Inwestycja za prawie 17 milionów złotych [ROZMOWA]

2021-01-03 18:00:00(ost. akt: 2021-01-03 15:33:17)
— Dla mnie bardzo istotne jest również wzmacnianie lokalnego biznesu — mówi Przemysław Budzyński

— Dla mnie bardzo istotne jest również wzmacnianie lokalnego biznesu — mówi Przemysław Budzyński

Autor zdjęcia: UM Mrągowo

Rozpoczyna się duża inwestycja w mrągowskiej Miejskiej Energetyce Cieplnej - modernizacja kotłowni i wymiana jednego z kotłów węglowych na nowoczesny i proekologiczny, który spali biomasę. Dzięki temu emisja dwutlenku węgla do atmosfery zostanie zredukowana
To z kolei pozwoli przynieść miejskiej spółce oszczędności. Koszt inwestycji to około 17 milionów złotych. O szczegółach rozmawiamy z Przemysławem Budzyńskim, dyrektorem Zarządu MEC Sp. z o.o. w Mrągowie.

— Dlaczego inwestycja, związana z modernizacją kotłowni, jest potrzebna?
— Obecnie kotłownia miejska opalana jest miałem węglowym, a kotły które są w użytkowaniu zostały wyprodukowane w latach 1980 -1985. Zasadniczym problemem spółki obok oczywistej konieczności modernizacji wysłużonej już kotłowni pod względem technologicznym są opłaty związane z zakupem praw do emisji CO2, które co roku są coraz wyższe i stanowią bardzo duże obciążenie pod kątem finansowym.

— Co dokładnie zakłada inwestycja?
— Modernizacja MECu idzie w kierunku kotłowni biomasowej. Paliwem ma być zrębka leśna, która po zakończeniu całej inwestycji, będzie paliwem dominującym w całym procesie wytwarzania energii cieplnej dla Mrągowa. Jest to paliwo ekologiczne i zarazem zeroemisyjne. W skrócie można powiedzieć, że im więcej wyprodukujemy energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest zrębka leśna, tym opłaty za emisję CO2 będą mniejsze.
Całe przedsięwzięcie zostało tak skalkulowane, żeby ceny ciepła dla mieszkańców Mrągowa były na umiarkowanym poziomie, a podwyżki uzależnione były od ewentualnych czynników niezależnych np. energia elektryczna. Trzeba pamiętać, że taryfę na dany rok z cenami za ciepło ostatecznie zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki.
Oczywiście bardzo ważnym elementem całego przedsięwzięcia jest ochrona środowiska, a w tym wypadku powietrza i jego jakości. Transformacja zakłada obniżenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, w szczególności CO2 o min. 60-70%. Oczywiście naszym celem jest osiągnięcie tego wskaźnika na jak najwyższym poziomie.

— Jakie jest termin realizacji inwestycji?
— Sam proces inwestycyjny rozpoczął się od złożenia wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia do NFOŚiGW w Warszawie jeszcze w czerwcu 2019 r. MEC uzyskał najwyższą liczbę punktów podczas oceny formalnej i merytorycznej oraz maksymalną możliwą do uzyskania kwotę dotacji. Ostatecznie umowa z Funduszem została podpisana w dniu 30.10.2020 r. Na chwilę obecną jesteśmy w trakcie rozstrzygania przetargu na wybór generalnego wykonawcy całego przedsięwzięcia. Zakładam, że uda nam się podpisać umowę do końca stycznia 2021. Zakończenie samej inwestycji planowane jest na dzień 31.05.2022, jest to termin odbioru końcowego. Natomiast samo odpalenie kotła biomasowego planowane jest wcześniej, a mianowicie do końca lutego 2022. Taki terminarz wynika z długiego okresu produkcji samego kotła, który jest wykonywany pod indywidualne zamówienie oraz momentu samego rozruchu i wszystkich prób sprawnościowych, które muszą odbyć się na pełnym jego obciążeniu, dla Nas są to miesiące styczeń i luty, kiedy temperatury są najniższe.

— Jaki jest koszt inwestycji?
— Wstępne koszty inwestycji określiliśmy na poziomie 16 800 000,00 zł netto. Oczywiście ostatecznie te kwestie rozstrzygnie przetarg i koncepcja wykonawcy, którego poznamy na przełomie roku. Na tym etapie mogę powiedzieć, że są to realne koszty, które zostały zweryfikowane przez NFOŚiGW w Warszawie, który uznał je za optymalne. Inwestycja zostanie sfinansowana w całości ze środków Funduszu, z czego kwota do 7 617 600,00 zł netto to kwota dotacji bezzwrotnej, a reszta zostanie uzupełniona preferencyjnym kredytem. Pożyczka, która zostanie zaciągnięta z Funduszu będzie spłacana z oszczędności, które przyniesie zmniejszenie opłat za prawa do emisji CO2 do atmosfery.

— Co dzięki inwestycji zyska spółka i mieszkańcy?

— Korzyści z planowanej inwestycji będą widoczne w wielu aspektach. Dla mnie bardzo istotne są elementy finansowe i ekologiczne. Oczywiście bardzo duże znaczenie będzie miał olbrzymi skok technologiczny dla spółki, która zyska nowe źródło ciepła. Kocioł biomasowy będzie wykonany w nowoczesnej technologii. Sama produkcja ciepła będzie odbywać się w sposób bardziej zautomatyzowany i efektywniejszy. Samo paliwo będzie paliwem zeroemisyjnym, którego zastosowanie pozwoli nam znacząco obniżyć koszty finansowe związane z opłatami za emisję CO2.
Oczywiście nie uda nam się wyłączyć jednocześnie wszystkich kotłów węglowych, ale będziemy się starali używać ich wyłącznie jako szczytowych, czyli w sytuacji kiedy będziemy potrzebować większej mocy niż zapewnia kocioł biomasowy. Planowany kocioł będzie miał moc 8 MW i powinien zaspokoić większość potrzeb naszych odbiorców. Jest to pierwszy etap modernizacji MEC, ale niezbędny do dalszego rozwoju. Produkując energię cieplną z OZE w min. 50% (zakładamy 60-70%) osiągniemy tzw. efektywny system energetyczny, który na mapie Polski nadal jest rzadkością. Po zakończeniu inwestycji będziemy mogli korzystać ze środków zewnętrznych, takich jakie są dostępne np. w programie NFOŚiGW w Warszawie dedykowanym dla ciepłowni miejskich tj. Ciepło Powiatowe. Program przewiduje możliwość uzyskania 50% dotacji na m.in. nowe przyłącza, modernizację sieci czy węzłów ciepłowniczych i innych inwestycji. MEC do tej pory wykonywał wszystkie te inwestycje ze swoich środków, nie sięgając po inne źródła finansowania. To się teraz zmieni. Planujemy w najbliższej przyszłości podłączyć kilka nowych bloków, których budowa już jest zaplanowana na terenie miasta.
Co do przyszłych planów rozwojowych, to mogę również zasygnalizować, że podejmiemy działania w kierunku przekształcenia się w elektrociepłownię, która zaspokoi nasze potrzeby związane z energią elektryczną. Nie wykluczam również odsprzedaży tejże energii dla podmiotów zewnętrznych. Takie działanie również będzie miało znaczący wpływ na poprawienie sytuacji ekonomicznej spółki.

Jeśli chodzi o korzyści dla społeczności lokalnej, to nie sposób nie wspomnieć o poprawie jakości wdychanego powietrza. Dziś już nikomu nie trzeba tłumaczyć czym jest smog i że jest potrzeba walki w kierunku jego ograniczenia. Naprzeciw temu wyzwaniu wychodzi również nasza spółka, która jak już wcześniej wspomniałem podjęła działania w kierunku ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza, poprzez zmianę paliwa zasadniczego, z którego produkowana jest energia cieplna dla mieszkańców Mrągowa.
Dla mnie bardzo istotne jest również wzmacnianie lokalnego biznesu i mam nadzieję, że miejscowi przedsiębiorcy dostrzegą możliwość uzyskania korzyści majątkowych z dostarczania paliwa tj. zrębki leśnej do MECu. W cenie zakupu samego paliwa, znaczący udział ma transport, a wiec skrócenie drogi dostawy paliwa daje możliwość do konkurowania dla lokalnych przedsiębiorców z dużymi dostawcami. W tym miejscu pragnę zachęcić wszystkich potencjalnych zainteresowanych dostawców paliwa do śledzenia postępów naszej inwestycji i zapoznania się z tematem zrębki leśnej wykorzystywanej w ciepłownictwie systemowym.

Źródło: UM MrągowoKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nie leśny dziadek #3033818 | 89.229.*.* 4 sty 2021 22:33

    Panie Dyrektorze, a co z płacami pracowników? Praca na kotłowni odpowiedzialna, firma o znaczeniu strategicznym dla Mrągowa, a wypłata... cienka jak pasztetowa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz