Olsztyniacy olsztyniakom: Wrażliwości, cierpliwości i zdrowia... psychicznego [ZDJĘCIA]

2020-12-24 19:11:00(ost. akt: 2020-12-24 11:22:29)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Tegoroczne Boże Narodzenie będzie zupełnie inne — słyszymy powtarzaną do znudzenia z każdej strony frazę. Ciekawi byliśmy jednak, co to konkretnie dla nas znaczy. I uznaliśmy, że najlepiej widać to w treści przekazywanych sobie życzeń świątecznych i noworocznych. Zapytaliśmy więc olsztyniaków, czego życzą innym olsztyniakom i swojemu miastu. Posłuchajmy zatem...
Samo południe, Stare Miasto. Całkiem pokaźny tłumek olsztyniaków szybko przemierza staromiejskie uliczki. W tym zabieganiu każdy poproszony przez nas o rozmowę przechodzień znalazł jednak chwilę, żeby złożyć świąteczne życzenia. Wszystkie one miały jeden wspólny mianownik: ani raz nie padało standardowe: „Wesołych Świąt!”.

*****

Marek Matera, mieszkaniec Zatorza, który akurat wyszedł na spacer pooglądać świąteczne dekoracje, uważa, że najbardziej potrzebujemy dziś spokoju. Nawet bardziej niż w ubiegłych latach. Według niego potrzeba nam więcej życzliwości i zrozumienia.

— Opanowania, bo tracimy opanowanie, jesteśmy bardzo nerwowi. Ludzie są niecierpliwi i poirytowani. Można to zauważyć choćby na parkingach, gdzie ludzie zajeżdżają sobie drogę. Oprócz spokoju, życzę jeszcze olsztyniakom zdrowia. I tego, abyśmy się wszyscy zaszczepili.

Podobną opinię wyraża w rozmowie z nami Ewa Kowalczyk. Jak mówi, dziś najbardziej brakuje nam normalności i spokoju.

— Trudno mówić o radości i szaleństwie czy szampańskim sylwestrze, bo na pewno tego nie będzie. Najważniejsze jest, żebyśmy mogli wrócić do normalnego życia.

Zabiegana Joanna Tomaszewska w maseczce wyróżniającej się na tle innych życzyła mieszkańcom Olsztyna wytrwałości i cierpliwości. Wśród jej życzeń znalazła się jedna ważna rzecz, o którą powinniśmy wszyscy zadbać:

— Bardzo ważne i potrzebne teraz jest zdrowie psychiczne.

Według Elżbiety Jarzyńskiej potrzebujemy zmiany w zachowaniu rządu. Tak, żeby nie nakazywał, a otworzył się na rozmowę ze społeczeństwem.

— Przykład musi iść z góry: i ze strony rządu, i ze strony kościoła kościoła. Nie
może być tak, że jednym wolno, a drugim nie. Nawet ci, którzy chcą dostosować się w stu procentach do obostrzeń, to potem widzą, że jednak niektórych to nie dotyczy. I zadają sobie pytanie: dlaczego? — uważa pani Elżbieta.
I dodaje: — Potrzebujemy spokoju, wolności i... przede wszystkim mądrego rządu.

Katarzyna Warska od kilku tygodni znowu jest w Olsztynie. W stolicy Warmii i Mazur ponownie zamieszkała po 10 latach. I — jak mówi — widzi ogromne zmiany.

— Miasto bardzo zmieniło się przez ten czas — podkreśla.

Czego zatem mu życzy? — zapytaliśmy.

— Życzę Olsztynowi, aby to dalej zmieniał się i piękniał, a zmiany były widoczne gołym okiem — odpowiedziała pani Elżbieta.

Co jeszcze? — Żeby nadal się rozwijało tak jak przez te ostanie lata.
Natomiast olsztyniakom wspólnie z synkiem życzyli dużo uśmiechu. Nie zabrało też życzeń, od chłopca, który życzył wszystkim małym mieszkańcom swojego już miasta dużo zabawek.

Alicja Rychta świąteczny nastrój strata się wprowadzić poprzez dodatki — na przykład oryginalną maseczkę z zimową śnieżynką. Uważa, że w tegoroczne święta potrzebujemy przede wszystkim spokoju i otwarcia na innych.

— Chciałabym, abyśmy wprowadzili do swojego życia więcej luzu i zatrzymali się czasem w tym pędzie dnia codziennego — usłyszeliśmy. — No i przede wszystkim normalności, żebyśmy chociaż w jakimś stopniu wrócili do tego, co było kiedyś.
Witold Młynarczyk, właściciel karczmy Moja Bawaria na Targu Rybnym, swoje życzenia skierował przede wszystkim do restauratorów i hotelarzy, aby nowy 2021 rok był dla nich lepszy i żeby mogli na nowo cieszyć z otwarcia swoich lokali.

— Mam nadzieję, że 2021 rok będzie rokiem przełomowym. Niech będzie dla wszystkich olsztyniaków rokiem pogodnym, słonecznym z uśmiechem na twarzy, i żeby każdy z nas mógł odnaleźć się w nowej rzeczywistości w jakiej znaleźliśmy się po obecnym roku.

Nie zabrakło też życzeń, abyśmy w nowym roku mogli spotykać się wspólnie i znów cieszyć się bliskością drugiego człowieka. Elwira Gutkowska obecnie emerytka, ze smutkiem w oczach wspomina spotkania w kawiarni z koleżanką i koncerty Czerwonego Tulipana na olsztyńskiej starówce. Mówiła, też o tym, że potrzebujemy więcej możliwości spotykania się.

— Mniej ograniczeń! Starsze osoby są zamknięte w domach, często w samotności. Niech powrócą spotkania, którymi na nowo będziemy mogli żyć — podkreśliła.
Oderwana od wypisywania świątecznych życzeń pracująca w bibliotece Linga Cielecka życzyła wszystkim poczucia humoru i dystansu do siebie. Podkreślała również, jak ważne jest, żebyśmy znaleźli też czas na to, aby zanurzyć się w kulturze i sztuce.

— Wierzę w moc sztuki, wierzę, że dzięki niej stajemy się lepszymi ludźmi — przekonuje. — Niestety w tym roku mamy ograniczony dostęp, ale zapraszam i zachęcam mieszkańców Olsztyna do odwiedzania bibliotek, w których jest mnóstwo ciekawych lektur.
Alicja Kowalczyk

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazur #3027384 | 79.124.*.* 25 gru 2020 09:59

  politycy zadbali o stworzenie odpowiedniego nastroju świątecznego , Sylwester już można uznać za udany

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. az #3027378 | 83.5.*.* 25 gru 2020 09:17

  Stypa nie święta !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. isk #3027358 | 88.156.*.* 25 gru 2020 08:48

  Jak by nie życzyć i tak wszystko jest do d...y. Brak nadziei, strach, smutek, obawa o przyszłość bliskich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 4. wot #3027350 | 95.49.*.* 25 gru 2020 08:39

  " Wrażliwości, cierpliwości i zdrowia... psychicznego." Moje życzenia są w innej kolejności - najpierw zdrowia, wszelakiego. A potem już dowolnie, nawet by cioci Krysi udała się randka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz