Minął rok... O tym pisaliśmy w 2020 (część 2)

2021-01-01 20:02:00(ost. akt: 2021-01-01 20:02:55)
W akcji wyciągania jednostki brały udział także osoby, które wypoczywały na plaży w Kwirach

W akcji wyciągania jednostki brały udział także osoby, które wypoczywały na plaży w Kwirach

Autor zdjęcia: WOPR Iława

Ubiegły rok był zaskakujący. Ta nieprzewidywalność była i czymś pozytywnym - bo przyniosła wiele interesujących tematów, ale i - z wiadomych przyczyn - czymś negatywnym. Dlatego pandemia koronawirusa nie będzie głównym motywem w poniższym przeglądzie roku.
Zapraszamy do przeczytania subiektywnego, bo naszym okiem stworzonego, przeglądu minionego roku. O tym mogliście poczytać na naszych łamach, zarówno w papierowym wydaniu Gazety Iławskiej w każdy ostatni piątek miesiąca, jak i na co dzień na naszej stronie www.ilawa.wm.pl i FB Gazety Iławskiej. Wkrótce pozostała część roku.


DRUGI KWARTAŁ 2020


6 kwietnia
Wszystko wskazuje na to, że po 40 latach istnienia zburzony zostanie budynek zajazdu "Wielka Żuława" mieszczącego się przy ul. Ostródzkiej w Iławie - pisaliśmy w kwietniu dobrze przewidując przyszłość. Dla wielu mieszkańców to miejsce wręcz kultowe. Dancingi, wesela, chrzciny, stypy, innego rodzaju imprezy okolicznościowe — ciężko znaleźć wśród mieszkańców Iławy, ale i okolic, osoby, które w przeszłości nie odwiedziły mieszczącego się tuż przy drodze krajowej nr 16 Zajazdu — Spokojnie, coś się kończy a coś zaczyna — zapowiada optymistycznie Lech Wróbel, właściciel zlikwidowanej właśnie "Żuławy".

7 kwietnia
Dyrekcja Powiatowego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Iławie zwróciła się z apelem i prośbą do mieszkańców powiatu o wszelkie możliwe wsparcie, głównie w zakresie środków ochrony osobistej personelu medycznego w placówce, ale forma pomocy może być także finansowa.

8 kwietnia
„Kto nie nosi ten roznosi”, apelują iławscy lekarze. Z inicjatywą wyszła Dagmara Omieczyńska-Nastaj, lekarka, która propaguje noszenie maseczek, ich właściwe użytkowanie oraz dezynfekowanie. Pragnie, aby w każdym sklepie, w miastach i gminach, ludzie nosili maseczki. — Moja inicjatywa spotkała się z aprobatą Urzędu Miasta Iława, Od-ważnych i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie, w mieście w którym mieszkam i pracuję. To mnie niesamowicie cieszy, że akcja nabiera rozpędu — mówi pani Dagmara. — Wspólnie przygotowaliśmy plakaty informacyjne i pragniemy aby zobaczyła je jak największa ilość osób. Aby sprzedawcy powiesili je w swoich sklepach, aby dawali je swoim klientom, aby trafiły do sołtysów.

11 kwietnia
Pochodzący z legendarnej już w Iławie rodziny lekarzy prof. dr hab. n. med. Piotr Marek Radziwon to dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Od 14 kwietnia będzie prowadził przełomową terapię dla chorych na koronawirusa. Osocze z krwi wyleczonych pacjentów będzie podawane chorym na Covid-19.

16 kwietnia
To świetna wiadomość, po chorobie covid-19 do domu w powiecie iławskim wraca mężczyzna w średnim wieku. To pierwsze wyzdrowienie w naszym powiecie. Opuścił on już szpital zakaźny w Ostródzie. To pierwszy przypadek w naszym powiecie, kiedy po zakażeniu koronawirusem pacjent wyzdrowiał. Pierwsze zakażenie stwierdzono u nas 28 marca.

20 kwietnia
Niewielu jest chętnych do pracy w komisjach wyborczych podczas planowanych na maj wyborów prezydenckich. Zazwyczaj kolejki do zapisów są bardzo długie. W jedną dobę można bowiem zarobić co najmniej 350 zł, będąc zwykłych członkiem.
Zgłosiło się zaledwie 18,34% potrzebnych osób. W Iławie do bezpośredniej obsługi wyborów trzeba 169 osób, pracujących w 16 obwodowych komisjach oraz w 3 obwodach zamkniętych. Do 17 kwietnia, do godziny 12:55 zgłosiło się zaledwie 31 osób.

27 kwietnia
Strażacy z Iławy brali udział w gaszeniu pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym. Pięciu iławskich strażaków przez ponad trzy doby walczyło z pożarem w największym parku narodowym w Polsce. Działania strażaków z iławskiej JRG polegały w szczególności na budowie magistral i linii mających za zadanie dostarczanie wody, jak również uczestniczyli w bezpośrednim gaszeniu. Na terenie parku nie zawsze istniała możliwość dotarcia do miejsc objętych pożarem pojazdami gaśniczymi. Strażacy docierali więc pieszo w miejsca odległe nawet o pięć kilometrów transportując ze sobą niezbędny sprzęt, pompy oraz węże pożarnicze.
Pięciu iławskich strażaków przez ponad trzy doby walczyło z pożarem w największym parku narodowym w Polsce


6 maja
Wraz z ostatnim dniem kwietnia funkcję dyrektora sportowego Jezioraka Iława przestał pełnić Zbigniew Szczypiński. Wpływ na podjęcie tej decyzji ma oczywiście pandemia koronawirusa, jednak prezes klubu Andrzej Sobiech zastrzega, że nie chodzi o aspekt finansowy (wypłata dla dyrektora), tylko o bezpieczeństwo byłego już pracownika. — Zbyszek ma już swoje lata [dokładnie 64 — przyp. red.], jest w tzw. grupie ryzyka zakażeniem koronawirusem i nie ma najmniejszego sensu, aby wystawiać na ryzyko jego zdrowie. A przecież praca dyrektora sportowego to przede wszystkim spotkania, a więc bezpośredni kontakt z ludźmi, co wiąże się z zagrożeniem zakażeniem tą chorobą — mówi prezes Jezioraka Andrzej Sobiech.
Zbigniew Szczypiński, były już dyrektor sportowy Jezioraka Iława
Zbigniew Szczypiński, były już dyrektor sportowy Jezioraka Iława


26 maja
Rozstrzygnęliśmy nasz plebiscyt Mała Księżniczka i Mały Książę 2020. Wygrali: Pola Rafińska z Byszwałdu oraz Mateusz Hejka z Iławy.

28 maja
W życie wchodzi kolejny etap tzw. śmieciowej rewolucji, czyli obowiązek selektywnej zbiórki odpadów dla każdego z nas.


30 maja
W Iławie przebywał prezydent Andrzej Duda. Spotkanie odbyło się przy hotelu Port 110 na ulicy Konstytucji 3 Maja. Był to kolejny punkt wizyty prezydenta na Warmii i Mazurach tego dnia. Podczas spotkania w Iławie A. Duda poruszył temat turystyki, nie zabrakło dyskusji z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Kolejnym przystankiem na trasie Andrzeja Dudy była wizyta w Nowym Mieście Lubawskim, w jednej z firm produkującej jachty. Spotkanie miało charakter zamknięty.
Andrzej Duda nad Jeziorakiem w Iławie


31 maja
Znaleźliśmy pańskiego bliźniaka genetycznego - usłyszał Mateusz Bogucki z Nowej Wsi pod Iławą. Takie słowa oznaczają tylko jedno: pobranie szpiku kostnego. Mimo pandemii koronawirusa do zabiegu doszło, a dawca czuje się dobrze, trzymając kciuki za wyzdrowienie biorcy. A okazała się nim... dziewczynka.


5 czerwca
Zapadła decyzja co do odwołania w tym roku wszystkich imprez masowych. Zatem i większość letnich wydarzeń musi zostać odwołana lub przeniesiona na późniejszy termin. Nie będzie zatem Old Jazz Meeting Złota Tarka i Soundlake Festivalu.

10 czerwca
Czarne chmury zawisły nad lekarzem, który w sobotę 6 czerwca pełnił dyżur w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym szpitala powiatowego w Iławie. Jak się bowiem okazuje, mężczyzna był w pracy pijany, co wykazało policyjne badanie alkomatem.

17 czerwca
Długi weekend oraz wspaniała pogoda sprawiły, że przyjezdnych było więcej zarówno w samej Iławie, jak i na wodzie. Tylko z rejestru IT wynika, że było u nas 500 osób. Wygląda na to, że koronawirus nie przyniósł szkód branży turystycznej.

22 czerwca
Kandydat na prezydenta RP z ramienia Konfederacji, Krzysztof Bosak, przyjechał do Iławy. Spotkał się z mieszkańcami przy galerii w centrum miasta, nad Małym Jeziorakiem. Na spotkanie z nim przybyli m.in. lokalni liderzy Ruchu Narodowego i partii KORWiN. Był czas na swobodne wypowiedzi i na pytania, w tym od mediów.

22 czerwca
Do ratowników iławskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wpłynęło zgłoszenie dotyczące tonącej jednostki w okolicach miejscowości Jażdżówki na Jezioraku. Łódź podczas żeglugi uderzyła w mieliznę, doszło do rozszczelnienia kadłuba i jednostka zaczęła tonąć. Na pokład wlewały się duże masy wody, a całą sytuację pogarszała nadchodząca silna burza. Pierwsza na miejsce dotarła łódź oznaczona przez ratowników jako N-5. Podjęła ona załogę, nikt nie wymagał pomocy medycznej. Następnie przybyła łódź R-2, która rozpoczęła zabezpieczanie jednostki i zapobieganie dalszemu wlewaniu się wody. Podjęto decyzję o próbie przetransportowania ciężkiej jednostki przy użyciu pasów i lin rozpiętych pomiędzy łodziami ratowniczymi na wschodni, bardziej dostępny brzeg w pobliżu plaży w Kwirach. Zabezpieczoną jednostkę przekazano właścicielowi do dalszych działań technicznych. W akcji wyciągania jednostki brały udział także osoby, które wczoraj wypoczywały na plaży w Kwirach.

26 czerwca
Zakończyły się konkursy na stanowiska dyrektorek miejskich przedszkoli. W Integracyjnym Przedszkolu Miejskim nr 2 przy ul. Kasprowicza stery obejmie Beata Kasprzak. W Miejskim Przedszkolu nr 3 przy ul. Kościuszki pozostaje Alicja Brzezińska. W "czwórce" przy ul. Dąbrowskiego – Jolanta Stanisławska.
Miejskie Przedszkole nr 5 przy ul. Andersa będzie miało nową dyrektorkę – Karolinę Stolarską-Graszk, a nr 6 przy ul. Wiejskiej – Monikę Szefer.

29 czerwca
Andrzej Duda wygrał w wyborach prezydenckich w powiecie iławskim. Uzyskał 45,87% głosów. Frekwencja w całym powiecie wyniosła 58,16%.

30 czerwca
Aniołem stróżem w policyjnym mundurze okazał się dzielnicowy Tomasz Grysz. Podczas patrolu swojego rejonu służbowego zauważył stojący na światłach awaryjnych autobus, na drodze krajowej nr 16, blokujący pas ruchu. Po podjechaniu do autobusu i rozpytaniu kierowcy na okoliczności awarii okazało się, że w autobusie zasłabła młoda kobieta. Asp. szt. Tomasz Grysz ustalił, mieszkanka Iławy jechała ze swoim dwuletnim synkiem autobusem. W pewnym momencie kobiecie zrobiło się słabo i upadła. Oświadczyła policjantowi, że jest w ciąży, nic nie widzi i drętwieją jej nogi. Funkcjonariusz udzielił jej pomocy przedmedycznej, a kierowcę poprosił o wezwanie karetki pogotowia. Kiedy przyjechali ratownicy, zabrali kobietę do szpitala. Dzielnicowy zajął się w tym czasie jej dwuletnim synkiem. W trakcie dalszych czynności okazało się, że mieszkanka Iławy musi pozostać w szpitalu na obserwacji. W związku powyższym funkcjonariusz przekazał chłopca cioci.

Zebrała Edyta Kocyła-Pawłowska
ilawa@gazetaolsztynska.pl