Tu świętość miesza się ze świecką codziennością
2020-12-25 11:50:00(ost. akt: 2020-12-24 12:17:19)
Ta tradycja przetrwała w niektórych domach. Jest kultywowana w każdym z katolickich kościołów w Polsce, w którym tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia budowany jest żłóbek. A w każdym z nich jest święta rodzina z dzieciątkiem Jezus w jego centralnym miejscu.
W Olsztyńskiej katedrze tegoroczny żłobek powstawał trzy dni. Zaczęto go budować w poniedziałek, a skończono w środę. Tu, oprócz Świętej Rodziny, pasterzy oraz zwierząt znalazło się miejsce dla rodzin z dziećmi, sióstr zakonnych, strażaka czy Piłkarza. A obok żłóbka stoją figury prezentujące scholę dziecięcą.
Żłóbek w parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa został zbudowany na zasadzie zderzenia dwóch rzeczywistości. Wokół groty z Panem Jezusem stanęły postacie z kartonu. Na wielu z nich są wypisane pytania, które olsztynianie zadają sobie w codziennym biegu, a niektóre z tych pytań można uznać za co najmniej poruszające... Żłobek u Świętego Józefa jest całkowicie tradycyjny.
Tradycja budowania żłobków bożonarodzeniowych wzięła się z opisu narodzenia Pana Jezusa w Ewangelii. W polskiej tradycji ewangeliczną grotę najczęściej zamienia się na stajenkę, a zamiast mędrców ze Wschodu mamy Trzech Króli. Gwiazda betlejemska jest często przedstawiana w postaci komety.
Tradycja budowania żłobków bożonarodzeniowych wzięła się z opisu narodzenia Pana Jezusa w Ewangelii. W polskiej tradycji ewangeliczną grotę najczęściej zamienia się na stajenkę, a zamiast mędrców ze Wschodu mamy Trzech Króli. Gwiazda betlejemska jest często przedstawiana w postaci komety.
Właśnie w ten sposób Boże Narodzenie przedstawił na swoim fresku namalowanym na początku XIV wieku w kaplicy Scrovegnich w Padwie Giotto di Bondone. A to właśnie tu, w Padwie, studiowali i Kopernik, i wielu polskich księży, którzy mogli potem rozpowszechnić taki obraz.
Żłóbki w polskiej tradycji są też okazją do przedstawiania całkowicie współczesnym problemów i spraw, które są bliskie budującym je w danym roku. W okresie komunizmu artyści, którzy je projektowali, za pomocą rożnych artystycznych metod przekazu manifestowali także swoje poglądy polityczne. W wielu miastach parafie współzawodniczą ze sobą w tym, która wspólnota zbuduje najpiękniejszy żłóbek. W okresie samych świat jest on wykorzystywany do adoracji narodzonego Pana Jezusa.
SK
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
az #3027840 | 83.5.*.* 26 gru 2020 12:00
W takich szopkach POWINNI mieszkać biskupi.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
Maciek LGBT #3027526 | 95.160.*.* 25 gru 2020 15:52
Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Jak dojdziemy do władzy to zlikwidujemy kościół, szopki i pseudo święta.
Beata #3027430 | 46.204.*.* 25 gru 2020 12:19
Nic się nie będzie mieszać, jeżeli GO nie będzie mieszać.
Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz