Bezdomni walczą z zimą i koronawirusem

2020-12-27 19:55:33(ost. akt: 2020-12-24 11:57:43)
bezdomni

bezdomni

Autor zdjęcia: zbigniew woźniak

Zima zawsze jest trudna dla bezdomnych. Teraz dochodzi do tego epidemia, która zbiera żniwo także wśród nich. Przy schronisku przy ulicy Towarowej ma stanąć kontener jako izolatorium dla chorych. Nic jednak nie zastąpi otwartych serc olsztynian.
Każdej zimy pojawią się informacje o śmierci bezdomnych. Przyczyną jest najczęściej wychłodzenie, wyczerpanie organizmu albo ciężkie choroby. Ciała bezdomnych są znajdowane na koczowiskach, w śmietnikach. Wszędzie tam, gdzie szukają ochrony przed chłodem lub sami próbują organizować sobie schronienie. Kilka dni temu znaleziono ciało mężczyzny w śmietniku przy ulicy Gałczyńskiego w Olsztynie...

Najbezpieczniejsi są ci z bezdomnych, którzy korzystają z pomocy społecznej. A ta prowadzi w Olsztynie schronisko dla bezdomnych przy ulicy Towarowej 18. Jednak nie wszyscy potrzebujący są w stanie z tej pomocy skorzystać. Powodem najczęściej jest choroba alkoholowa, przez którą wielu bezdomnych nie potrafi powstrzymać się od picia. A abstynencja jest warunkiem zamieszkania w schronisku.

Pracownicy socjalni schroniska dla bezdomnych przy ulicy Towarowej dwoją się i troją, żeby uchronić tych ze swoich podopiecznych, którzy spełniają wymogi przyjęcia pod dach schroniska, zarówno przed zimą, jak i epidemią. Jest tu i ciepłe miejsce do spania, i posiłek, i odzież. Także pomoc w dotarciu do opieki medycznej. Jednak bezdomni, nie tylko w Olsztynie, mają prawo narzekać na przepisy związane ze zwalczaniem epidemii.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wysłało rozporządzenie do wojewodów, które dotyczy osób bezdomnych. Zawarte są w nim informacje, że aby trafić do schroniska, trzeba mieć wykonane badania na Covid-19. A te kosztują... 500 zł. Bezdomni na takie badania nie mają pieniędzy.

— Musimy przestrzegać przepisów. Dlatego zorganizowaliśmy specjalne pomieszczenie. To taki buforowy pokój. Ci bezdomni, którzy do nas trafiają, muszą spędzić w nim kilka dni w izolacji, zanim dołączą do reszty naszych podopiecznych — mówi nam Magdalena Retkowska, pracownik socjalny olsztyńskiego schroniska. — O ile nie mają niepokojących objawów — dodaje.

Według informacji uzyskanych od Magdaleny Retkowskiej, olsztyńscy bezdomni do tej pory uchronili się przed większą falą zachorowań. Do pracowników socjalnych schroniska nie dotarła też informacja o żadnym przypadku śmierci wśród nich z powodu COVID.

— Oczywiście to nie znaczy, że takich przypadków śmierci nie ma — zastrzega Magdalena Retkowska.

Zapytaliśmy pracowników socjalnych schroniska przy ulicy Towarowej, jak można wesprzeć bezdomnych zimą. Najbardziej potrzebne są środki czystości, bielizna i buty. Można je zanosić bezpośrednio do schroniska przy ulicy Towarowej 18.
— To zawsze się przyda i naprawdę będzie duża pomocą — mówi pracownik socjalny z Towarowej.

W przedwigilijną środę w schronisku było 26 osób. Kolejne 57 korzystało z noclegowni. Oba budynki mogą przyjąć łącznie 100 bezdomnych. Już niedługo przed pomieszczeniami na ulicy Towarowej ma stanąć specjalny kontener mieszkalny, który zaspokoi w pełni wymagania ministerialnych przepisów dotyczących zwalczania epidemii. Będzie spełniał rolę izolatorium.
O postawieniu kontenera mówiono od kilku miesięcy. Jednak dopiero teraz znaleziono na to pieniądze. Olsztyńscy radni na grudniowej sesji przyjęli uchwałę o przeznaczeniu środków pieniężnych na przeciwdziałanie skutkom koronawirusa. To ponad milion złotych. I choć większość z tej kwoty pochłoną wypłaty dla pracowników placówek całodobowych świadczących pracę bezpośrednio na rzecz podopiecznych, to za pozostałe pieniądze MOPS zaplanował zakup sprzętu medycznego, środków ochrony indywidualnej, m.in. rękawiczek jednorazowych czy maseczek, oraz testów. Wystarczy również na zakup kontenera mieszkalnego. Tego, który stanie przy schronisku dla bezdomnych i będzie pełnił funkcję izolatorium.

— To bardzo dobra informacje. Dzięki pokojom buforowym nie mieliśmy w naszym schronisku zakażeń koronawirusem, ale musimy być przecież przygotowani na wszystkie sytuacje — stwierdza Magdalena Retkowska.

Pracownicy socjalni schroniska dla bezdomnych starają się organizować im jak najbardziej przypominające normalne warunki życie. Już we wtorek wspólnie ze swoimi podopiecznymi mieli Wigilię. Według Magdaleny Retkowskiej bezdomnym można pomagać na różne sposoby.

— Otwarte serce to jedna z najlepszych metod — stwierdza nasza rozmówczyni.

Stanisław Kryściński

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lwx #3028863 | 83.20.*.* 28 gru 2020 09:58

  Niestety taka walka i troska o bezdomnych to para w gwizdek a pary u nas nie za wiele. Lepiej robić tak jak komuna w latach 50 -tych. Bardziej dbać o dzieci a szczególnie te wiejskie.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ponury #3028818 | 37.30.*.* 28 gru 2020 09:05

  A może bezdomni powinni zacząć walczyć z bezdomnością? Z byciem penerem,śmierdziuchem,złodziejem,niero bem? A propos!- czy ktoś może zna bezdomnego który nie używa etanolu ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. Jacza #3028812 | 94.254.*.* 28 gru 2020 08:56

  Naszczescie grypa ich w tym roku nie ruszy. Wg danych who jeszcze nikt w tym roku nie zachorował na grype. A debile sie szczepili na grype ktora znikła w cudowny sposób

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. brawo bezdomni! #3028672 | 176.105.*.* 27 gru 2020 23:25

  Oni, czyli bezdomni robią dobrą robotę, czyli jak mawiają anglosasi :"good job" Oni, mianowicie siusiają i walą kupy, pod okolicznymi drzewkami i krzaczkami, ku zadowoleniu okolicznych piesków i ich właścicieli,czyli tzw."psiarzy", bo pieski te mają co wąchać i co lizać, a właściciele, którzy im mordy liżą, też!! smacznego!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ciekawski #3028625 | 178.42.*.* 27 gru 2020 21:43

  DPM ..Socjologowie powinni prowadzić rejestr przyczyn bezdomności ..oparty o życiorysy każdego bezdomnego który zgłasza się po pomoc.....Byłaby to b.wazna informacja/przestroga dla potencjalnych naśladowców.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (7)