Kosmos wiary i rozumu

2020-12-24 17:28:54 (ost. akt: 2020-12-24 10:40:07)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Co widzieli magowie? Czy Gwiazda Betlejemska pomogła im odnaleźć maleńkiego Jezusa? Czy patrząc w niebo można odnaleźć Boga? Idźmy dalej: czy nauka może tym poszukiwaniom pomóc?
Królów w tradycyjnym przekazie jest trzech, a tak właściwie to było ich... co najmniej dwóch, czterech, a może sześciu? W Syrii i Armenii przyjęło się, że było ich dwunastu, co miało symbolizować dwanaście plemion Izraela. Kościół koptyjski w Egipcie z kolei uznał, że było ich aż sześćdziesięciu. W związku z liczbą darów przyjęło się, że było ich trzech. Znane imiona: Kacper, Melchior oraz Baltazar pojawiły się dopiero z początkiem średniowiecza. Tak właściwie, to nie byli też królami, tylko magami, czyli uczonymi badającymi ruchy planet.

— Słowo mag kojarzy się nam z okultyzmem i podobnymi rzeczami niemiłymi Panu Bogu, natomiast należy pamiętać o tym, że magowie byli na Wschodzie swoistą kastą religijną — jak pisał o. dr Szymon Hiżycki, znawca starożytnego monastycyzmu (wiara.pl). — Byli to bardzo wysoko wykształceni ludzie, obdarzeni autorytetem, którzy pełnili m. in. funkcje kapłańskie. Owo „magoi” wskazuje na paranie się astronomią, astrologią czyli tym wszystkim, co zajmuje się obrotami nieba.

Jaka gwiazda więc zaprowadziła ich do Betlejem?
Współcześni astronomowie sądzą, że w czasie, gdy miał narodzić się Jezus, na niebie miało dojść do co najmniej kilku niezwykłych zjawisk. Jednym z nich była trzykrotna koniunkcja Jowisza i Saturna w 7 roku p.n.e. Zjawisko to mieli zaobserwować starożytni astrologowie z Sippar, starożytnego miasta w północnej Babilonii. Co ciekawe, do podobnego, rzadkiego zjawiska doszło kilka dni temu, 21 grudnia, kiedy to dwa wspomniane gazowe olbrzymy zbliżyły się do siebie na najmniejszą kątową odległość na niebie od 1623 roku!

Wróćmy jednak jeszcze do magów ze Wschodu. Ich przybycie do Betlejem i oddanie pokłonu Jezusowi wiąże się ze świętem Epifanii czyli Objawienia przypadającego dziś na 6 stycznia. Co ważne, jest to uroczystość znacznie starsza od Bożego Narodzenia! W piątym wieku Cyryl Aleksandryjski, egipski filozof i teolog napisze: "my nie jesteśmy jak ci nowinkarze, którzy obchodzą Boże Narodzenie, my jesteśmy jak nasi ojcowie, którzy oddają cześć Panu w czasie Świętej Epifanii".

[...]


Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w świątecznym (24-27 grudnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Z"ukosa" #3027666 | 95.49.*.* 25 gru 2020 23:24

  Dla ludu religia jest pokarmem...dla mędrców tematem do rozważań ...a dla władców ostrzeżeniem.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #3027443 | 79.124.*.* 25 gru 2020 12:28

  dla ludu religia jest prawdą , dla mędrców fałszem a dla władców jest po prostu użyteczna

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Katon 70 #3027235 | 95.49.*.* 24 gru 2020 19:36

  Szukamy Boga...? ..Bóg jest wszędzie...Boga jest pełno wokoło nas...najwyższy czas człowieku byś go dostrzegł.!...przecież jesteś Jego synem....stworzonym na Jego obraz i podobieństwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD