Od dziś "narodowa kwarantanna"

2020-12-28 07:00:00(ost. akt: 2020-12-27 20:36:28)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Święta, święta...a po świętach narodowa kwarantanna.
Od poniedziałku 28 grudnia wchodzi w życie rozporządzenie regulujące koronawirusowe obostrzenia. Będzie ono obowiązywać do końca ferii, czyli do 17 stycznia.

Prawie cały 2020 rok naznaczony był pandemią koronawirusa. Od marca jesteśmy zmuszeni żyć zgodnie z obostrzeniami. I tak wejdziemy w nowy rok. — Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową — poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zamknięte będą galerie handlowe, stoki narciarskie i hotele, w sylwestra - zakaz przemieszczania się. Wszystkie dotychczasowe obostrzenia nadal będą obowiązywać, a dodatkowo zamknięte zostaną także hotele, stoki narciarskie oraz galerie handlowe. W sylwestra zostaną wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się. Osoby, które przyjadą do Polski na święta i Nowy Rok transportem zorganizowanym będą musiały odbyć 10 dniową kwarantannę.
Przedłużone są dotychczasowe zasady i ograniczenia czyli zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00, w kościołach może być maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych (nadal obowiązuje dyspensa). W zgromadzeniach może brać udział maksymalnie pięć osób. Nie wolno organizować wesel, konsolacji i innych uroczystości. Wciąż zamknięte pozostają kluby fitness, siłownie i baseny, a w sklepach może być jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Restauracje także zostają zamknięte. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.
Za nami Święta Bożego Narodzenia z obostrzeniami, a dokładniej z rekomendacjami. "Zastosuj się do obowiązujących ograniczeń - święta spędź w ze swoimi domownikami, nie organizuj dużych spotkań. Pamiętaj, że obowiązuje ograniczenia liczby gości, których możesz zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują" - przypominał w komunikacie rząd.
A co z Sylwestrem? W godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. A potem ferie, równocześnie dla wszystkich województw i najlepiej w domu. Pozostaje nadzieja, że spadnie śnieg i pierwszy raz od lat będą białe święta. Na pocieszenie.

red

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gosc #3028793 | 94.254.*.* 28 gru 2020 08:34

    Premier znósł godzinę policyjną

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. a lodowiska otwarte ;) #3028782 | 37.8.*.* 28 gru 2020 07:55

    ludzi pełno

    odpowiedz na ten komentarz