Myślała, że pomaga koleżance. Straciła 1000 złotych

2020-12-29 14:21:29 (ost. akt: 2020-12-29 14:40:56)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Przestępcy wykorzystują do oszustw nowoczesne technologie. Jedną z nowych metod są oszustwa na tzw. „BLIKA”. W poniedziałek ofiarą takiego przestępstwa padła mieszkanka Ostródy.
Jak to działa? Wyłudzenie pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, wysyła za pomocą jej komunikatora do znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą.

Następnie oszuści proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacają pieniądze z bankomatu. Ma być to najszybszy i najprostszy sposób na przekazanie środków.

Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu. W ten właśnie sposób została mieszkanka Ostródy, która była przekonana, że prowadzi rozmowę ze swoją koleżanką i przekazał oszustowi blisko 1000 zł.

Policja apeluje! Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Skontaktujmy się telefonicznie lub osobiści ze znajomym i upewnijmy się czy naprawdę potrzebuje on naszej pomocy. Prośby wyłudzenia pieniędzy oszustów są różne – m.in. na leki, że został zagubiona torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie czy też trudna sytuacja finansowa.

Jak się chronić? Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu:
• pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,
• pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania,
• nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników,
• oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.
Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. psycho #3040175 | 176.221.*.* 13 sty 2021 16:34

    to tarza być porąbanym żeby dać dostęp do kąta a nuka w przedszkolu jest płatna to gdzie ona chodziła do szkoły dlatego tak jak na zachodzie szkoła płatna akiuuuuuuu

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD