Będzie węzeł Olsztyn-Śródmieście

2020-12-30 16:06:46 (ost. akt: 2020-12-30 16:09:51)   Artykuł sponsorowany
Kolejny fragment Śródmieścia doczeka się całkowitej odmiany. Właśnie rozpisany został przetarg na budowę węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście wraz z połączeniami do ul. Partyzantów.
Prace obejmą teren między ul. Partyzantów a torami w pobliżu podziemnego przejścia. Teraz ten obszar, sąsiadujący z kolejowym przystankiem Olsztyn-Śródmieście, w głównym stopniu zabudowany jest garażami. Wkrótce jednak stanie się przyjazną i funkcjonalną przestrzenią.
Jednym z elementów prac będzie rozbiórka ponad 50 garaży i budynków gospodarczych znajdujących się na tym terenie. Prace będą prowadzone pod nadzorem archeologicznym, bowiem mieścił się tam cmentarz ewangelicki z lat 20. XX wieku.
W trakcie głównych robót wybudowana zostanie jezdnia i chodniki umożliwiające zarówno dotarcie do przystanku kolejowego, jak i - zlokalizowanego w ciągu ul. Partyzantów - przystanku komunikacji miejskiej. Teren zostanie zagospodarowany w taki sposób, aby utworzyć park z elementami upamiętniającymi dawny cmentarz (m.in. Pawilon Pamięci, lapidarium, spacjalne ścianki). Nie zabraknie małej architektury, miejsc postojowych typu Kiss&Ride oraz miejsca do montażu stacji roweru miejskiego. Wybudowana i przebudowana zostanie także podziemna infrastruktura.
Nie zabraknie nowych nasadzeń. Wśród nich zaplanowano m.in. lipy drobnolistne, tuje, grab pospolity, bluszcz.
Na oferty dotyczące budowy węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście wraz z połączeniami do ul. Partyzantów czekamy do 19 stycznia. Inwestycja ma zostać zrealizowana w sześć miesięcy od podpisania umowy.