Jedni się bawili, inni mogli pooglądać...

2021-01-02 20:12:05 (ost. akt: 2021-01-02 21:01:52)

Autor zdjęcia: Łukasz Lamcho

Nie cichną opinie po "Sylwestrze Marzeń" TVP2 zorganizowanym w ostródzkim amfiteatrze. Impreza wywołała falę komentarzy w mediach odnoszących się do organizacji imprezy w czasie pandemii.
Jedno jest pewne w tym roku sylwester miał być szczególny, bo i czasy mamy wyjątkowe. Władza zalecała dystans społeczny, imprezy w małym gronie przed telewizorem, a zamknięte restauracje i hotele dopełniły tylko długiej listy obostrzeń.

I tu nastąpił pierwszy zgrzyt. Zmienione w ostatniej chwili rządowe rozporządzenie (27 grudnia! - red.), które czyniło wyjątek umożliwiający organizację przez TVP "Sylwestra Marzeń".

Dla przypomnienia: ograniczenia zostały zniesione "dla osób bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie treści wykorzystywanych przez nadawców posiadających koncesję, o której mowa w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2020 r. poz. 805), w związku z wykonywaniem zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z przygotowaniem treści wykorzystywanych przez tych nadawców".

Żeby nie było wątpliwości, że zabawa w Ostródzie jest w pełni legalna. W końcu wszyscy byli tam w pracy. Naginanie prawa dla potrzeb TVP wiele osób zwyczajnie oburzyło.

Drugi zgrzyt: zabawa miała być bez publiczności, obowiązywał też zakaz przemieszczania się od godz. 19 do 6 rano, ale w amfiteatrze widownia była - TVP zakontraktowała tancerzy gibających się w rytm muzyki z reklamowymi gadżetami dwóch spółek skarbu państwa sponsorującymi koncert.

Trzecia sprawa: polityczna propaganda. Bo chociaż nie ma wątpliwości, kto jest dziś królem disco polo, to jednak promowanie na siłę gwiazd rządowej telewizji musiało wywołać reakcję. Wlepki "wyp.......ć" naklejone zostały na samochodach TVP jeszcze przed koncertem. Na wiaduktach w Ostródzie zawisły banery podobnej treści. Tak bywa z uszczęśliwianiem na siłę...

W dniu koncertu władze miasta opublikowały komunikat, w którym - z jednej strony ciesząc się z promocji Ostródy w TVP, bo "Ostróda zagości w milionach polskich domów" - odcięły się od organizacji imprezy. Czytamy w nim:

"Informujemy, iż za produkcję, zabezpieczenie, ochronę oraz zgodne z przepisami prawa przeprowadzenie wydarzenia odpowiada jego organizator – TVP SA. Zgodnie z deklaracją i zobowiązaniami organizatora impreza odbędzie się z zachowaniem wszelkich procedur sanitarnych i wytycznych Ministerstwa Zdrowia. W wydarzeniu nie będzie mogła brać udziału publiczność. Samorząd Miasta Ostróda nie partycypuje w kosztach produkcyjnych, nie płaci również za ekwiwalent reklamowy z tego tytułu".

Wiadomo jeszcze tyle, że za wynajęcie amfiteatru TVP zapłaciła Centrum Kultury w Ostródzie 20 tysięcy złotych.

Do krytyki "Sylwestra Marzeń" odniósł się prezes TVP Jacek Kurski w wywiadzie telewizyjnym. Tłumaczył ją... zawiścią. Zdaniem prezesa Kurskiego, różni ludzie nie mogą zdzierżyć, że "Telewizja Polska znowu wygrała, ma najlepszą ofertę, najlepszą rozrywkę, zrobiła najlepszego sylwestra"".

- To budzi wściekłość - stwierdził Jacek Kurski na antenie TVP Info. Tłumaczył też, że na publiczności byli tancerze-amatorzy, którzy byli w pracy. - Amatorzy, ale uczący się w szkółkach, którzy dodawali fantastycznie klimatu, wszyscy tańczyli, tam nie było jednego stojącego człowieka. W związku z tym wszyscy byli w pracy i wszyscy tworzyli na zasadzie zawodowej to wspaniałe taneczne, muzyczne show - dodał.

Przypomnijmy, że na scenie ostródzkiego amfiteatru wystąpili m.in. Roksana Węgiel, Viki Gabor, Helena Vondráčková, Marcin Miller, zespoły Boys, Milano i Defis, Zenek Martyniuk z grupą Akcent, Cleo, Zakopower czy Golec uOrkiestra. Jak się podobało mieszkańcom Ostródy?

- Ja mam 32 lata - mówi Jacek z Ostródy. - Tych starszych panów z lat 80 czy 90, to ja w ogóle nie znam. Disco polo nie słucham, więc to nie zabawa dla mnie, ale jak ktoś lubi, to czemu nie? Nie przeszkadza mi to.

Pan Jan z kolei podkreśla, że pomijając okoliczności organizacji sylwestrowego koncertu w Ostródzie, jest to promocja miasta.
- Jakby nie było kilka milionów ludzie obejrzało ten koncert z Ostródy - mówi Jan. - Był transmitowany przez TVP Polonia, są powtórki. I taką promocje mamy przecież za darmo. W Ostródzie były do tej pory organizowane dwa duże festiwale: Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej i Ostróda Reggae Festival. Oba spełniają swoja role promocyjną i mają u nas długą tradycję. Pandemia koronawirusa wszystko zepsuła, więc cieszmy się z tego, co mamy.

Ale hotelarzy i właścicieli restauracji to nie przekonuje. Dlaczego jedni mogą działać, funkcjonować i zarabiać, a inni nie? Jeszcze głos naszego czytelnika:

- Piszę do Was w temacie organizacji sylwestra przez TVP. Jak to jest możliwe że jeden hotel może być przygotowany na przyjęcie gości, a pozostałe mają być zamknięte? (w hotelu pod Ostródą mieszkała ekipa TVP - red.) Wiele hoteli chciałoby się otworzyć na ten czas, jest to ogromna strata dla hotelarzy. Po drugie dlaczego inne stacje mają zakaz organizacji sylwestra A TVP dostało zgodę rządu. Widać że TVP ma ma specjalne prawa... - pisze nasz czytelnik.
Zapewne takich i podobnych komentarzy będzie jeszcze wiele. bcl

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mecen #3035766 | 37.120.*.* 8 sty 2021 00:01

  Podstawa to, że całe rozporządzenie i tak jest sprzeczne z konstytucją, bo nie można w ogóle zakazać ludziom poruszania w danych godzinach, ot gak bo sobie wymyślili w sejmie. Douczcie się prawa :-)

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Mr P. #3034099 | 213.73.*.* 5 sty 2021 11:56

  Jak Łydka Grubasa zrobiła podczas wiosennego lock downu w Ostródzie mały koncert online bez publiczności to wparowała policja zamkneła imprezę i chyba nawet kogoś z pracy wyrzucili za udostępnienie sali. Jak Kurski robi najwiekszego sylwestra w Europie z setkami ludzi bawiącymi się to jest wszystko ok. Mój ból jest większy niż twój!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. zxz1 #3033960 | 46.76.*.* 5 sty 2021 09:50

  TVP z Kurskim na czele zakpili z wielu Polaków, w żywe oczy się śmieje, i jeszcze bełkocze NIC SIĘ NIE STAŁO. Już się stało i już nie lubię "Ostródy", prze jednego dupka prezesa TVP, koniec, z reklamą.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. to ja #3033957 | 46.76.*.* 5 sty 2021 09:46

  Nie zdziwię się jakby w zimie powstało wiele klubów narciarskich, w ramach treningu pootwierane stoki narciarskie, zawodnicy amatorzy oczywiście, instruktorzy, obiekty wykorzystane, a po treningu do HOTELU.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. zapytajcie Kurskiego #3033905 | 194.242.*.* 5 sty 2021 08:10

  Czy jak "widzowie" byli na widowni w pracy, to czy TVP podpisała z nimi umowę o pracę? Przeszkoliła, np. z zasad BHP? Czy wystawi im teraz PITy i odprowadzi podatek?

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD