Wigilia z lewa i z prawa. Jak spędzają święta Monika Falej i Robert Gontarz?

2020-12-24 12:02:48 (ost. akt: 2020-12-24 10:09:15)

Autor zdjęcia: SK/Archiwum prywatne

Sprawdziliśmy, jak do Świąt Bożego Narodzenia przygotowują się posłowie z Warmii i Mazur.
Już na kilka dni przed Wigilią w domu Moniki Falej wszystko błyszczało. W starannie wypolerowanym parkiecie można było zobaczyć swoje odbicie. W domu pachniało świątecznymi potrawami. W rogu pokoju stała niewielka, ale gustownie ubrana choinka. Na święta czekali mama posłanki, jej córeczka, kocur Viktor i psiak Lucky.

— Tak, spędzamy razem i wigilię, i święta — mówi Monika Falej, zakładając czapkę świętego Mikołaja.

O tym, że to dom posłanki zaangażowanej całym sercem w propagowanie lewicowych idei i organizowanie na terenie Warmii i Mazur Strajku Kobiet świadczą jedynie grube teczki z dokumentami. Monika Falej mimo przedświątecznej gorączki stara się nie rezygnować z politycznej aktywności. To dlatego w jej domu piętrzą się dokumenty, a telefon cały czas sygnalizuje wiadomości od lokalnych aktywistów, którzy chcą się z nią skonsultować.

— Właśnie robimy akcję pomocy potrzebującym i nasi ludzie przygotowują stroiki świąteczne — stwierdza posłanka lewicy, która jeszcze kilka tygodni temu nie przypominała zupełnie pani domu zaangażowanej w przedświąteczne przygotowania.

To właśnie ona była wszędzie, w każdym mieście regionu, w którym na ulice wychodzili lewicowi działacze z hasłami Strajku Kobiet. Pojawiała się tam, gdzie było najgoręcej. Wykrzykiwała hasła strajku razem z innymi. Stawała w obronie uczestników manifestacji zatrzymywani przez policję. Na Warmii i Mazurach stała się ikoną protestujących pod znakiem czerwonej błyskawicy.

[...]
-----------------------------------------------------------------


W codziennym zgiełku i natłoku pracy zdarza nam się zapominać o tym, że sam Bóg zszedł na ziemię, aby żyć wśród, dlatego staram się w tym szczególnym okresie przypomnieć o tym niezwykłym wydarzeniu, które miało miejsce przed wiekami. Święta to też czas spokoju, rodzinnego ciepła, to okres małych dobrych uczynków, które są przejawem wzajemnej miłości i troski. W końcu karp sam się nie usmażył, choinka sama się nie przyniosła i sama się też nie ubrała, ktoś to zrobił, ktoś to zrobił specjalnie dla nas — mówi Robert Gontarz.

Jak podkreśla ze śmiechem, sam posiada niewielkie umiejętności kulinarne, więc w kuchni wykonuje tylko te czynności, których nie da się zepsuć. Lepi pierogi, kroi warzywa, pomaga też przy ubieraniu choinki i sprzątaniu. — Jednocześnie staram się pamiętać, by porządki domowe i zmagania kulinarne nie przysłoniły tych najważniejszych przygotowań, czyli duchowych, które zaczęły się w pierwszą niedzielę adwentu. W tym roku, wspólnie z rodziną postanowiliśmy też nie wręczać sobie wzajemnych podarków, ale przekazać pieniądze i prezenty najbardziej potrzebującym. Podarunki trafiły do dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczą "Mario" w Lidzbarku. Lepszego prezentu niż radość dzieci nie mógłbym dostać. — mówi poseł.

[...]


Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w świątecznym (24-27 grudnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pokój ludziom dobrej woli i sprawiedliwym #3027918 | 5.173.*.* 26 gru 2020 14:30

  Pokój ludziom dobrej woli i sprawiedliwym - zjednoczeni takimi życzeniami bądźmy zdrowi!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. PZ #3027640 | 94.254.*.* 25 gru 2020 21:48

  Nie ma aktorów, polityków, księży, dziennikarzy, sportowców. Wszyscy są CELEBRYTAMI, żyją dzięki popularności. Nic więcej się nie liczy, prócz „flow” w necie.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. nom #3027477 | 31.13.*.* 25 gru 2020 13:09

  Dlaczego ten gosc skoro jest z jakiegos Zuromina jest u nas radnym a nie u siebie???

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dwa bieguny. #3027424 | 5.173.*.* 25 gru 2020 12:15

   Komuniści i święta Bożego Narodzenia , piekło i niebo.

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

  2. net #3027379 | 95.49.*.* 25 gru 2020 09:22

   kocur,psiak,córka mama, babcia a tata?

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (11)