniowych, które chce realizować TBS „Karo” w Mrągowie rozmawiamy z prezesem spółki, Januszem Pabichem.
– Miasto Mrągowo wspólnie ze spółką miejską TBS „KARO” szykują się do budowy bloków mieszkalnych z tanimi mieszkaniami. Mrągowianie, zainteresowani lokalem, byli poproszenie o wypełnienie specjalnych ankiet. Ile takich ankiet wpłynęło do TBS i co z nich wynika?
– Zanim odpowiem na pytanie chce podziękować wszystkim osobom które złożyły ankiety za dyscyplinę związaną z zagrożeniem COVID-19. Mieliśmy tylko jeden przypadek gdzie trzeba było zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczki. Pozostałe osoby przestrzegały nakazów związanych z noszeniem maseczek oraz zachowaniem dystansu. Bardzo dużo ankiet wpłynęło do nas drogą elektroniczną i tym osobom należą się największe podziękowania i zapewnienie, że ich ankieta jest tak samo ważna jak ta przyniesiona osobiście. Odpowiadając na pytanie: do 30 listopada wpłynęło 120 ankiet co nas bardzo cieszy, bo widać z obecnych ankiet, że zapotrzebowanie jest duże, a osób ze zdolnościami czynszowymi do uczestniczenia w działaniu dużo. Nie powinno być trudności z naborem osób do podpisania umów na realizację własnego mieszkania. Ankiety pomagają nam także w doborze wielkości lokali, na podstawie ich analizy przygotowujemy wytyczne do projektowania przyszłego bloku. Oczywiście pomimo upływu terminu nadal przyjmujemy ankiety i tworzymy bazę zainteresowanych osób. Wspólnie z panem burmistrzem Stanisławem Bułajewskim wizytowaliśmy podobne inwestycje w innych samorządach, rozmawialiśmy o możliwych rozwiązaniach oraz popełnionych błędach tak, żeby uniknąć ich podczas realizacji inwestycji w Mrągowie. Muszę się przyznać, że pan burmistrz, a także Radni Rady Miejskiej bardzo interesują się inwestycją i z jednej strony wspierają mnie w tym działaniu z drugiej udzielają konkretnych rad i propozycji. Bardzo się z tego cieszę bo praca zespołowa to moim zdaniem najlepszy sposób na prawidłową realizację tego zadania.

– Jakie są kolejne etapy realizacji budowy bloku/bloków w Mrągowie?
– Tak jak wspominałem wcześniej inwestycja jest realizowana dwukierunkowo, jeden kierunek to blok na gruncie miejskim realizowany ze środków pożyczkowych i tu jesteśmy na etapie przygotowań do ogłoszenia przetargu na projekt budynku. Jest wydzielona działka do realizacji zadania z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. Przy dobrych okolicznościach w przyszłym roku będziemy szukać wykonawcy i podpisywać umowy z przyszłymi lokatorami.

Drugi kierunek to realizacja zadania wspólnie z agencją rządową na ich gruncie ze wsparciem środków rządowych, tu też jesteśmy na dobrej drodze. Mamy podpisane porozumienie, trwają prace z geodezyjnym wydzieleniem działki do realizacji zadania. Czekamy na uchwalenie odpowiedniej ustawy i będziemy realizować także to zadanie. Ta droga wydaje się trudniejsza, bo oprócz sprzyjającego realizacji zadania samorządu miejskiego są także podmioty rządowe, które pilnując wydatkowania środków publicznych muszą zwracać uwagę na wszystkie aspekty realizacji zadania w tym także sytuację finansową spółki. Problemem jest także sama ustawa. Jak wiemy w czasach pandemii takie działania nie są priorytetowe, a i praca w większych gremiach nie jest prosta. Jednak jesteśmy dobrej myśli i liczymy, że także tu w 2021 roku powinny zostać uruchomione działania.

Źródło: UM MrągowoKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lem #3040408 | 89.229.*.* 13 sty 2021 21:06

    pomysł rodem z filmu SF, czyli fikcja nie do zrealizowania. zanim cokolwiek ruszy nie będzie już ani tego rządu, ani tej ekipy.grunty miasto powinno sprzedawać i zarabiać, a nie oddawać swojej spółce za darmochę. radnym jak widać jakoś to nie przeszkadza :(

    odpowiedz na ten komentarz