Minął rok... O tym pisaliśmy w 2020 (część 4)

2021-01-03 15:05:00(ost. akt: 2021-01-03 15:04:29)
Śp. Jolanta i Wojciech Dobrzenieccy

Śp. Jolanta i Wojciech Dobrzenieccy

Autor zdjęcia: archiwum rodziny

Przedstawiamy ostatnią część podsumowania ubiegłego roku. Roku, który upłynął pod znakiem koronawirusa, dlatego (trochę przewrotnie) pandemia nie jest przewodnim tematem w poniższym zestawieniu.
O tym mogliście poczytać na naszych łamach, zarówno w papierowym wydaniu Gazety Iławskiej w każdy ostatni piątek miesiąca, jak i na co dzień na naszej stronie www.ilawa.wm.pl i FB Gazety Iławskiej, od października aż do grudnia. Poprzednie części podsumowania są także dostępne na naszym portalu.

CZWARTY KWARTAŁ 2020


1 października
Od najbliższej soboty cały powiat iławski będzie objęty żółtą strefą. Ma to związek z dużą dynamiką zakażeń koronawirusem. Nowym ogniskiem u nas jest DPS.


2 października
Tragedia w Kisielicach. Nie żyje motocyklista, jechał bez kasku. 27–latek kierujący motocyklem nie dostosował prędkości jazdy do warunków ruchu w wyniku czego uderzył w krawężnik, a następnie wywrócił się na chodnik.

2 października
Mariusz Wilk wszedł do zarządu Jezioraka! W ratuszu doszło do spotkania burmistrza i przedstawicieli klubu. Jako pierwsi poinformowaliśmy o fakcie odwołania Wilka ze stanowiska, które objął pod koniec czerwca tego roku, podaliśmy także powód, którym kierował się zarząd klubu sportowego z Iławy i okoliczności całego wydarzenia (komentarz na FB).


5 października
W niedzielny (4 października) wieczór kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Iławie rozbrzmiał muzyką gospel. Nabożeństwo było jednocześnie uczczeniem 5-lecia zespołu Iława Gospel Singers. Gościnnie wystąpiła Ewa Uryga.




11 października
Występująca w forBET IV lidze drużyna Jezioraka Iława ostatnich tygodni nie może zaliczyć do udanych. W trzech spotkaniach z rzędu zespół grającego trenera Wojciecha Figurskiego zdobył tylko dwa punkty.
Gdy już wydawało się, że Jeziorak spakuje trzy punkty do autokaru wiozącego go do domu, to zdarzył się klops. Był już doliczony czas gry drugiej połowy, gdy piłkę w pole karne gości z rzutu wolnego dorzucił bramkarz Błękitnych – typowe zagranie „na aferę”. Do piłki najwyżej wyskoczył kapitan Jezioraka Krzysztof Kressin, który tak niefartownie trącił ją głową, że ta wpadła do bramki Ciury, bramkarza Błękitnych Orneta. Chwilę później sędzia zakończył spotkanie.



18 października
Z racji wprowadzonych obostrzeń uroczystość umieszczenia kapsuł pamięci na Placu Iławskich Kolejarzy musiała odbyć się w bardzo ograniczonej formie. Pomimo tego, kapsuła PKP z 1970 roku oraz tegoroczny List do przyszłych pokoleń są już pod głazem postawionym na pamiątkę tych kolejarzy, którzy po wojnie 1939-1945 odbudowywali Iławę.

18 października
Poza sezonem ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego także mają ręce pełne roboty. Dziś ratowali załogę wywróconej łódki. Cała akcja miała miejsce na wysokości Szałkowa. Trzech załogantów znalazło się w wodzie. Ratownicy udzielili im niezbędnej pomocy. Zabezpieczoną jednostkę pozostawiono na brzegu.

22 października
Zdaje się, że II-ligowa drużyna piłki ręcznej z Iławy zaczęła łapać odpowiedni rytm i formę. Dowodem na to jest zwycięstwo odniesione we wczorajszym meczu ze znajdującym się wyżej w tabeli MKS-em Brodnica.
Jeziorak Iława — MKS Brodnica 28:27 (7:14)
— Nareszcie zaczęliśmy grać tak jak powinniśmy. Nasza drużyna dopiero się zaczyna zgrywać, ale efekty ciężkiej pracy włożonej w przebudowanie zespołu przyniosły długo oczekiwane i zamierzone efekty — mówi Miłosz Kapciński z sekcji piłki ręcznej klubu sportowego z Iławy.


26 października
Dwie i pół godziny trwał niedzielny protest kobiet w Iławie. W całym mieście na ulice wyszło ponad tysiąc osób. Demonstrowano swój sprzeciw wobec czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy aborcyjnej. Policja szacuje, że w niedzielny (25 października) wieczór na ulice Iławy wyszło 1000 osób, protestujący dotarli m.in. pod "czerwony kościół" (na zdj.). Dominika Kasprowicz, lokalna organizatorka z ramienia Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, podkreślała wówczas dobrą współpracę z policją.


27 października
Tenisiści stołowi na razie nie będą grali w sali sportowej przy ul. Asnyka. Szpital musi być przygotowany na wszelkie ewentualności, dlatego na razie sali nie będzie sportowcom udostępniał. Natomiast w pawilonie psychiatrycznym, w miejscu, gdzie dotychczas mieścił się oddział psychiatryczny, pojawi się 56 łóżek dla pacjentów z Covid-19. Zgodnie z otrzymaną przez szpital decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego, oddział "covidowy" wyposażony będzie w 10 stanowisk do respiratoterapii.


30 października
Aktywistka iławskiego Strajku Kobiet Dominika Kasprowicz usłyszała zarzuty w związku z ostatnimi protestami. Łącznie to trzy podwójne oskarżenia. Chodzi o dwukrotne zorganizowanie zgromadzenia bez zezwolenia, w dodatku w warunkach pandemii oraz o używanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym.


10 listopada
Jeden z iławskich bezdomnych mężczyzn zmarł dzisiejszego wieczoru po oddaleniu się z SOR-u. 58-letni mężczyzna, źle się dzisiaj poczuł. Wezwana na miejsce karetka dowiozła go na SOR. Jeszcze nie skończono robić mu badań, gdy oddalił się ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Poinformowano policję. Patrol udał się na poszukiwania. Tymczasem dyżurny odebrał telefon informujący o znalezieniu ciała w okolicach bloku przy ul. Kopernika 3. To nie był przypadek. Okazało się, że nieżyjący to ten sam mężczyzna, który oddalił się ze szpitala. Wcześniej świadkowie, a także zespół wezwanej na miejsce karetki, próbował go reanimować, ale bezskutecznie.

13 listopada
Jan Wierzbicki, szef iławskiej prokuratury rejonowej potwierdził nam, że śledczy badają sprawę śmierci pacjenta na tzw. oddziale covidowym szpitala powiatowego w Iławie. — Śledztwo prowadzone jest w kierunku artykułu 155 kodeksu karnego, który mówi o nieumyślnym spowodowaniu śmierci — mówi Jan Wierzbicki. Ciemne chmury zaczęły zbierać się nad szpitalem powiatowym w Iławie od momentu, gdy na wniosek wojewody utworzono w nim tzw. oddział covidowy. Umiejscowiono go w budynku, w którym na co dzień znajduje się oddział psychiatryczny. Już od pierwszych dni istnienia zaniepokojone rodziny osób, które trafiły do iławskiego oddziału przeznaczonego dla chorych na COVID-19, informowały za pomocą mediów społecznościowych o fatalnych — zdaniem ich bliskich — warunkach panujących na oddziale. Tematem zajął się m.in. program "Uwaga" stacji TVN. Program wyemitowano 12 listopada.

14 listopada
Nie żyje 101-letni kombatant Mikołaj Herman. Ostatni czas spędził u rodziny w Bartoszycach. Pochowany został obok żony na cmentarzu przy ul. Ostródzkiej w Iławie.

20 listopada
Podinsp. Waldemar Pankowski objął obowiązki komendanta powiatowego policji w Iławie. Zastąpił na tym stanowisku podinsp. Rafała Żubertowskiego, który do czasu powołania nowego szefa iławskiej policji pełnił obowiązki komendanta.

25 listopada
Zmarł Jan Kamiński, były radny miejski, Zasłużony dla Iławy, Prezes Tysiąclecia ogrodów działkowych. Przeżył 84 lata.

30 listopada
Iława i okolice - wciąż jest w szoku po tragicznej wiadomości z soboty. Tego dnia z jeziora Zwiniarz (pow. iławski, gm. Lubawa) wyciągnięto zwłoki małżeństwa z Iławy: Jolanty i Wojciecha Dobrzenieckich. Oboje byli lekarzami, bardzo cenionymi w tym mieście i nie tylko. 67-latkowie wypłynęli łodzią na ryby i już nie wrócili.

4 grudnia
Sukcesem zakończyła się zbiórka pieniędzy na portalu zrzutka.pl na operację i leczenie kontuzjowanego piłkarza Jezioraka Arkadiusza Kucińskiego. Właściwie zbiórka zakończyła się szybciej niż planowano, bo brakującą kwotę szybko wpłacił iławski klub sportowy.

9 grudnia
Równo o północy z wtorku na środę (8/9 grudnia) zakończyło się głosowanie w naszym plebiscycie Zimowy Brzdąc 2020. Najwięcej głosów spośród 27. kandydatów zdobyła 14-miesięczna Hania Boros. Gratulujemy!

24 grudnia
Po ciężkiej chorobie zmarł iławianin Stanisław Piasek. Był wieloletnim prezesem, a także założycielem klubu "Morena". Miał 78 lat.

28 grudnia
Zmarł Alfons Kułakowski, malarz mieszkający od ponad 20 lat w powiecie iławskim. Był repatriantem, wybitnym pejzażystą postimpresjonistycznym. Człowiekiem o świetnej pamięci, dla którego największą wartością było - tworzyć. Po każdym przykrym doświadczeniu podnosił się i mówił "Zacznę od nowa".

30 grudnia
Od 1 stycznia Iławskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Patrol Interwencyjny" będzie prowadziło iławskie Schronisko dla bezdomnych zwierząt. Kierowniczką będzie Aldona Kołakowska.

Zebrała Edyta Kocyła-Pawłowska
ilawa@gazetaolsztynska.pl